Czy kierować się wybierając łóżko do sypialni?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Pościel i poduszka to jednak nie wszystko. Podstawowym elementem zapewniającym komfort snu jest łóżko. To mebel, który ma służyć latami. Jak więc dokonać wyboru, aby nie żałować zakupu?

Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów: wielkość, stelaż, materac, ale też na materiał, styl i… funkcjonalność.

Odpowiednia wielkość i rodzaj materaca

Przy wyborze łóżka najpierw należy zdecydować się na jego wielkość. Szerokość zależy od tego, czy jest ono przeznaczone dla pary, czy dla jednej osoby. Sam metraż sypialni odgrywa dużą rolę. Oczywiście w pokoju może stać tylko łóżko, ale jest to mało funkcjonalne i raczej większość osób w sypialni ma też komody, szafy czy też inne meble do przechowywania rzeczy. Najmniejszy problem sprawia długość łóżka, ponieważ klasycznym wymiarem jest 200 cm. Dla osób bardzo wysokich wykonuje się specjalne łóżka na zamówienie. Kolejnym wymiarem jest wysokość – jedni lubią spać blisko ziemi, inni wolą być na podwyższeniu.

Dobry materac ucieszy twoje plecy. To najważniejszy i jednocześnie najtrudniejszy aspekt w procesie kupowania łóżka. Dlaczego? Wybór jest dość duży i zależy od preferencji użytkownika. Najpopularniejsze stają się materace lateksowe, które nie skrzypią podczas zmieniania pozycji. Są też elastyczne i nie zostawiają odkształceń. Kolejnym rodzajem są materace sprężynowe (bonellowe), które najbardziej przypadną do gustu osobom, które wolą spać na twardych powierzchniach. Materace kieszeniowe to ulepszona wersja tych bonellowych, są bardzo wygodne i elastyczne. Materace piankowe występują w wersji termoelastycznej i wysokoelastycznej. Świetnie dopasowują się do kształtu ciała, co wpływa też na rozluźnienie mięśni. 

łóżko tapicerowane

Stelaż podtrzymuje materac, a więc należy dopasować go do materaca. Poza tym istnieją różne rodzaje stelaży: listwowy (który równomiernie rozkłada ciężar), segmentowy (najlepiej sprawdzi się dla osób o większej wadze), klasyczny (najzwyklejszy rodzaj, który pasuje do każdego materaca), regulowany (można zmieniać nim wysokość zagłówka czy podnóżka, sprawdzi się dla osób spędzających większość dnia w łóżku).

Tapicerowane łóżka do sypialni

Łóżko służy przede wszystkim do spania, ale dobrze, jeżeli cieszy też zmysł estetyczny i wpasowuje się w wystrój mieszkania. Jedni wolną prostotę, drudzy styl glamour. Co dalej? Łóżko z drewna czy tapicerowane? A może warto zainwestować w popularne ostatnio łóżko kontynentalne? Łóżka drewniane to klasyk, służą latami i pięknie wyglądają. Łóżka tapicerowane sprawiają, że wnętrze wygląda przytulniej. Do obicia można wybrać miłe w dotyku tkaniny lub skórę. Łóżko kontynentalne zbudowane jest ze skrzyni, materaca oraz pięknego wezgłowia. Co ciekawe, nie ma ramy. Należy też do wysokich łóżek, będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób starszych lub takich, które mają problemy z kręgosłupem.

Łóżko i jego funkcjonalność 

Warto zastanowić się nad tym, czy, oprócz spania, to łóżko będzie nam jeszcze do czegoś służyć. Jeżeli lubisz czytać książki w łóżku albo oglądać z niego telewizję, to warto rozważyć wygodne wezgłowie. Wezgłowia mogą być drewniane lub obite różnymi tkaninami. Zastanów się też, czy potrzebujesz półki na pościel. Niektórzy lubią chować tam kołdrę i poduszki, a inni przykrywają je tylko narzutą albo w ogóle zostawiają wszystko na łóżku, bo nikt nie wchodzi im do sypialni.

Łóżko powinno być wykonane z najlepszych materiałów. Lepiej wydać odrobinę więcej, a naprawdę cieszyć się wygodą i wysoką jakością snu.