Dlaczego filtry kieszeniowe są niezbędne w branży przemysłowej?

Czystość powietrza to bardzo ważna kwestia, która ma wpływ na zdrowie ludzi oraz ich funkcjonowanie. Z tego względu dbanie o jak najlepszą jakość powietrza, powinno być priorytetem dla każdego. Niestety obecnie wraz z rozwojem technologii i przemysłu, trudno uniknąć zanieczyszczenia powietrza. Z tego względu koniecznym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych filtrów kieszeniowych, które pozwalają w bardzo skuteczny i zarazem prosty sposób oczyścić powietrze w miejscach, które tego wymagają. Dzięki temu można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z powietrza, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, a także na różne procesy produkcyjne w różnych branżach przemysłowych, które wymagają sterylnych warunków. Jednak czym tak naprawdę są filtry kieszeniowe, jakie jest ich zastosowanie i jakie znaczenie ma czystość powietrza w branży przemysłowej?

Czystość powietrza w branży przemysłowej

Czystość powietrza ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzi, ale także wpływa w znaczącym stopniu na różne procesy produkcyjne lub inne, realizowane w różnych branżach przemysłowych. Szczególnie firmy, w których pracownicy działają w dość szkodliwej warunkach pod względem jakości powietrza, muszą zadbać o to, aby stale je oczyszczać. Do takiej branż na pewno należą m.in. stolarnie, gdzie podczas pracy unosi się sporo pyłu, który może być szkodliwy dla pracowników czy też lakiernie, w których również unosi się wiele zanieczyszczeń generowanych podczas prac lakierniczych. W tych przypadkach przy pomocy specjalistycznych filtrów oczyszcza się powietrze zgromadzone wewnątrz hal produkcyjnych i innych miejsc pracy. Warto jednak pamiętać, że w niektórych branżach przemysłowych konieczne jest także filtrowanie powietrza, które trafia z zewnątrz na przykład przez klimatyzację. Do tej grupy mogą należeć wszelkie firmy i laboratoria czy nawet biura, które wymagają, aby wewnątrz pomieszczeń panowały jak najczystsze warunki. 

filtr kieszeniowy i jego rola w przemyśle

Czym są filtry kieszeniowe?

Filtry kieszeniowe to rodzaj filtrów kasetowych, które zostały zbudowane na specjalnej ramce i przez to mają bardzo charakterystyczną budowę. Filtry te składają się sekwencji kieszeni, które odpowiadają za filtrowanie powietrza, jakie przez nie przepływa. Materiał filtrujący stosowany w tej konstrukcji to najczęściej mieszanka syntetycznych włókien. Jednak gdy filtr ma pracować w bardzo trudnych warunkach, gdzie konieczna jest filtracja gazu o wysokiej temperaturze lub zawierającego żrące chemicznie cząsteczki, wykorzystuje się włókna szklane. Filtry kieszeniowe można podzielić na klasy, które określają stopień oczyszczania powietrza, jakie przepływa przez dany filtr. Wyróżnia się tu klasę G (filtry zgrubne), M (filtry średnio-dokładne) oraz F (filtry dokładne). Filtr kieszeniowy powinien być więc dobierany na podstawie tego, jakie zanieczyszczenia ma filtrować i z jaką skutecznością.

Zastosowanie filtrów kieszeniowych

Dzięki swojej konstrukcji i wysokiej skuteczności filtry kieszeniowe wykorzystywane są w bardzo wielu miejscach. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie powietrza w urządzeniach i systemach wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Sprawdzą się znakomicie wszędzie tam, gdzie konieczne jest oczyszczenie powietrza z różnych szkodliwych pyłów. Mogą być wykorzystywane jako filtry wstępne lub też jako filtry dokładne. Najczęściej wykorzystuje się je w celu oczyszczenia powietrza w dużych halach przemysłowych i montażowych, w stolarniach, lakierniach i warsztatach, w branży chemicznej, farmaceutycznej, spożywczej i wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie sterylnych warunków lub też oczyszczenie miejsca pracy ze szkodliwych i niebezpiecznych pyłów. Ponadto mogą one być także wykorzystywane przy turbosprężarkach i turbinach gazowych.