Czy opieka nad osobą obłożnie chorą jest trudna?

W niektórych sytuacjach życiowych, zwłaszcza osoby starsze, mogą wymagać stałego przebywania w łóżku. Bez względu na to, czy jest to spowodowane przejściową chorobą lub zaburzeniami patologicznymi, czy też przyczynami fizycznymi związanymi bezpośrednio ze zmęczeniem i wiekiem, okoliczności te wymagają zastosowania specjalnych środków pielęgnacji.

Pacjent obłożnie chory ma specyficzne potrzeby, które należy uwzględnić, a także szereg potencjalnie mogących wystąpić dolegliwości, na które również należy zwrócić szczególną uwagę. Czym innym jest opieka nad osobą leżącą w łóżku, szczególnie  w sytuacji utraty przez nią niezależności i mobilności,  czym innym zaś opiekowanie się pacjentem, który potrafi o siebie zadbać i nie jest przykuty do łóżka.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak opiekować się obłożnie chorą osobą starszą, tak, by zadbać o jej komfort oraz zapewnić najlepszą opiekę i dobre samopoczucie, w czym może pomóc sprzęt do opieki.

Higiena i pielęgnacja

Właściwa higiena to podstawa opieki nad pacjentem obłożnie chorym. Troska o higienę ciała i twarzy przyczynia się do poprawy zdrowia i komfortu osób, którymi się opiekujemy. I choć może na początku codzienne czynności higieniczne mogą być krępujące dla obu stron, należy się do tego przyzwyczaić tak, ponieważ jest to jeden z elementów relacji opiekun – pacjent. Istotny jest też dobór środków pielęgnacyjnych o łagodnym składzie, o neutralnych zapach tak, by podrażniały one skóry pacjenta.

Przy czynnościach higienicznych warto uwzględnić poniższe wskazówki:

– Czynności higieniczne powinny być wykonywane regularnie i konsekwentnie.

– Mycie pacjenta powinno przebiegać strefowo.

– Woda do kąpieli powinna być letnia, a sama kąpiel nie powinna trwać zbyt długo.

– Dbajmy o skórę pacjenta, zwracając szczególną uwagę na części kostne, szukając zaczerwienionych miejsc, pęcherzy i nadżerek. Może to zaalarmować nas o początkach owrzodzenia.

– Myjmy włosy co najmniej raz w tygodniu.

– Paznokcie powinny być przycięte prosto.

– Bardzo dobrze osuszajmy całe ciało, zwłaszcza stopy i uszy.

– Nie zapomnijmy oczyścić oczu letnią wodą, nasączając płatki higieniczne: jeden płatek na oko i przeciągając go od kanalika łzowego do zewnętrznego kącika oka.

Zbilansowana dieta

Dieta pacjentów obłożnie chorych powinna być dostosowana do siedzącego/leżącego trybu życia. Brak pewnych witamin i składników odżywczych może prowadzić do powstania wrzodów. Dlatego też konieczne jest codzienne dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, które zapewnią uzupełnienie niedoborów oraz przyzwyczajenie osoby starszej do spożywania posiłków w pozycji siedzącej po to, aby uniknąć zadławienia.

Ruch i aktywność fizyczna

Pomimo sytuacji, w jakiej znajdują się osoby leżące, ważne jest, aby zachęcać je ruchu mięśni ciała i do aktywności fizycznej na miarę ich możliwości. W trybie leżącym każdy rodzaj ruchu ma znaczenie, a z nim dbałość o dietę oraz unikanie długotrwałego przebywania w tych samych pozycjach.

Ruch i aktywność fizyczna pomagają również zapobiegać owrzodzeniom i ranom skóry spowodowanym ciągłym przebywaniem w tej samej pozycji w łóżku.

Dbałość o detale

Opiekując się osobą starszą, warto uwzględnić także inne czynności pielęgnacyjne tak, aby poprawić komfort osoby starszej. Pomocne mogą być poniższe wskazówki:

– Zadbajmy o odpowiednie łóżko dla pacjenta, które będzie posiadało regulowane oparcie.

– Używajmy materacy przeciwodleżynowych i prześcieradeł, które nie powodują otarć.

– Regularnie zmieniajmy prześcieradła i pościel (warto zakupić kilka kompletów bielizny pościelowej).

– Pamiętajmy o codziennym wietrzeniu pomieszczenia, tak aby zapewnić pacjentowi wymianę powietrza.

– Zadbajmy o dobre samopoczucie psychiczne pacjenta, zachęcając go do spędzania czasu wolnego, np. do czytania, oglądania filmów, grania, rozmawiania.

Samodzielna opieka nad pacjentem czy profesjonalna opieka?

Niektóre rodziny decydują się na samodzielną opiekę nad osobą obłożnie chorą i podejmują ten trud, rezygnując w jakimś stopniu ze swojego komfortu, kosztem swojego czasu. Jednak w przypadku osoby bliskiej, taki wysiłek, który wymaga wiele samozaparcia i cierpliwości obu stron, na pewno jest doceniony, a relacja na linii opiekun – pacjent jeszcze bardziej się zacieśnia.

Innym rozwiązaniem jest zapewnienie osobom obłożnie chorym profesjonalnej opieki, np. pielęgniarki, która regularnie przychodzi do chorego. Zaletą takiego rozwiązania jest brak stresu związanego z samą opieką pod kątem higieny.