Awaria oprogramowania BIOS — jak wykryć awarię?

Komputery to urządzenia, które obecnie są nam niezbędne praktycznie w każdym aspekcie życia, czy to podczas pracy, nauki czy też rozrywki. Mimo tego, że urządzenia te są coraz bardziej wydajne i niezawodne, to z racji ich skomplikowanej budowy i zasady działania mogą ulegać różnego rodzaju awariom. Usterki mogą mieć podłoże sprzętowe, ale znacznie częściej awarii ulega oprogramowanie, które odpowiedzialne jest za sterowanie komputerem i realizowanie wielu ważnych czynności. Z pewnością bardzo ważnym oprogramowaniem jest BIOS, który pośredniczy w przekazywaniu informacji między systemem operacyjnym a poszczególnymi komponentami komputera. Z tego względu jego awaria może mieć bardzo poważne skutki, dlatego warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, jakie są objawy awarii BIOSu i gdzie szukać pomocy?

Czym jest oprogramowanie BIOS?

BIOS (Basic Input/Output System) jest to podstawowy system wejścia/wyjścia, czyli zestaw procedur zapisanych w pamięci stałej, które są bardzo ważne w pośredniczeniu między systemem operacyjnym a poszczególnymi podzespołami komputera. Oprogramowanie to zapisywane jest w pamięci płyty głównej oraz innej kart rozszerzeń takich jak na przykład karta graficzna. Podstawowe funkcje oprogramowania BIOS to:

  • POST (Power-On Self-Test) – jest to wstępny test podłączenia wszelkich urządzeń wejścia/wyjścia. Kontroluje on transfer danych pomiędzy komponentami komputera, takimi jak na przykład dysk twardy, procesor czy napęd. W przypadku, gdy komputer nie przejdzie pomyślnie testu POST, może zasygnalizować to ustaloną kombinacją sygnałów dźwiękowych, które wskazują na źródło problemu.
  • uruchomienie systemu operacyjnego (bootstrap loader) – lokalizowanie systemu operacyjnego na urządzeniu startowym, np. na dysku twardym, pamięci typu pendrive, czy też płycie CD/DVD, uruchamianie go oraz nadawanie mu kontroli nad komputerem.
  • konfiguracja ustawień sprzętowych – konfigurowanie ustawień sprzętowych za pomocą specjalnego interfejsu BIOS, w tym również ustawień systemowych takie jak hasła komputera, data lub godzina. z poziomu biosu można także kontrolować zasilanie, monitorować temperaturę poszczególnych podzespołów, zarządzać priorytetem rozruchu, włączać lub wyłączać niektóre elementy płyty głównej tak jak na przykład porty komunikacyjne itd.

BIOS jest więc niezbędnym oprogramowaniem w każdym komputerze, ponieważ steruje on działaniem wszystkich komponentów do momentu uruchomienia systemu operacyjnego, który przyjmuje następnie większość jego funkcji. Z tego względu wszelkiego rodzaju problemy z działaniem tego oprogramowania lub też jego awaria, mogą doprowadzić do tego, że komputer nie będzie zdatny do użytkowania.

Objawy awarii oprogramowania BIOS

BIOS to oprogramowanie, które ma dość szeroki i zróżnicowany zakres działania, a przy tym jest bardzo ważne dla prawidłowego działania komputera. Z tego też względu objawy awarii BIOSu mogą być bardzo różne w zależności od tego, co spowodowało tę awarię. Do najpopularniejszych objawów można jednak zaliczyć brak reakcji na wciśnięcie przycisku włącznika komputera, brak obrazu po uruchomieniu komputera, komputer podczas uruchamiania zatrzymuje się na logotypie producenta i proces uruchamiania nie postępuje, diody sygnałowe migają lub słychać charakterystyczne sygnały dźwiękowe, które oznaczają przyczynę problemu.

awaria

Co zrobić w sytuacji, gdy BIOS ulegnie awarii?

W sytuacji, gdy dojdzie do awarii oprogramowania BIOS, zazwyczaj bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem. Oczywiście możemy próbować restartować komputer i liczyć na to, że może BIOS w końcu zadziała, jednak zazwyczaj nie jest to skuteczne działanie. W przypadku awarii tego typu oprogramowania zazwyczaj konieczne jest programowanie kości BIOS, ponowne wgranie BIOS/UEFI, zaktualizowanie oprogramowania BIOS lub inne tego typu zabiegi. Wszystko to wymaga odpowiednich kwalifikacji, dlatego w przypadku awarii oprogramowania BIOS najlepszym rozwiązaniem jest oddanie komputera do profesjonalnego serwisu komputerowego. W takim miejscu z pewnością pracują doświadczone osoby, które bez problemu poradzą sobie z usunięciem tego typu usterki. Ponadto oddając sprzęt do profesjonalnego serwisu, zajmującego się naprawą komputerów, mamy pewność, że przekazujemy go w dobre ręce. Próbując naprawić tę usterkę samodzielnie, czasami możemy doprowadzić do innych znacznie poważniejszych uszkodzeń, dlatego w sytuacji, gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie serwisowania komputerów, nie warto podejmować się tego zadania.