Co wiesz o stylu skandynawskim? Zobacz 5 najważniejszych cech!

Prosta skandynawska szkoła projektowania

Domy i mieszkania to nasza ostoja. To do nich zmierzamy zaraz po pracy, to dam śpimy, tam wykonujemy większość czynności, tam też wychowujemy nasze dzieci i dbamy o ład oraz porządek.

Sypialnia dziecięca w stylu skandynawskim

Dom jest miejscem, o które trzeba i warto dbać, warto nadać mu wyjątkowy charakter i w miarę możliwości spersonalizować wnętrza, aby być pewnym, że wszystko co się tam znajduje to wyłącznie nasze i naszym bliskich dzieło. Dom musi żyć, a żeby żył musimy nadać mu duszę. Jak to zrobić? Trzeba go odmienić. Zwykłe biały ściany, pustka w środku, typowy wystrój, typowe meble, standardowy telewizor na środku pokoju? To już było. Czas zabrać się za coś zupełnie nowego. Spędzając urlop w Skandynawii nie sposób nie zauważyć, że tamtejsze budownictwo oraz wzornictwo wnętrz to zupełnie inna szkoła, aniżeli ma to miejsce u nas. W Skandynawii dominuje 5 podstawowych cech, dzięki którym można mówić o wykształceniu się pewnego stylu. Stylu skandynawskiego, który warto jest przenieść także do naszych mieszkań.

Styl skandynawski a wygląd

1. Kolorystyka i odcienie

Styl skandynawski jest piękny ale i poważny. Bawienie się w kolorki zdecydowanie nie jest domeną tego tylu. Tutaj dominuje biel, szarość, lekki brąz, beż, odcienie kremowe a także czerń. Tego rodzaju stonowane barwy nadają wnętrzom, przedmiotom, dekoracjom oraz akcesoriom wspaniałej klasy.

2. Estetyka

Dbałość o detale i piękne zaprojektowanie przedmiotów to zauważalna domena tego stylu. Każdy mebel oraz przedmiot jest doskonale wykończony, widać w nim doskonały zmysł projektanta, to nie miejsce na niedoróbki i brzydotę. Estetyka to siła skandynawskiego stylu!

Skandynawskie podejście do użytkownika przedmiotu

3. Użyteczność

Korzystanie ze wszystkiego musi być intuicyjne, proste i wygodne. W styl skandynawski sklep możecie znaleźć przedmioty, które spełniają powyższe wymagania. Stworzenie przedmiotów prostych ale i użytecznych nie zawsze jest proste. Jeśli jednak jest to zrobione w skandynawskim stylu możemy liczyć na to, że nożem faktycznie ukroimy mięso, a talerz do zupy będzie odpowiednio głęboki. Firanki będą się dobrze zasłaniać, zaś stół będzie stać stabilnie, będzie ponadto odporny na potencjalne zniszczenia.

4. Dbałość o wygodę w korzystaniu

Sięganie do szafki może być problematyczne jeśli znajduje się na dużej wysokości. Jeśli jednak jest odpowiednio zaprojektowane jest wysunięcie będzie proste, zaś wydobycie z niej przedmiotów również. Styl skandynawski zakłada ukłon w stronę użytkowników czegokolwiek. Jeśli coś koncentruje się na tym, aby łatwo było z tego skorzystać to zyskuje nie tylko uznanie ale także popularność.

5. Prostota

Brak przesady, epatowania dziwacznych wzornictwem czy psuedo dizajnem składają się skandynawską prostotę. Wszystko w tym stylu zaprojektowane jest prosto, ale to właśnie sprawia, że coś działa, gdyż do tego zostało stworzone. Zbędne dodatki, koślawe kształty i łączenie surowców, które jest bardzo nieszablonową koncepcją to skandynawskim stylu rzecz niemalże marginalna. Prostota górą.