Czy luksusowe smartfony mogą być tanie?

Na jakie parametry zwracamy uwagę wybierając smartfony?

Chociaż większe ekrany są modne i rzekomo stylowe, wciąż możesz mieć szeroki wybór biorąc pod uwagę wielkość wyświetlaczy. Rozmiar jest tylko częścią historii.

Mały ekran (mniej niż 4,5 cala)

Głównym powodem kupowania smartfon z ekranem takiej wielkości jest niewielka, zwarta konstrukcja. Nie będziesz musiał rozciągnąć kciuków do osiągnięcia czegokolwiek. Ale ten zakres wielkości spada w niełaskę, coraz więcej ludzi przyciąga większa przekątna przeznaczona do konsumpcji mediów i gier. Smartfony o takiej przekątnej najczęściej są stosunkowo tanie – można znaleźć przykłady w sklepach online.

Średni ekran (4,5 do 5,4 cala)

Taka wielkość ostatnio stała się standardem, z takimi urządzeniami jak iPhone 6 (4,7 cala), HTC One M9 (5 cali) i Galaxy 5.1 cala (S6). Większość komórek jest dość wygodnych w użyciu jedną ręką, w tej kategorii, w zależności od rozmieszczenia przycisków, aczkolwiek część z nich wymaga użyciu obu rąk – zwłaszcza w przypadku kobiet, które mają przecież mniejsze dłonie aniżeli mężczyźni.

Duży ekran / fablet (5,5 cala lub więcej)

Smartfony z wyświetlaczami większymi niż 5,5 cala, takie jak 5,5-calowy iPhone 6 plus i LG G4 i 5,7 cala Galaxy 4, są często nazywane phabletami ponieważ mają podobne wielkości – bliższe tabletom i dalekie telefonom. Bardziej prawdopodobne jest, iż będą stosowane jako dwuręczne urządzenia, ale istnieje wiele ludzi, którzy wolą większe ekrany do oglądania filmów, czytania e-książek, a nawet aplikacji uruchomionych obok siebie, jak można to zrobić w linii Samsung Galaxy.

Rozmiar i waga smartfona

Masa wyborów smartphonów jest podyktowana głównie ich rozmiarem i wagą. iPhone’a 6, na przykład, ma wyświetlacz 4,7-calowy i jest jednym z najlżejszych i najcieńszych telefonów na rynku.

Tanie smartfony - sklep online

Na przeciwnym biegunie są phablety z dużym ekranem, takie jak Nexus 6, który ma 6-calowy wyświetlacz i waży około 300 gramów. Gdy pojawi się coś powyżej takiej wagi, będziesz naprawdę mógł zauważyć wagę telefonu umieszczonego w kieszeni. Jeśli przenośność jest najważniejsza wybierz raczej model, który cechuje się niską wagą. Dobrym przykładem jest Sony Z3Compact, który jest mocny i wydajny, posiada wyświetlacz 4,5 cala a waży przy tym niewiele ponad 120 gram.

Jakość wyświetlacza smartfona

Wielkość ekranu nie jest jedynym czynnikiem. Zwróć szczególną uwagę na rozdzielczość, jasność, kolor i jakość kątów widzenia – to istotne jeśli często korzystasz z multimediów.

Najostrzejsze wyświetlaczy mają rozdzielczość HD, rozdzielczość 1440 lub 2560 pikseli, w tym Galaxy S6 i G4 LG. Panel Full HD oferuje 1920 x 1080 pikseli (1080p), takie jak te na iPhone 6 Plus i HTC One M9, pokazują mnóstwo szczegółów. Ekrany z 1280 x 720 pikseli (720p), często spotykane są w telefonach o niższych cenach, mogą skutkować utratą szczegółów w tekście lub filmach.

Upewnij się, że kupując smartfon, ma on ekran, który jest na tyle jasny, by można było go przeczytać na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym. Szerokie kąty widzenia pozwalają na obsługę telefonu z różnych miejsc, łatwiej jest również pokazywać konkretne materiały innym osobom.