Czy tworzenie grafiki komputerowej jest trudne?

Kiedyś bardzo wiele młodych, utalentowanych ludzi pragnęło uczyć się malarstwa. Marzyło im się tworzenie wielkich dzieł. I dziś nie brak artystów wybierających tę ścieżkę zawodową, ale dodatkowo pojawiły się osoby chcące zajmować się grafiką komputerową.

Są to także ludzie z talentem plastycznym i zmysłem artystycznym, dodatkowo fascynujące się informatyką i wszystkim tym co jest związane z komputerami. Dla nich jest to idealne połączenie duszy artystycznej z informatyczną. By stać się dobrym grafikiem nie jest potrzebne ukończenie studiów, mogą one oczywiście być pomocne, ale w tworzeniu grafiki komputerowej istotny jest talent i wyobraźnia przestrzenna-artystyczna.

Wszelkie inne umiejętności zostaną nabyte w trakcie. Każdy na początku kariery zawodowej jest nieidealny w tym co robi. Omnibusem staje się po jakimś czasie. Innej drogi nie ma. A jak się do tego zabrać? Przede wszystkim, aby stworzyć jakiś obraz graficzny przy pomocy komputera trzeba wyposażyć się w odpowiednie programy to umożliwiające. Jest ich całe mnóstwo, ale do najtańszych niestety nie należą.

Inną równie podstawową kwestią jest samo uświadomienie sobie co chce się tak naprawdę robić. Grafika komputerowa ma bowiem ogromne możliwości, ale wszystkim na raz nie ma sensu się zajmować. Najlepiej to wyspecjalizować się w jednej rzeczy i dopiero w następnych krokach można próbować wachlarz umiejętności rozszerzać. Nigdy nie jest się specjalistą od wszystkiego. Dobrze, jeśli zatem ma się ukierunkowane pole działania i wybrany program do pracy, to dobrze byłoby zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Najlepszym do tworzenia grafiki komputerowej jest ekran dotykowy lub tablet.

Wielu grafików podkreśla, że praca z myszką w dłoni efektów nie przyniesie, a nawet może utrudniać cały proces tworzenia. Sam proces kreowania obrazów najlepiej zacząć od przerabiania tego, co już istnieje, gdy ta umiejętność zostanie opanowana, można pójść krok dalej i zacząć stwarzać własne grafiki.

jak projektować graficznie

W tym celu należy (pracując przykładowo w programie corel draw) wybrać nowy dokument i ustawić wszelkie potrzebne parametry- rozmiar strony, układ, rozdzielczość i tym podobne. W tym momencie można przystąpić do rysowania kształtu, który został wybrany. Do rysowania należy wybrać odpowiednie narzędzie- czy rysunek ma powstać przy użyciu lin czy raczej będzie tworzony linią ręczną. W tym momencie można już nadawać kształt wybranemu przedmiotowi, na przykład samochodowi. Po narysowaniu pierwotnego szkicu należy zająć się edycją, by tworzone auto przypominało ten pojazd w rzeczywistości. W tym celu wygładza się wszystkie linie.

Można również nieznacznie zmodyfikować rozmiar tworzonej grafiki, tak by idealnie pasowała do wybranego rozmiaru dokumentu. Grafika wektorowa daje możliwość takiej edycji w każdym momencie. Teraz można przystąpić do wypełnienia kolorem, do tego celu należy wybrać typ wypełnienia, a następnie oświetlenia. Po podstawowym wypełnieniu kolorem należy przejść do wypełnienia siatkowego, by grafika nabrała bardziej naturalnego wyglądu na przykład przez najróżniejsze przesuwanie węzłów. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych poprawek i grafika komputerowa jest skończona.