Czemu odzież rowerowa jest tak ważna?

Wybór odpowiedniej odzieży rowerowej jest niezwykle ważny zarówno dla amatora jak i dla zagorzałego sportowca. Musimy dobrać elementy odzieży na daną porę roku czy warunki, w których będziemy jeździć. W dzisiejszych czasach mamy możliwość wyboru spośród ogromnej ilości różnych firm i producentów. Oczywiście możemy wybierać również interesujące nas artykuły odzieżowe także pod względem cenowym. Istnieje dość duża rozbieżność, jeżeli chodzi o ceny produktów. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że popularni producenci używają bardzo nowoczesnych materiałów do produkcji koszulek, spodni i innych elementów odzieży rowerowej. Są to materiały, dzięki którym możliwe jest zachowanie termoregulacji – dzięki temu możemy ochłodzić się w letnie dni. Odzież produkowana jest z takich materiałów, które pełnią ważne funkcje w konkretnych warunkach.

Buty i skarpety

Jest to podstawowy element odzieży rowerowej, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chodzi o dobór skarpetek, ważne jest to, byśmy dobrali skarpetki do warunków, w jakich będziemy jeździć. Długość skarpetek może sięgać kolan, mogą one niewiele wychodzić poza kostkę albo mogą to być krótkie stopki. To już zależy od naszych preferencji. Warto wybrać takie, które będą przewiewne. Stopa, która jest mocno zgrzana, szybciej się zmęczy. Dlatego skarpetki wykonywane są z materiału Coolmax lub Meryl, które chłodzą stopę.

Buty są niezwykle ważne – przede wszystkim muszą być wygodne i odpowiednio dopasowane do danej pory roku i warunków. Musimy więc wybrać – te bardziej przewiewne, z siateczką w środku będą nadawać się na cieplejsze dni i łatwe warunki. Z kolei jeśli dość często jeździmy na trasach trudniejszych – górskich, błotnych i w zimną pogodę – buty muszą być mniej przewiewne, by zachować optymalną temperaturę stopy. Ważna jest również podeszwa. Im twardsza, tym większy nacisk będzie kładziony na pedały. Jednak trudno się chodzi w butach, które mają bardzo twardą podeszwę. Dlatego na początek najlepiej jest wybrać podeszwę bardziej miękką.

Spodnie, kurtki i koszulki

Spodnie rowerowe najlepiej będzie zakupić razem z wkładką, jeżeli jesteśmy po długiej przerwie od jeżdżenia na rowerze. Uchroni nas to przed bólem przy przejechaniu większej liczby kilometrów. Kupując spodenki musimy koniecznie zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały one wykonane i jak bardzo są wodoodporne czy przewiewne. Jeśli chodzi o kurtki, musimy pamiętać o tym, by miała ona dłuższy tył – stanowi to bezpieczeństwo dla naszych pleców. Zazwyczaj jeździmy rowerem pochyleni, co sprawia, że nasze plecy mogą by nierzadko odkryte. Kurtka powinna mieć kaptur w razie deszczu. Dodatkowo, ważne są tak zwane panele wentylacyjne – dzięki nim będziemy w stanie utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Koszulki natomiast muszą być wykonane ze specjalnego materiału, który oprowadza wilgoć. Są one obcisłe, dopasowane do naszego rozmiaru idealnie i często mają kieszenie na plecach. Dzięki odpowiedniej koszulce zostanie zachowana termoregulacja.

Odzież rowerowa
Szukasz porządnej odzieży rowerowej? Zajrzyj do sklepu PM Bike aby poznać rynkowe nowości.

Kaski, rękawiczki

Aby wybrać kask, najpierw musimy przymierzyć parę modeli. Ważne jest bowiem dobranie kasku do naszej głowy – każdy z nas ma inną głowę a i rozmiary kasków mogą być różne. Kask należy również dobrać odpowiednio do stylu jazdy. Ważne jest bowiem, czy jeździmy po mieście, na czas czy w trudnych warunkach. Istotna jest także grubość kasku. Musimy również pamiętać o tym, że kask także musi zapewnić nam odpowiednią termoregulację naszej głowy. Rękawiczki na rower powinny mieć żelowe wstawki w miejscach, gdzie dłoń ma styczność z rowerem. Dodatkowo, muszą być one wykonane z dość cienkiego materiału umożliwiającego zachowanie optymalnej temperatury.