Wyjątkowe, ekskluzywne, wyszukane - tak najłatwiej można określić produkty i usługi luksusowe. Wychodząc na przeciw potrzebom współczesnego rynku i coraz większej ilości klientów nastawionych na luksus prezentujemy portal zajmujący się przedstawianiem życia na najwyższym poziomie. Recenzje produktów i usług, opinie i komentarze - to wszystko znajdą Państwo w jednym miejscu. Interesuje nas to co piękne, drogie i elitarne. To wyjątkowy portal o wyjątkowej tematyce stworzony dla miłośników luksusu.

Deska tarasowa – z drewna czy kompozytu?

Deska tarasowa – z drewna czy kompozytu?

Wybieranie rodzaju podłoża dla danego balkonu czy tarasu nie jest trudne, ale wymaga chwili zastanowienia i zdobycia niezbędnych informacji na temat poszczególnych możliwości. Z całą pewnością do najpopularniejszych podłoży w takich miejscach należy drewno oraz deski kompozytowe i to na nich skupimy się w tym artykule, przyglądając się ich wadom i zaletom.

Drewniana podłoga tarasu

Chcąc urządzić taras czy też niewielką przestrzeń przed domem do opalania i posiłków na świeżym powietrzu, wiele osób decyduje się na montaż w tym miejscu solidnej podłogi, po której będzie można się wygodnie poruszać i która będzie ładnym dodatkiem do całego domu. Jednym z najczęściej wybieranych do tego wariantów są deski drewniane.
Wiele osób wybiera drewno, ponieważ jest to materiał całkowicie naturalny, nadający całemu wystrojowi przytulnego, domowego nastroju. Elementy natury wpływają na każdego pozytywnie, dlatego deski ukazujące przekrój drewna wpływają na samopoczucie i wrażenia estetyczne. Co więcej, można do takiego podłoża dopasować bardzo różne krzesła i stoły, zarówno wiklinowe, jak i plastikowe.

Deski kompozytowe na tarasie

Drugą równie popularną możliwością jest wyłożenie podłogi tarasu deską kompozytową. Jest ona połączeniem drewna z tworzywami sztucznymi i na pierwszy rzut oka kojarzy się z drewnianymi podłogami, lecz samego drewna zawiera niewiele. Wygląda za to równie przytulnie i ma zazwyczaj stonowany, spokojny kolor. Deski kompozytowe są bardzo łatwe do zamontowania i nie wymagają specjalistycznych prac konserwujących – krótko mówiąc, utrzymanie ich nie pochłania zbyt dużo czasu ani energii.

deski drewniane

Drewno czy kompozyt?

Deski kompozytowe nie pochłaniają wilgoci, dlatego nie trzeba do nich stosować środków grzybobójczych. Z kolei deski drewniane należy impregnować przeznaczonymi do tego środkami, np. specjalnymi olejami, które wpływają na ich jakość. Jeśli chodzi o wpływ pogody na kolor podłoża, zarówno drewno, jak i deska kompozytowa zmienia swój kolor z biegiem czasu. Na drewno najsilniej działa słońce, a na kompozyt wilgoć, zarówno pod postacią deszczu, jak i śniegu. Warto jednak pamiętać, że są to zmiany następujące stopniowo przez wiele lat. Podłoga nie zmieni swojego koloru na drastycznie inny w ciągu kilku miesięcy, choć w przypadku drewna może to zależeć od jego rodzaju.
Zamontowanie podłogi z drewna na tarasie zabiera trochę więcej czasu, niż montaż kompozytu, ale z kolei deski drewniane są nieco tańsze. Jeśli zaś chodzi o komfort, deska kompozytowa jest nieco bezpieczniejsza. Jeśli domownicy chodzą po drewnianej powierzchni tarasu boso, istnieje ryzyko skaleczenia się o nierówną powierzchnię drewna lub natknięcie się na drzazgę. Oczywiście drewniane deski są odpowiednio obrabiane, jednak naturalny materiał może ulec zniekształceniom pod wpływem wielu czynników, np. przeciągania mebli po powierzchni podłoża lub drapania drewna przez psy.
Ze względu na to, że drewno jest bardziej naturalne, niż kompozyt, zużywa się szybciej. Z kolei kompozyt jest szczególnie podatny na ciepło słońca – nagrzewa się mocniej niż prawdziwe drewno. Każdy z tych rodzajów materiałów ma liczne zalety i wady, a w wielu kwestiach są do siebie bardzo podobne. Wybierając odpowiedni dla siebie typ, warto zastanowić się nad tym, w którym miejscu dane deski będą rozmieszczone, jakie kwestie są dla domowników najistotniejsze oraz, po prostu, co najbardziej wpada w oko. Obydwa typy materiałów występują w różnych kolorach i odcieniach i dodają tarasom oraz innym, podobnym miejscom, niezwykłego uroku.


Deski drewniane i kompozytowe, a także deski z thermodrewna oferuje Termo Floor, który zajmuje się również realizacją drewnianych tarasów i balkonów.