Ból nóg od kręgosłupa – co może być przyczyną?

Występowanie bólu nóg na skutek promieniowania od kręgosłupa może mieć wiele przyczyn.

W celu ich ustalenia w pierwszej kolejności należy właściwie zdefiniować i scharakteryzować dolegliwości bólowe. Tylko w ten sposób można postawić właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Schorzenia mogące powodować ból nóg 

Rozpoznaje się wiele schorzeń mogących wywoływać ból nóg, którego źródło znajduje się przy kręgosłupie.

  • Przeciążenie kręgosłupa

Przeciążenie kręgosłupa jest częstym powodem występowania bólu od kręgosłupa. Ból ten ma charakter promieniujący i zazwyczaj towarzyszy mu napięcie i sztywność mięśni oraz ból krzyża. Objawia się szczególnie w pozycji siedzącej, może trwać krótko bądź utrzymywać się przez dłuższy czas.

  • Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa objawia się silnym bólem lędźwiowego odcinka kręgosłupa, który promieniuje wzdłuż pośladka do ud, kolan i stóp. Dolegliwości bólowe wypadku tego schorzenia mają charakter przewlekły, towarzyszy im również drętwienie kończyn oraz zaburzenia czucia wraz z osłabieniem odruchów i zwiększonym napięciem mięśni.

  • Rwa kulszowa

Schorzenie to, nazywane także atakiem korzonków nerwowych, daje niesymetryczne objawy. Ostry, rwący ból pojawia się w jednej nodze, gdzie promieniuje od odcinka lędźwiowego kręgosłupa poprzez pośladek. Dolegliwości bólowe dotyczą przede wszystkim tylnej części uda oraz łydki i stopy. Ból wywołany rwą kulszową pojawia się nagle i nasila się z każdym ruchem. Charakterystycznym dla schorzenia objawem, poza silnym bólem jednej nogi, jest także wykrzywienie tułowia spowodowane skurczem mięśni grzbietu.

  • Stenoza lędźwiowa

Ból nóg wywołany stenozą lędźwiową ma charakter promieniujący, jest silny, obejmuje jedną lub obie kończyny oraz plecy i pośladki. Cechą szczególną dolegliwości bólowych nóg wywołanych tym schorzeniem jest to, że nasilają się one w pozycji stojącej i słabną w pozycji siedzącej. Stenoza lędźwiowa daje podobne objawy do rwy kulszowej, jednak w przeciwieństwie do ataku korzonków nerwowych ból narasta w sposób stopniowy.

ból nóg

Inne powody występowania bólu nóg promieniującego od kręgosłupa

Poza najczęstszymi schorzeniami wywołującymi ból nóg od kręgosłupa można wskazać także inne przyczyny wystąpienia dolegliwości bólowych. Są to przede wszystkim:

  • silne bóle okresowe u kobiet
  • schorzenia ginekologiczne, na przykład endometrioza
  • cukrzyca
  • dysfunkcje układu pokarmowego, na przykład przewlekłe zaparcia
  • zapalenie pęcherza lub dróg moczowych
  • choroby trzustki
  • choroby wątroby
  • nowotwory

Ból nóg od kręgosłupa może być również spowodowany neuropatią, czyli zapaleniem nerwów obwodowych. Schorzenie to wywołane jest najczęściej cukrzycą, miażdżycą tętnic, AIDS, RZS, nowotworem oraz nadużywaniem alkoholu i zażywaniem określonych leków.

Sposoby diagnozowania schorzeń wywołujących ból nóg od kręgosłupa 

W celu właściwego zdiagnozowania przyczyn bólu nóg od kręgosłupa należy skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie potrzebnych badań obrazowych – RTG, USG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. W wykrywaniu schorzeń powodujących dolegliwości bólowe nóg stosuje się również testy diagnostyczne, sprawdza odruchy, czucie, niedowład mięśniowy, a także zwraca się szczególną uwagę na opis parestezji oraz miejsca bólu i ich promieniowania.

Leczenie zwyrodnień wywołujących ból nóg od kręgosłupa 

Leczenie schorzeń wywołujących dolegliwości bólowe nóg od kręgosłupa przebiega zazwyczaj poprzez zastosowanie środków o charakterze zachowawczym. Stosuje się unieruchamiające gorsety i ortezy oraz środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym.

Obok leczenia farmakologicznego oraz wykorzystania pomocy ortopedycznych zaleca się rehabilitację przy pomocy fizjoterapii i fizykoterapii, z którą można zapoznać się na stronie http://globaltherapy.pl/terapia/bole-promieniujace-do-konczyn-gornych-i-dolnych Zastosowanie właściwych ćwiczeń i zabiegów pomaga wyeliminować ból oraz jego źródło. W sytuacji, w której wszystkie inne metody zawiodą, może być konieczne przeprowadzenie operacji.