5 najczęściej spotykanych chorób wzroku

Problemy ze wzrokiem dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Są to wady wrodzone i dziedziczone genetycznie, a także choroby i wady nabyte, ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, tryb życia czy dietę. Jakie są najczęściej występujące choroby wzroku, z którymi należy jak najszybciej udać się do okulisty, aby wdrożyć odpowiedni proces leczenia?

Pozornie błahe objawy o poważnych skutkach

Postęp technologiczny sprawił, że w życiu ludzi wszechobecne są ekrany o różnej jakości. Coraz więcej zawodów wymaga intensywnego użytkowania wzroku, na przykład podczas całodniowej pracy przed komputerem. Wpływa to znacząco na ilość różnego rodzaju chorób oczy, które mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Wymagają specjalistycznego leczenia na przykład w postaci specjalnych kropli, okularów lub soczewek korekcyjnych, a czasami nawet zabiegu chirurgicznego o różnym stopniu skomplikowania. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju problemu oraz poziomu jego rozwinięcia.

Niestety choroby oczu często są bagatelizowane ze względu na pozornie błahe objawy. Zaczerwienienie, uczucie zmęczenia, nadmierna suchość, pęknięta naczynka – to tylko kilka z objawów, które uważane są zazwyczaj za efekt przemęczenia wzroku po całym dniu pracy, a mogą zwiastować poważne schorzenia. Z tego powodu często podczas wizyty u okulisty okazuje się, że problem jest już bardzo zaawansowany, a co za tym idzie jego leczenie będzie o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku, gdyby pacjent zgłosił się z pierwszymi objawami, które pojawiły się znacznie wcześniej.

Jakie są najczęstsze choroby wzroku?

Istnieje wiele różnych chorób i infekcji, które dotykają zmysł wzroku i poprawiają komfort oraz jakość widzenia. Część z nich to choroby genetyczne, inne to wady wrodzone. Istnieją również problemy nabyte, które spowodowane są przez nadmierne przemęczanie wzroku, nieodpowiednio dopasowaną dietę oraz przebywanie w zanieczyszczonym i nadmiernie suchym środowisku oraz przez wiele innych czynników. Niektóre schorzenia występują bardzo rzadko, a inne znacznie częściej. Do najpopularniejszych chorób wzroku, które występują zdecydowanie najczęściej, zaliczamy:

  1. Zaćma

Zaćma, czyli inaczej katarakta, to jedna z najczęściej występujących chorób oczu na świecie. Cierpią na nią zazwyczaj osoby starsze, a okuliści uważają, że jest to choroba wywołana przez naturalne starzenie się organizmu. Jej cechą charakterystyczną jest zmętnienie soczewki oka. Nieleczona zaćma prowadzi do znacznego pogorszenia wzroku. Osoba chora ostatecznie zaczyna rozróżniać tylko jasne i ciemne plamy, i przestaje dostrzegać kształty i różne szczegóły. W przypadku zauważenia objawów zaćmy należy jak najszybciej udać się do okulisty, aby rozpocząć leczenie. Początkowo pacjent dostaje krople zwalniające rozwój zaćmy, w późniejszym etapie niezbędna jest operacja.

  1. Jaskra

Przyczyny jaskry nie są znane, jednak należy ona bez wątpienia do jednej z najczęściej występujących chorób wzroku. Ten problem zazwyczaj dotyka osoby po 35 roku życia. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa również duża krótkowzroczność, problemy z niskim ciśnieniem tętniczym, nadmierny stres oraz migrenowe bóle głowy. Częściej spotykana u kobiet. Objawia się problemami z adaptowaniem wzroku do widzenia w ciemności, a wokół źródeł światła pojawiają się jasne obwódki lub mroczki. Próba wytężenia wzroku kończy się bólem głowy. Nieleczona jaskra prowadzi do poważnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się z objawami do okulisty. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich kropli, a w przypadku przewlekłej choroby wykonuje się laserowy zabieg.

  1. Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek występuje bardzo często u osób w różnym wieku. Może być spowodowane przemęczeniem wzroku, reakcją alergiczną lub być wywołana przez bakterie bądź wirusy. Objawia się pieczeniem i bólem gałek ocznych oraz ich przekrwieniem. Przy ostrych stanach zapalnych dochodzi również do obrzęku powiek oraz wydzielania się ropy bądź śluzu. Leczenie zależy od przyczyny zapalenia spojówek. Jeśli powodem jest wirus lub bakteria, to niezbędny jest antybiotyk. W innym przypadku wystarczą krople i leki przeciwalergiczne.

  1. Zespół suchego oka

Zespół suchego oka objawia się zaczerwienieniem soczewki oka, pieczeniem oraz suchością, podrażnieniem i uczuciem zmęczenia oczu. Powieki wydają się ciężkie i nieco opuchnięte. Jest to bardzo często spotykana choroba, która występuje u osób w różnym wieku. Jej bezpośrednią przyczyną jest nieodpowiedni skład łez lub ich niewystarczająca produkcja, na co ma wpływ przemęczenie wzroku, np. na skutek pracy przy komputerze, niewystarczającej ilości snu i odpoczynku dla oczu, pracy przy intensywnym świetle. Proces leczenia polega najczęściej na regularnym przyjmowaniu odpowiednio dopasowanych kropli.

  1. Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej ADM, to problem, który najczęściej dotyczy osób starszych, jednak występuje również u ludzi młodych. Przyczyny powstawania tej choroby nie są znane. Może być wywołane przez uraz, np. ostre światło odbite w lusterku, intensywne i źle dopasowane światło w pracy, a także przez inne problemy zdrowotne oraz procesy starzenia organizmu. Objawia się widzeniem przez pacjenta rozmytego obrazu i przedmiotów z nienaturalnie pofałdowanymi krawędziami. Leczenie zależy od rodzaju schorzenia. Z objawami ADM należy jak najszybciej udać się do lekarza.


Badania oczu wykonasz u okulisty w OneDayClinic w Oleśnicy.