Chroń swoje oczy na stoku!

Każdy nosi latem okulary przeciwsłoneczne, jednak zagrożenie przed jakim chronimy nasze oczy jest znacznie groźniejsze zimą, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu i są w stanie zaszkodzić nam osiem razy bardziej niż latem, gdy odbijają się one od ziemi czy piasku.

Szczególną uwagę na te zagrożenie powinny zwrócić osoby planujące wybrać się na stok i zawczasu kupić odpowiednie gogle chroniące oczy przed szkodliwym promieniowanie UVA i UVB. Warto zadbać o swoje oczy, ponieważ do nieodczuwalnych skutków tego promieniowania można zaliczyć przedwczesną zaćmę lub zwyrodnienie w plamce żółtej, a przecież wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

Wada wzroku na stoku

Osoby mające problemy ze wzrokiem nie powinny bagatelizować ochrony wzroku przed promieniami słonecznymi, ponieważ bez odpowiednich gogli mogą mieć one problemy z widzeniem w wyniku czego będą zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych ludzi. Podczas trudnych warunków atmosferycznych o wypadek naprawdę nietrudno.

Narciarz z wadą wzroku powinien mieć założone soczewki, ponieważ trudno zmieścić okulary pod goglami, a w razie wypadku byłyby większym zagrożeniem niż pomocą, jednak nie wszyscy mogą lub lubią używać soczewek, dlatego idealnym rozwiązaniem dla nich będzie korzystanie z gogli mających specjalnie wstawki, umożliwiające zamontowanie wewnątrz soczewek korekcyjnych.

Wybór gogli narciarskich

Wybierając gogle narciarskie powinniśmy zwrócić uwagę na ich rozmiar, typ i kształt soczewek, zapobieganie parowaniu, transmisję światła, wentylację, konstrukcję, regulację, wymianę, ochronę i ich konserwację. To jednak nie jest wszystko, wielu ludzi zapomina, że musi się dobrze czuć w goglach. Warto zapamiętać, że nie powinno się niczego kupować na siłę, ponieważ później możemy być niezadowoleni.

Jednym z ważniejszych parametrów jest rozmiar gogli, który każdy powinien dopasować indywidualnie do siebie. Wyróżniamy gogle z mniejszą ramą przeznaczone dla mniejszych rodzajów twarzy, gogle ze średnią ramą dla osób o większych rozmiarach twarzy, mają one średnią głębokość, szerokość i wysokość, i na samym końcu gogle z dużą ramą, tak naprawdę są one przeznaczone nie tylko dla osób o dużych twarzach, ale także dla tych, którym podoba się nowoczesny design w akcesoriach przeznaczonych na stok narciarski.

gogle i kask narciarski

Wybierając soczewki gogli powinno się zwrócić uwagę na ich kolor, nie służy on ozdobie, wręcz przeciwnie, ma bardzo ważne zastosowanie, każdy kolor przepuszcza inną dawkę światła. Kolor biały przepuszcza najwięcej światła, bo aż 80-100%. Dużo, prawda? I na dodatek to nie są złe gogle, mają po prostu inne zastosowanie niż się tego spodziewamy. Tego rodzaju soczewki nadają się do nocnej jazdy, gdy nie jesteśmy narażeni na szkodliwe promienie słoneczne.

  • Kolejną kategorią jest tak zwane S1, czyli gogle koloru złotego i bursztynowego, przepuszczają one mniej, bo 43-80% światła, jednak nadają się do użytku tylko w ponure dni i o zmierzchu.
  • Kategoria S2, czyli soczewki zabarwione na kolor żółty i pomarańczowy, przepuszczają 18-43% światła i można ich używać, gdy chmury zasłaniają częściowo słońce.
  • Gogle mające soczewki kategorii S3, czyli brązowe, czerwone i niebieskie oraz S4 koloru czarnego są najlepszą ochroną podczas słonecznego dnia, przepuszczają one bardzo mało światła i dobrze chronią wzrok.

Podczas zakupu gogli nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu ich regulacji, która utrzymuje je na naszych głowach, regulacja powinna być wygodna i poręczna, żebyśmy mogli dokonywać zmian w każdych warunkach. Nie zapominajmy także o tym, że oprawka powinna być wykonana z poliuretanu, który jest odporny na czynniki warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na wilgoć.