Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to forma rozwoju, która pozwala na najgłębszą zmianę. Psychoterapia składa się z wielu spotkań, podczas których można zajrzeć w głąb siebie. Obok jest ktoś, kto rozumie. Można z odwagą spojrzeć na to co ważne, lecz trudne. Pojawia się uczucie ulgi oraz myśl, że dokładnie o to chodziło. Można dostrzec to, czego się naprawdę pragnie. Rodzi się nadzieja. Zaczyna się widzieć drogę, która prowadzi do celu, pojawia się więcej siły. Można zrozumieć, że to co było, było ważne. Psychoterapia wyposaża osobę w spokój i nadzieję na szczęście.

Indywidualny program rozwoju osobistego

Zaprojektowany indywidualnie dla każdej osoby cykl spotkań służący lepszemu poznaniu siebie, swoich uczuć i pragnień. Celem programu jest wprowadzenie zmian, by jak w największym stopniu wykorzystać pełnię swoich możliwości, skutecznie działać w świecie oraz żyć w zgodzie z samym sobą. Możliwe jest wybranie konkretnego obszaru pracy (np. radzenie sobie ze stresem, praca dająca spełnienie, odnalezienie się w roli rodzica i pracownika, poczucie własnej wartości, nauka budowania szczęścia) lub spojrzeć na swoje życie całościowo.

Jak podejść do psychoterapii?

Na początku nie musisz mieć jasno określonego problemu czy celu pracy  – ważne,  że pragniesz zmiany lub odczuwasz jakiś rodzaj niewygody, z którą chcesz coś zrobić. Zaczyna się od konsultacji (zazwyczaj 1 – 3 spotkania). Ich celem będzie rozpoznanie  potrzeb, ustalenie celu pracy oraz odpowiedniej formy rozwoju osobistego.

Psychoterapia psychodynamiczna

Ten rodzaj psychoterapii należy do jednej z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych metod, które pozwalają na terapię zaburzeń psychicznych, które to oparte zostały na teorii psychoanalizy. Według założeń tej teorii podstawy, które wpływają na objawy chorobowe to parcie na popędy, które zakorzenione zostały w podświadomości pacjenty. To właśnie z psychoanalizy powstała psychoterapia jaką możemy obserwować obecnie, a która obserwowana jest w działaniu specjalistów.

Jak psychoterapia działa na człowieka

Jakie są cele psychoterapii?

Najkrócej ujmując, celem psychoterapii jest osiągnięcie takiego stanu w świadomości pacjenta, który może zostać uznany jako zmiana w sposobie jego zachowań czy też postaw. Metody, które stosują psychoterapeuci na spotkaniach pomagają pacjentowi zmierzyć się z własnym ja, z własnym obliczem, pomagają mu stanąć twarzą w twarz z problemem, a także jemu przeciwdziałać. Psychoterapia umożliwia radzenie sobie z wewnętrznymi lękami, obawami, blokadami oraz wszystkim tym, co wpływa na to jak się zachowujemy, co nas blokuje, co motywuje, co nami kieruje. Psychoterapia to także sposób na zbadanie tego, czy pacjenci chorują na nerwicę, która leży u podstaw wielu objawów rzekomych chorób zakładanych przez pacjentów.


Psychoterapia może odmienić nasze życie i sprawić, że w końcu poczujemy się dobrze. Warto udać się do sprawdzonego i polecanego specjalisty, aby mieć pewność, że podjęta terapia ma sens i przyniesie oczekiwane efekty.