Dobry gabinet stomatologiczny – czym kierować się przy jego wyborze?

Zapewnienie opieki przez dobrego lekarza stomatologa i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą na zachowanie przez długi czas pięknego i zdrowego uśmiechu. Niestety u niektórych osób wizyta u dentysty wiąże się z przykrymi i bolesnymi skojarzeniami mającymi niekiedy źródło nawet jeszcze z czasów dzieciństwa. Mimo że współczesna stomatologia oferuje swoim pacjentom nowoczesne i bezbolesne metody leczenia, wybór dobrego dentysty nie należy do łatwych. Powinniśmy jednak zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę, ponieważ to, jakiego stomatologa wybierzemy, będzie miało wpływ nie tylko na jakość świadczonej przez niego usługi, lecz również na to, czy będziemy chętnie, bez strachu i obaw go odwiedzali. Trzeba pamiętać, że wizyty u stomatologa powinny odbywać się regularnie. Wizyta kontrolna powinna mieć miejsce co najmniej raz na pół roku, gdyż zaniedbana i nieleczona próchnica może wywołać opłakane skutki dla naszego uzębienia.

Czym kierować się przy wyborze stomatologa?

Wybór dobrego stomatologa stanowi nie lada wyzwanie, ale wskazane jest kierować się kilkoma wytycznymi, które pomogą w dokonaniu optymalnego dla nas wyboru:

  • Gabinet – podczas wizyty warto zwrócić uwagę na to, czy panuje w nim porządek, schludność i czystość. Brudny i zaniedbany gabinet to najgorsza z możliwych rekomendacji. Świadczy o braku szacunku do pacjentów oraz w znacznym stopniu zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych. Po każdym pacjencie gabinet powinien być posprzątany, zdezynfekowany, a narzędzia stomatologiczne pochowane do specjalnych przegródek w szafkach i szufladach. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie należałoby również zwrócić uwagę na wyposażenie gabinetu: jakim sprzętem lekarz dysponuje, czy umożliwia on nowoczesne i bezbolesne metody leczenia, i co najważniejsze, czy usługi stomatologiczne świadczone są kompleksowo. Ma to niebagatelne znaczenie, kiedy leczenie trzeba poszerzyć o dodatkową diagnostykę, np. wykonanie zdjęcia RTG zęba, wykonanie zdjęcia pantomograficznego, konieczność podjęcia mikroskopowego leczenia kanałowego. Zaoszczędzi nam to wtedy czas na poszukiwaniu innego gabinetu w celu wykonania dodatkowych badań.
  • Lekarz stomatolog – jeżeli zależy nam na wyborze dobrego stomatologa, powinniśmy kierować się nie tylko jego profesją, lecz także tym, jaką atmosferę buduje wokół pacjenta. Dobry lekarz to ten, który oprócz swojego doświadczenia charakteryzuje się profesjonalnym podejściem. W przypadku jakichkolwiek obaw ze strony pacjenta powinien umieć rozładować napiętą atmosferę i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Dobry stomatolog powinien być świadomy tego, że dla wielu osób konieczność spędzenia czasu na fotelu dentystycznym może wywoływać traumatyczne skojarzenia, zatem jego postawa i zachowanie będzie miała kluczowe znaczenie w zniwelowaniu u pacjenta negatywnych skojarzeń. Lekarz powinien, swoim profesjonalizmem, spokojem, opanowaniem i życzliwym nastawieniem do pacjenta, zmniejszyć poczucie lęku i obawy przed nieznanym. Ponadto powinien umieć rzeczowo i cierpliwie odpowiadać na pytania pacjenta dotyczące procesu leczenia oraz krok po kroku wyjaśniać, na czym będzie ono polegało.
  • Poczekalnia nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym pewnie przyjdzie nam nieraz spędzić czas, zanim zostaniemy poproszeni do gabinetu. Ważne jest, aby poczekalnia była wyposażona w odpowiednią liczbę wygodnych miejsc siedzących z oparciem. Jej wystrój powinien być elegancki i przyjemny. Aby umilić czas oczekiwania na wizytę, w poczekalni powinna być oferowana możliwość obejrzenia telewizji, poczytania czasopism, a nawet wypicia kawy. Pobyt w poczekalni poprzedza zazwyczaj wizytę u lekarza, dlatego tak ważne jest, aby pacjent czuł się w niej komfortowo. Warto również zwrócić uwagę, na to, aby znajdowała się w niej klimatyzacja szczególnie przydatna w miesiącach letnich. Nie sposób również nie wspomnieć o miłym i przyjaźnie nastawionym personelu w rejestracji, który powinien odznaczać się uprzejmością, otwartością, przyjaznym podejściem do pacjenta i uśmiechem pomagającym w rozładowaniu stresu przed wizytą u stomatologa. Coraz częściej liczy się również możliwość zarejestrowania wizyty w danym gabinecie online bez konieczności dzwonienia lub wychodzenia z domu.
  • Terminy wizyt – w gabinetach stomatologicznych cieszących się uznaniem klientów, na termin wizyty często trzeba trochę poczekać, jednak kluczowe jest, aby nie trwało to zbyt długo. Bardzo ważnym aspektem jest elastyczne podejście do klienta uwzględniające nagłe i nieprzewidziane przypadki, np. możliwość wizyty tego samego dnia lub na drugi dzień, kiedy ból zęba jest nieznośny i nie pozwala nam czekać dłużej. 
  • Cena – nie powinna odgrywać priorytetowej roli przy dokonywaniu wyboru lekarza. Należy natomiast przeanalizować, czy ceny usług stomatologicznych w gabinecie, którego wybór mocno rozważamy, nie są ani zbyt wygórowane, ani zbyt niskie. W tym celu najlepsze będzie porównanie cen kilku gabinetów. Niska cena może świadczyć o jakości usługi, w tym również o niskiej jakości użytych materiałów, natomiast zbyt wysoka o zbyt małej liczbie pacjentów i chęci nadrobienia tych strat poprzez wygórowaną cenę.
  • Opinie – poczta pantoflowa jest jednym z najlepszych i najczęściej stosowanych sposobów na zdobycie informacji o lekarzach cieszących się dobrą opinią wśród rodziny i znajomych. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to powszechnie dziś stosowaną metodą jest pozyskanie takich informacji z internetu spośród opinii innych internautów.  

 

dentysta

 

Dlaczego warto udać się prywatnie na wizytę?

Korzystanie z prywatnych usług gabinetów stomatologicznych, w porównaniu do leczenia w ramach NFZ, wiąże się z szeregiem korzyści:

  • krótszy czas oczekiwania na wizytę – na wizytę w ramach NFZ często trzeba czekać kilka, kilkanaście tygodni, a nawet miesięcy, co może spowodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia i konieczność zastosowania bardziej radykalnych i ostrych metod leczenia,
  • wyższy poziom usług – usługi świadczone prywatnie są zazwyczaj na o wiele wyższym poziomie niż w ramach NFZ,
  • większy wybór specjalistów oraz zakresu badań – decydując się na leczenie prywatne, możemy wybierać spośród o wiele szerszego grona lekarzy i specjalistów niż w ramach NFZ,  
  • lepsze wyposażenie gabinetów i kompleksowa obsługa – większość gabinetów świadczących prywatne usługi dysponuje profesjonalnym sprzętem pozwalającym na dodatkową diagnostykę i zapewnienie kompleksowej obsługi pacjenta bez konieczności odsyłania go do innych gabinetów. Decydując się na usługi objęte NFZ, należy liczyć się z tym, że w celu wykonania dodatkowych badania, np. wykonania zdjęcia RTG zęba, będziemy musieli skorzystać z usług innego gabinetu.

Gdzie znaleźć dobrego stomatologa w Zielonej Górze?

W poszukiwaniu dobrego stomatologa w Zielonej Górze warto przeanalizować oferty gabinetów stomatologicznych zaprezentowane w internecie. Zapraszamy do skorzystania z serwisu Medical Progress, w którym znajduje się przejrzysta i bogata baza lekarzy stomatologów w Zielonej Górze oraz innych usług medycznych. Medical Progress umożliwia m.in. wyszukiwanie i sortowanie lekarzy po konkretnej specjalizacji oraz dostęp do przejrzystego kalendarza wizyt z możliwością umówienia wizyty online.