Czy nagranie z domowego monitoringu może być dowodem w sądzie?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych jak i innych prywatnych posesji decyduje się na instalację monitoringu wizyjnego. Nic w tym dziwnego – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie swojego mienia przed wandalizmem czy kradzieżą. Czy jednak nagranie z monitoringu CCTV może się przydać do wyciągnięcia konsekwencji w przypadku włamania?

Wiele osób dba o odpowiednie zabezpieczenie swojej posesji – zwłaszcza jeśli mieszkają w miejscu, gdzie bardzo często dochodzi do włamań, kradzieży czy aktów wandalizmu. W praktyce wysokie ogrodzenie czy rolety antywłamaniowe mogą nie wystarczyć, dlatego zainstalowanie monitoringu na posesji jest jednym z najlepszych rozwiązań. 

Monitoring CCTV – dlaczego warto go zainstalować? 

Wbrew pozorom zainstalowanie monitoringu nie oznacza jedynie zakupu kilku kamer, które mają za zadanie zabezpieczyć na nagraniu wszystkie wydarzenia, które dzieją się na posesji podczas naszej nieobecności. Obecnie do kamer dołącza się urządzenia kontrolne oraz urządzenia do przesyłania danych oraz sterowania. W ten sposób można wykorzystać potencjał monitoringu w sposób, który umożliwi wykorzystanie tych danych w sądzie. Takie rozwiązania znajdują swoje zastosowania również w przypadku ochrony budynków użytku publicznego. 

Monitoring na posesji sam w sobie jej nie zabezpieczy przed działalnością przestępczą, ale zamontowanie kamer w widocznym miejscu nierzadko stanowi psychologiczną ochronę przed włamaniem. Oprócz tego w przypadku włamania albo kradzieży, nagranie zarejestruje jedynie wszystkie wydarzenia. 

Instalacja monitoringu jest dozwolona jedynie w obrębie własnej posesji. Oznacza to mniej więcej to, że zasięg kamery powinien być ograniczony i obejmować tylko działkę, na której stoi nasz dom. Niedozwolone jest, aby kamera rejestrowała zdarzenia z ulicy, a także tego, co dzieje się na terenie należących do sąsiadów. W innym przypadku nagranie może nie zostać wykorzystane jako dowód w sprawie. 

zdalny nadzór wizyjny

W jakich sytuacjach sprawdzi się monitoring? 

Monitoring z pewnością będzie doskonałym zabezpieczeniem przed przypadkowymi i zaplanowanymi aktami wandalizmu. Oprócz tego działając jako typowy straszak, może uchronić naszą posesję przed włamaniem albo kradzieżą – nie tylko podczas naszej nieobecności. W ten sposób nie tylko chronimy własne mienie, ale jednocześnie możemy pozyskać dane, które mogą być przydatne podczas wskazania winnego. Warto więc wybrać sprawdzoną firmę specjalizującą się takich technologiach i wykonać montaż monitoringu.

Nagrania nie będzie można wykorzystać w innym celu jak przekazanie go na policję jako dowodu w sprawie o włamania. Należy jednak pamiętać o ochronie danych osobowych osób pośrednich, jak i sposobie utrwalania wizerunku. 

Czy nagranie z monitoringu może posłużyć jako dowód? 

Wbrew pozorom nie istnieją żadnej przepisy, które jednoznacznie stwierdzają, w jakim momencie nagranie z monitoringu może posłużyć jako dowód w sprawie – zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię ochrony danych osobowych i utrwalania wizerunku. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z Kodeksem postępowania karnego nagrania, które mają na celu udowodnienie, że doszło do naruszenia mienia, mogą być wykorzystane jako dowód w sprawie o odszkodowanie. Nagranie powinno być jednak przekazane policji i prokuraturze – samodzielne wykorzystywanie go jest niedozwolone. 

Zgodnie z orzeczeniami Sądu nagranie, na którym pojawiają się tereny niedozwolone (w tym ulica i posesja sąsiada) mogą zostać niedopuszczone jako dowód w sprawie. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zachowanie się w stosunku do ochrony danych osobowych i nie uwieczniania wizerunku. Ostatecznie to jednak Sąd podejmuje decyzję związaną z dopuszczeniem nagrania jako dowodu w sprawie. 

sąd

W jakich sytuacjach nagranie może być dowodem w sprawie? 

Nagranie z monitoringu wizyjnego może zostać dopuszczone jedynie w określonych przypadkach – zwłaszcza jeśli nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych oraz tych związanych z montażem kamer CCTV na własnej posesji. Nagrania najczęściej są wykorzystywane w sprawach o odszkodowanie za zniszczenia mienia, podczas kradzieży i włamań. Stanowią zatem doskonały sposób na to, aby zabezpieczyć swój teren przed aktami przestępczymi. 

Samodzielna instalacja monitoringu może skończyć się złamaniem przepisów o montażu kamer. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnej i powierzyć tę sprawę specjalistom, którzy wiedzą na jakie rzeczy zwrócić uwagę, aby monitoring pełnił swoją funkcję. W ten sposób zyskujemy nie tylko pewność, że monitoring wizyjny będzie niezawodny, ale również mamy świadomość, iż nagranie będzie można wykorzystać jako dowód w Sądzie.