CAD a projektowanie tworzyw sztucznych

Tworzenie formy do wtryskiwania

Po modelu 3D CAD zostaje dodany do programu sygnowanego najlepszymi markami, do daje nam możliwość by określić materiał, ilość, wykończenie, ogólne oczekiwanie na części, informacje w dziale notatek, i zasadniczo, komunikować się, jak wiele informacji jest niezbędnych w tej części wtryskiwania. Część będzie analizowana na podstawie szybkiego procesu produkcyjnego, z kolei Lab do generowania automatycznego. Stamtąd można zadzwonić po technika serwisowego z pytaniami o nasz proces i jak odnosi się on do części geometrii, warto zapytać o to czy nie wprowadzać żadnych zmian, które są potrzebne.

Gdy jesteś zadowolony ze swojego projektu i zdecydujesz się zamówić części, projektanci form wtryskowych przygotują projekt, gdzie rozwijają swoje umiejętności CAD 3D w jego obraz negatywu aby cyfrowo zaprojektować dwie połówki formy, tzw. A-Side oraz B-Side. Projektowanie form jest odsyłane do zleceniodawcy w celu ostatecznego zatwierdzenia, a gdy jest gotowe, ścieżka przygotowania narzędzia zamienia się w wymaganą formę. Projektanci wykonujący wtryskiwanie tworzyw sztucznych ścieżki przygotowują narzędzia cyfrowe do projektowania form dla różnorodnych maszyn CNC, instruując frezy, gdyż potrzebne będą wymiary X, Y i Z, aby maszyna mogła szybko obrobić obie strony formy spośród bloku aluminium lub innych materiałów.

Faza wykończenia tworzyw sztucznych

Forma jest teraz w fazie wykończenia powierzchni, która musi jeszcze zostać wypolerowana oraz pokolorowana i polakierowana. Formy przenosi się do kolejnego działu budowy, gdzie operator formy jest przypisany do polerowania formy na żądanym poziomie wykończenia. Polerowanie formy jest jednym z najbardziej wyczerpujących i ręcznie wykonywanych procesów w firmach, zajmujących się formami wtryskowymi – który jest niemalże czymś, co zakrawa o artyzm. Wszystkie wypychacze są cięte są na odpowiednią długość, a po stronie tzw. B-Side części są montowane na prasie zaś armatura końcowe jest wykonana w celu zapewnienia formy uszczelnia prawidłowo, po czym jest wtryskiwana żywica.

Produkcja części

Palety żywiczne – z obu etapów produkcji jest zaopatrzona dostawą, która może zawierać również 3-procentowy roztwór soli i pieprzu, mieszankę barwnika, lub elementy koloryzujące dostarczone przez klienta. Te są ładowane do beczki, gdzie będą w końcu rozpuszczone, sprężone i wstrzykiwane do formy na system prowadnic. Gorącą żywicę podaje się do wnęki formy przez bramę, część formowaną, a kołki wyrzutnika ułatwiają usuwanie części z formy i trafiają do pojemnika załadunku. Termoplastyczne procesy wtryskiwania są standardowym procesem obejmującym formy aluminiowe bez ogrzewania lub chłodzenia linii przebiegających przez niego, co oznacza, że cykle są nieco dłuższe. To pozwala naszym kształtkom na monitorowanie ciśnienia napełniania, minimalne obróbki kosmetycznych i podstawowe badanie jakości części, dzięki czemu są gotowe do wysyłki po ukończeniu całościowego procesu. Po zakończeniu przebiegu procesu, części (lub początkowej próbki) produkty są zapakowane i wysłane w krótkim czasie do zamawiającego.