Chardonnay – co to za wino i jak smakuje?

Wino Chardonnay jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych białych win powstających ze szczepu winogron o tej samej nazwie. Zależnie od warunków uprawy i sposobu produkcji, z winorośli Chardonnay można uzyskać dużą różnorodność smakową win pasujących m.in. do ryb, serów oraz kurczaka. Jak smakuje i czym wyróżnia się na tle innych trunków? 

Chardonnay – najpopularniejsze białe wino

Popularność szczepu Chardonnay można przypisać stosunkowo małym wymaganiom klimatycznym – odmianę uprawia się niemalże na całym świecie, co daje nie tylko dużą dostępność win Chardonnay, ale i gwarantuje ich zróżnicowany smak. Chardonnay z Kalifornii będzie smakowało inaczej, niż wino produkowane według tradycyjnych metod w Burgundii, z której się wywodzi. Odmianę Chardonnay stosuje się zarówno w produkcji win wytrawnych, jak i lekkich win musujących

Szczep Chardonnay daje niewielkie owoce i jest krzyżówką szczepów pinot gris oraz gouais blanc. Chardonnay doskonale nadaje się do fermentacji oraz dojrzewania w dębowych beczkach, co znacząco wpływa na smak i typ otrzymanego wina. Choć może dojrzewać w każdych warunkach klimatycznych, tam gdzie jest uprawiany nabiera charakteru specyficznego dla danego regionu, klimatu i gleby. Obecnie najwięcej win Chardonnay produkuje się oczywiście w rodzimej Burgundii, a także Cremant de Limoux, Langwedocji, Roussilon oraz we Włoszech, Mołdawii, Słowenii, Hiszpanii, Kalifornii i Australii. 

Niepowtarzalny smak win Chardonnay

wino chardonnayChardonnay może zmieniać smak w zależności od swojego pochodzenia i procesu produkcji, stąd duże zróżnicowanie rodzajów i cen win Chardonnay dostępnych na rynku. Wina produkowane w Chablis, północnej części Burgundii zawierają 12,5% alkoholu, mają słomkową barwę, wyraźną kwasowość i pachną zielonym jabłkiem, grejpfrutem, ananasem oraz kwiatem lipy. Są soczyste, wyraźnie wytrawne i orzeźwiające. Dla porównania, te pochodzące z Mersault poddawane są fermentacji małolaktycznej i dojrzewaniu w dębowych beczkach, co łagodzi smak wina i pozwala stworzyć wina bogate, oleiste. Wina Chardonnay Coonawarra powstające w Limestone Coast w Australii są również kwasowe i subtelne, ale wyczuwalne tu aromaty to już nie tylko jabłko czy ananas, ale i mango, melon, czy cytryna.

Do czego podawać białe, wytrawne wino Chardonnay?

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze wina są potrawy, z jakimi aromaty wina wiążą się najlepiej. W przypadku Chardonnay wiele zależy od rodzaju wina, ale zwykle wybiera się je do potraw z kurczaka, ryb oraz do serów. Do dań na bazie ryb i owoców morza pasować będzie szczególnie dobre białe wino wytrawne, które nie dojrzewa w dębowej beczce. Wino takie sprawdzi się również z serami miękkimi i półtwardymi. Chardonnay przygotowywane w dębowych beczkach są cięższe, oleiste, dlatego lepiej pasują do kurczaka, indyka, jagnięciny i serów pleśniowych o gęstej, kremowej strukturze. 

Chardonnay to zdecydowanie najbardziej popularna biała odmiana winorośli, która poza winami białymi, wytrawnymi jest również ważnym składnikiem wielu win musujących.  Szampany na bazie chardonnay są smakowo wyjątkowo uniwersalne – podawane  najczęściej do pieczonego drobiu, wędzonych, tłustych ryb oraz owoców morza. Wina Chardonnay, ze względu na dużą popularność uprawy owoców na całym świecie, mogą być tańsze bez straty na jakości – te dobre można znaleźć już w granicach 30-40 złotych, choć oczywiście wyższa półka cenowa zwykle oznaczała będzie lepsze przygotowanie i bardziej wyrazisty, autentyczny smak burgundzkiego wina