6 zasad, dzięki którym zachowasz sprawną baterię w smartfonie

Szybko rozładowująca się bateria w smartfonie to utrapienie dla osoby, której telefon jest narzędziem do pracy lub rozrywki. Nieustanne noszenie ze sobą kabla od ładowarki albo powerbanka nie jest rozwiązaniem, dlatego warto już zawczasu zadbać o dobrze działającą baterię.
Utrzymanie baterii w dobrej kondycji nie jest łatwe, ale istnieje kilka patentów, które skutecznie przedłużą jej trwałość. Dobrze działająca bateria w telefonie przedłuży jego żywotność, a co się z tym wiąże – brak konieczności wymiany urządzenia na nowy. Jakie są zasady poprawnego eksploatowania baterii w smartfonie?

Ładuj poprawnie telefon

Może się wydawać, że ładowanie telefonu to nic trudnego – wystarczy podłączyć urządzenie do kabla i prądu, a następnie zostawić. Niektórzy jednak sądzą, że telefon można łatwo przeładować, co szybko skróci jego żywotność. Na całe szczęście najnowsze modele smartfonów posiadają baterie litowo-jonową, która po naładowaniu przestaje pobierać energię. Bez obaw można zostawić telefon podłączony do prądu przez całą noc, ale należy pamiętać o tym, aby go przypadkiem nie przegrzać. Wystarczy wyjąć z obudowy lub etui.

Częstotliwość ładowania smartfona – na co zwrócić uwagę?

ładowanie baterii w smartfonieO ile telefon może być nieustannie podpięty do ładowarki, o tyle należy pamiętać o częstotliwości jego ładowania. Mitem jest, że smartfon powinniśmy rozładować do zera, a następnie maksymalnie go naładować. Skraca to żywotność baterii litowo-jonowych, a takie rozwiązanie sprawdzało się w modelach urządzeń starszego typu. Dobrze jest zatem, aby ładować smartfon częściej niż raz dziennie, kiedy to bateria pokazuje 50-80 procent. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości – nie martw się na zapas. Wystarczy, że będzie to regularne działanie.

Zwróć uwagę na temperaturę powietrza

Na żywotność baterii smartfona wpływ mają skrajne temperatury. Akumulatory nie lubią mrozów ani upałów, czego efektem jest zawieszanie się urządzenia lub jego całkowite wyłączenie. W skrajnych przypadkach smartfon potrafi się szybko rozładować. Telefony mają swoją temperaturę, przy której działają bez problemu – jest to zakres 20-25 stopni Celsjusza. Niestety w naszym klimacie jej zapewnienie nie jest tak proste, dlatego zimą warto przechowywać smartfon w etui, schowany w torebce lub kurtce.

Wyłącz powiadomienia i nieużywane aplikacje

smartfon

Wiele aplikacji działających w tle nieustannie wpływa na szybki spadek naładowania baterii. Warto więc wyłączyć powiadomienia do aplikacji, których nie używamy na co dzień, a także wyłączyć te programy, które działają w tle, a nie są nam w danej chwili potrzebne. Pozwoli to na zaoszczędzenie energii.

Ręcznie wyreguluj jasność ekranu

Nowsze modele smartfonu posiadają możliwość automatycznego regulowania jasności ekranu, w zależności od światła, w jakim aktualnie znajduje się użytkownik. Niestety, jest to kolejny powód, dlaczego bateria w urządzeniu tak szybko się wyczerpuje, nawet jeśli mamy wyłączone wszystkie zbędne aplikacje.

Zatrzymaj synchronizacje, wyłącz przesyłanie danych oraz lokalizację

Technologia poszła tak do przodu, że nierzadko posiadając jedno konto do przechowywania plików w chmurze, telefon automatycznie synchronizuje wszystkie dane. Dzięki temu nie tylko bateria szybciej się rozładowuje, ale zmniejsza się transfer internetu. Wyłączenie przesyłania danych, a także lokalizacji sprawi, że smartfon będzie dłużej funkcjonował.

Jak długo cieszyć się sprawną baterią?

Zastosowanie się do powyższych zasad to typowe must do, jeśli chodzi o użytkowanie smartfonów. Z biegiem czasu pozwoli to na dłuższe funkcjonowanie baterii, jak i wydłuży żywotność urządzenia. Jednak jeżeli wszystkie sposoby dbania o baterię zawiodą, zgłosić można się do profesjonalnego serwisu, w którym fachowcy są w stanie wymieniać nawet te niewymienialne baterie na nowe.