Dlaczego warto zmieniać nawyki żywieniowe jeszcze przed operacją bariatryczną?

Otyłość jest chorobą przewlekłą, do której doprowadzają niekiedy czynniki zdrowotne (np. dziedziczne), ale w większym stopniu wpływ na jej powstanie oraz utrzymanie ma środowisko, w którym przebywa chory.

Złe nawyki żywieniowe, dieta wysokokaloryczna oparta na wysokiej zawartości tłuszczu i cukrów prostych, wraz z małą aktywnością fizyczną, doprowadzają do pogarszającego się stanu zdrowia i sylwetki człowieka. Często popadnięcie w błędne koło może mieć znaczący wpływ na powstanie otyłości.

Jeżeli jemy więcej niż nasze zapotrzebowanie kaloryczne, nie utrzymując regularnego ruchu (np. prowadząc siedzący tryb życia), powoli przybieramy na masie, która utrudnia nam aktywność.

Operacja bariatryczna nie zaczyna się na sali operacyjnej

Jedna z odpowiedzi na chorobliwą otyłość jest operacja bariatryczna. Ten rodzaj chirurgicznego zabiegu ma na celu leczenie otyłości. Często możemy spotkać się z określeniem „zmniejszenia żołądka”. To spore uproszczenie dla tak skomplikowanej operacji, której sukces leży w rękach szeregu osób w tym samego pacjenta. O samej operacji bariatrycznej i jej rodzajach więcej dowiesz się z tego linku.

W tym wpisie zajmiemy się rolą odpowiedniego przygotowania do jej przebiegu. W zakres tego wchodzi zmiana nawyków żywnościowych. Zapewne pojawi się wątpliwość u pacjentów, bo skoro wiedzą, że mają problem to czy sama operacja nie wystarczy. Przecież bezskutecznie próbowali już różnych diet. Nic bardziej mylnego. W odpowiednim przygotowaniu do zabiegu bariatrycznego leży wynik jej powodzenia.

Nawyki do wprowadzenia przed operacją bariatryczną

Przed każdym wejściem na salę operacyjną należy się sumiennie przygotować. Dotyczy to również operacji bariatrycznej. Jej efekt zależy w głównej mierze od samego pacjenta. Zmiana sposobu myślenia, stylu życia wraz z nawykami żywieniowymi to niezbędne aspekty, których pominięcie może doprowadzić do efektu jo-jo. Zmniejszać to ryzyko warto udać się najpierw do specjalisty, który wskaże ścieżkę dla nowego, zdrowego życia.

Wizyta u dietetyka oraz psychologa

Otyłość to złożona choroba, która niekiedy rozwija się przez lata. Jeżeli zauważasz klucz w swoim kompulsywnym objadaniu się np. zajadasz stres w pracy, wybierz się do psychologa lub też psychodietetyka. Sama operacja bariatryczna wykonywana jest na organizmie, ale nie duszy. Ważne jest więc zadbanie o stan psychiczny, aby zapobiec powrotowi do dawnych mechanizmów. Rozwiązanie problemów siedzących w głębi jest niezwykle ważne.

Zrozumienie problemu, w którym tkwi chory jest podstawą do podjęcie decyzji o zmianie. W przypadku otyłości nie można jedynie pogodzić się z faktem i udać się na zabieg. Jego powodzenie leży bowiem w czynnym braniu udziału w transformacji. Częścią tego jest wizyta u dietetyka, bowiem wskazówki, które przedstawi danemu pacjentowi pomogą w powrocie do zdrowia.

Dietetyk w raz psychologiem zapewnią stworzenie zdrowej relacji z jedzeniem, która posłuży wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększaniu aktywności fizycznej. Rozpoczęcie tego jeszcze przed zabiegiem pozwoli zwiększyć szanse na powodzenie operacji, ale również przyzwyczajać do nowego trybu życia.

operacja bariatryczna

Zadania do wykonania przed operacją

Podczas wizyty, oprócz wsłuchania się w sytuację oraz stan zdrowotny pacjenta, lekarz może przedstawić typowe wytyczne. Trzymanie się ich pozwoli na osiągnięcie upragnionego celu, jako jest przecież utrata wagi. Dietetyk układając dietę stopniowo będzie zmniejszał, odrzucał szkodliwe składniki. Zdrowe odżywianie do podstawa, jednakże należy pamiętać, że sama rozpiska to nie wszystko.

Przykładowe zadania, które stoją przed pacjentami:

  • regularne spożywanie posiłków (unikanie głodówek oraz wyznaczenie stałych pór a posiłki, dopasowanych do rytmu dnia),
  • wykluczenie wszelkiego szkodliwego cukru (unikanie słodyczy, słodzonych napoi, alkoholu),
  • urozmaicenie diety w warzywa i owoce,
  • eliminacja produktów wysoko przetworzonych,
  • nauka celebrowania posiłków (dokładne przeżuwanie i powolne jedzenie z dala od bodźców jak np. telefon, telewizor).

Każdy mały krok przybliża do osiągnięcia upragnionego celu oraz spełnienia marzeń o powrocie do zdrowia. Warto zadbać o nie, podejmując walkę. Będzie ona ciężka, ale efekty przyniosą wiele satysfakcji. Skorzysta na tym Twoja pewność siebie, samopoczucie, ale przede wszystkim organizm. Wszystko leży w Twoich rękach.

Sukces operacji zależy od Ciebie

Trudno jest uwierzyć, że ktoś podczas jednej wizyty zmieni całkowicie swoje życie. W powrocie do zdrowia ważna jest konsekwencja oraz regularność. Jeżeli znów chodzi o zrzucenie wagi, istotnym elementem jest zmiana nawyków żywieniowych. Długofalowe działanie poprawia efektywność wprowadzonej diety a także samej operacji bariatrycznej.

Ważne jest, aby wdrażać je do swojego życia etapami. Nowe zasady bywają ciężkie do zaakceptowania przez ciało i umysł, które buntując się, pragną powrócić do starych nawyków. Przyzwyczajanie organizmu do zdrowego trybu życia jest więc niezwykle ważne.