Czy kratki kominkowe się potrzebne w naszym kominku? Jeżeli tak ile powinno ich być?

nowoczesny kominek z kratkami w salonie

Kominki to doskonały element uzupełniający przestrzeń naszego domu. Jego zastosowanie jest nie tylko praktyczne, ale też estetyczne i relaksacyjne. Możliwość obserwowania ognia w domowym zaciszu — wycisza i wprawia nas w dobry nastrój. Jednak warto wiedzieć o kilku istotnych szczegółach związanych z obsługą i doposażaniem naszego nowoczesnego kominka. Pojawiającym się pytaniem jest to, o kratki kominkowe. Warto wiedzieć do czego one służą i w zasadzie ile powinniśmy posiadać ich w swoim kominku. Kratki kominkowe są najprostszym a zarazem najestetyczniejszym rozwiązaniem dla każdego, kto posiada w domu kominek. Szczególną uwagę na kratki kominkowe powinny zwrócić osoby, które korzystają z niego również do ogrzewania domu. Dzięki dobrze dobranym kratkom kominkowym możemy zwiększyć możliwości grzewcze i zmniejszyć ilość wykorzystywanego opału.

Do czego służą kratki kominkowe?

Powietrze zgromadzone w kominku nagrzewa się, jak wiadomo zmieniają się wówczas jego wartości fizyczne — w ciepłej temperaturze gazy się rozprężają, a więc zwiększają swoją objętość. Dlatego istotne jest, by znaleźć dla nagrzanego powietrza ujście. Działanie kominka opiera się w dużej mierze na regulacji kratek kominkowych. To właśnie je ustawiamy, by płomień w palenisku zwiększał lub zmniejszał się. Regulacja kratek, a więc regulacja dostępu powietrza do kominkowej instalacji jest gwarancją ochrony wkładów kominkowych przed ich przegrzaniem.

Co jest istotne w kratkach kominkowych?

Bardzo istotnym aspektem dotyczącym kratek kominkowych jest materiał, z którego zostały wykonane. Powinien on być wytrzymały i odporny na wysokie temperatury, które osiągane są w palenisku. Zaś ich konstrukcja powinna być wykonana w taki sposób, aby przy dowolnym ogniu można było dobrać układ kratek tak, by uzyskać optymalną ilość powietrza. Współcześnie za najlepszy materiał do wykorzystania w kratkach kominkowych uznaje się stal nierdzewną. Stal nierdzewna jest bardzo odporna na różnice temperatur — co zabezpiecza kratkę przed jej odkształcaniem się. W dodatku jest też prosta w modelowaniu. Dzięki temu rzemieślnicy mogą wykonać bardzo ładne projekty, jednocześnie zachowując wszelkie wymagane warunki fizyczne, by kratka kominkowa działała bez zarzutów.

Ile powinniśmy mieć kratek kominkowych w naszym kominku?

Przyjmuje się, że w obudowie kominka powinny zostać zastosowane trzy kratki. Kratka kominkowa, która służy do odprowadzania z obudowy kominka gorącego powietrza, a także dwie mniejsze kratki kominkowe, których zadaniem jest wentylacja przestrzeni pod stropem. Przestrzeń pod stropem jest nazywana komorą dekompresyjną. Najlepszym rozwiązaniem jest niesymetryczne rozmieszczenie kratek, w ten sposób optymalizuje się ich skuteczność.

Jakie są dostępne rodzaje kratek?

Producenci zapewniają szeroki wybór kratek. Na rynku znajdziemy kratki luftowe, jak i kratki tunele, a także kratki z siatką czy żaluzją. Istotne jest, by zwrócić uwagę na gwarancję, która obejmuje daną kratkę — powinny być to dwa lata od zakupu. Kratki kominkowe stanowią konieczny element wyposażenia naszego kominka, dlatego też pojawiają się różne ich wariacje. W sklepach wnętrzarskich znajdziemy kratki, które oprócz swojej zasadniczej funkcji — będą pełnić też tę dekoracyjną. W ten sposób możemy uzyskać doskonały efekt w naszym salonie.

Kratki kominkowe to obowiązkowy element składowy każdego kominka. Warto zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są nasze kratki kominkowe. W wyposażeniu wkładu powinny znaleźć się łącznie trzy kratki kominkowe — jedna duża oraz dwie mniejsze najlepiej rozmieszczone asymetrycznie. Kratki kominkowe odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza. Bardzo istotne jest, by z komory dekompresyjnej odprowadzić nadmiar gorącego powietrza, które kumulowałoby się tam, gdyby nie dobrze dobrane kratki kominkowe. Najlepszym materiałem, z którego mogą być wykonane kratki kominkowe jest stal nierdzewna. Posiada ona idealne właściwości fizyczne, ponieważ jest odporna na różnice temperatur, co zabezpiecza kratkę przed odkształceniami i pęknięciami. Kratki kominkowe posiadają swoją przepustowość i możliwości fizyczne, ponieważ w zależności od rodzaju te kratki owe dane różnią się. Zaleca się pole czynne dla kratek wylotowych/wlotowych do 10 kW na dolne kratki wentylacyjne mniej lub 500 cm2.