Chirurgia plastyczna – ratuje nie tylko przed starzeniem

Chirurgia plastyczna wielu z nas wydaje się niepotrzebną fanaberią rozsławioną przez różnego rodzaju bogatych celebrytów, którym zależy wyłącznie na wyglądzie. Nie jest to jednak prawda. Oprócz tego, że operacje plastyczne mogą znacznie poprawić nasz wygląd, mogą dać komuś nowe życie, czasem w bardzo dosłownym znaczeniu. Chirurgia plastyczna tak, jak inne dziedziny medycyny, przede wszystkim służą naszemu zdrowiu.

Aby móc żyć normalnie

Duży procent wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej to zabiegi rekonstrukcyjne. Dzięki nim leczy się nie tylko ciało, ale także psychikę. Pacjenci mogą wówczas wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Specjaliści w dziedzinie chirurgii plastycznej bardzo często wykonują zabiegi rekonstrukcyjne m.in. po operacjach onkologicznych czy wypadkach, korygują pewne wady wrodzone czy zajmują się chirurgią, a dopiero później estetyką. Oczywiście często wykonuje się zabiegi stricte poprawiające wygląd typu powiększanie biustu, ale często piersi są także zmniejszane. Nie jest to kwestia fanaberii — jeśli jedna pierś waży nawet kilka kilogramów, jest to ogromne obciążenie dla kręgosłupa. Ponadto chirurdzy często wykonują operację rekonstrukcji biustu kobiet po mastektomii. Przełomowe operacje przeszczepów twarzy, czy rekonstrukcji jakiejś jej części daję szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Przykładowo polski profesor Adam Maciejewski, przeprowadził jedną z najbardziej spektakularnych na świecie, a było nią przywrócenie twarzy pacjentce po wypadku podczas prac na polu. 26-latka pracowała w gospodarstwie, gdy maszyna rolnicza wciągnęła jej włosy, zrywając skórę z głowy. Pionierska operacja profesora Maciejewskiego przywróciła młodej kobiecie normalny wygląd. Operacje plastyczne sprawdzają się także wtedy, gdy na przykład blizna po oparzeniu utrudnia wzrost i rozwój dziecka, bądź trzeba przyszyć palce i zrekonstruować nerwy i ścięgna ręki. Często zdarza się, że pacjent w wyniku urazu czy wypadku nie może prawidłowo oddychać z powodu skrzywienia nosa, czy jest zagrożony infekcjami i wysychaniem oka z powodu ubytku lub blizn powiek. Chirurgia plastyczna pozwala ludziom z wadami wrodzonymi i zmianami powstałymi na skutek wypadków żyć normalnie i nie wstydzić się swojego wyglądu.

powiększenie piersi

Skąd wzięły się operacje plastyczne?

Chirurgia plastyczna wbrew pozorom nie jest nowym wynalazkiem, ponieważ początki tej dziedziny sięgają aż starożytności. W starożytnym Rzymie była to chęć odtworzenia wyglądu człowieka, po urazach i wypadkach. O operacjach plastycznych mówili także starożytni Egipcjanie. Natomiast Amerykański pionier chirurgii John Mettauer w 1827 roku przeprowadził operację rozszczepienia podniebienia, a także specjalizował się usuwaniu anomalii narządów płciowych. Jednak największy wzrost zainteresowania operacjami plastycznymi możemy przypisać na czas po I wojnie światowej. Gigantyczny konflikt, w którym użyto wielu ładunków wybuchowych, sprawił, że żołnierze wracali do swych domów bardzo okaleczeni i oszpeceni. Chirurgia plastyczna pozwoliła im na powrót do normalnego życia wśród ludzi.

Dziś operacje plastyczne przywracają wygląd nawet najbardziej oszpeconym osobom. Pamiętajmy, że wygląd to nie tylko „opakowanie” człowieka. Wielu ludzi z powodu szpecących blizn boją się reakcji i napiętnowania innych osób, a także traci szansę na znalezienie partnera życiowego, ponieważ boją się, że w oczach ukochanego są nieatrakcyjni. Wielu pacjentom po spektakularnym odchudzaniu pozostały fałdy skórne, które może usunąć tylko chirurg. Zanim zdecydowali się na operacje, nie rozbierali się przed swoimi partnerami. Unikali też plaż, basenów, i innych miejsc, gdzie byliby narażeni na ekspozycję nagiego ciała. Dobry wygląd wpływa w dużej mierze na to, jak się czujemy, na pewność siebie, a to w końcowym efekcie pomaga w życiu zawodowym i prywatnym.

Podsumowanie

Chirurgia plastyczna nie została więc stworzona po to, by spełniać fanaberie bogatych ludzi. Jest to dziedzina medycyny, która tak jak inne ma służyć ludziom i przywracać ich do zdrowia — także psychicznego. Żyjąc wśród innych ludzi, musimy być przygotowani na to, że nasze mankamenty są zauważane i oceniane. Oczywiście nie chodzi, o to, aby być człowiekiem bez skazy, ale aby widoczny defekt nie determinował nas jako ludzi w oczach innych. Chirurgia plastyczna pozwala nam, choć odrobinę mniej przeżywać skutki wypadków, czy ciężkich chorób, które pozostawiły ślady na naszym ciele.