Error – co zrobić gdy laptop nie działa? Udać się do serwisu?

Użytkowanie komputera to codzienność, nie tylko w pracy ale także w domu. Dziesiątki godzin tygodniowo spędzonych przed monitorem może być groźne dla naszego zdrowia (jak alarmują lekarze) jednakże na rynku jest coraz mniej zawodów, w których można pracować bez ich użycia.

Komputery – inteligentne maszyny?

PeCety, laptopty, tablety, smartfony – łączy ich to, że pełnią rolę komputerów. Mimo, że różnią się wydajnością oraz wielkością działają za pomocą procesorów oraz innych podzespołów, które odpowiadają np. za dostarczanie informacji wejściowych, przekazywanie treści graficznych czy monitorowanie działań użytkowania. Wszystko to oznacza, że obsługując je mamy do czynienia z komputerami. Mimo, że definicja ta wiąże się przede wszystkim z komputerami typu PC czy notebook, warto zauważyć, że moc, która dostępna jest na pokładzie nowych flagowych urządzeń mobilnych to ta sama moc, która była dostępna kilka lat w dużych komputerach tradycyjnych.

serwis laptopów wrocław

Moc laptopa, a sposób użytkowania

Do najpopularniejszych wciąż należą laptopy. Cechuje je komfort użytkowania – są stosunkowo lekkie, ciche, łatwe w przenoszeniu i nieduże. Komputery stacjonarne jak sama nazwa wskazuje nie spełniają aż 3 spośród czterech wspomnianych wyżej cech, dlatego to właśnie notebooki zawładnęły światem a ich posiadaczami najczęściej są osoby, które używają komputery do pracy lub przeglądania internetu. Laptop to stosunkowo uniwersalne narzędzie – równie dobrze można go używać do programowania, oglądania produkcji filmowych (niskiej jakości jak i wysokiej – nawet w 4K), pisania prac dyplowych, wykonywania prac biurowych, przeróbki graficznej, grania czy w końcu surfowania po witrynach internetowych. Opcje, które będą nam dane uzależnione są wyłącznie od mocy urządzenia oraz dostępnego oprogramowania. Na ogół mocniejsze laptopy są nie tylko droższe ale także cięższe. Zużywają także więcej mocy ale za to pozwalają na wykonywanie bardziej zaawansowanych zadań, np. grania w nowiutkie produkcje rozrywkowe z 2019 roku.

Komputery klasy notebook nie jest jednakże niezastąpione, nawet najdroższe maszyny, które są mocniejsze niż niektóre PeCety mogą się ni z tego ni z owego zepsuć. Ich samodzielna naprawa rzadko jest możliwa, a już na pewno jest ryzykowna. W odróżnieniu od PC rozebranie laptopa wymaga pewnej wiedzy, większość posiadaczy laptopów nie jest w stanie w ciemno wskazać, gdzie znajduje się karta graficzna, procesor, płyta główna czy kości ram.

Komputery stacjonarne nawet jeśli są różnorodnie skonstruowane z pewnością są łatwe w rozebraniu i nawet średnio doświadczona osoba może poradzić sobie z wymianą części czy chociażby diagnozą problemu. W przypadku notebooków często zostaje nam serwis laptopów Wrocław, – Nano-Serwis który przy wykorzystaniu wiedzy specjalistów od komputerów może szybciej i trafniej wskazać na przyczynę awarii. Najczęściej związana jest ona z podzespołami maszyny, dlatego też próba samodzielnego zadania i tak na niczym nie dobrym się nie skończy. Jeśli nasz laptop jest na gwarancji (w zależności od sklepu obejmować może ona 12 lub 24 miesięcy) to nie musimy martwić się o koszt naprawy, jeśli jednak użytkujemy go dłużej możemy spodziewać się nawet kilkuset złotowego wydatku, jednakże to i tak mniejsze pieniądze niż w przypadku kupienia nowego laptopa.

Laptopy – ceny i serwisowanie

Ceny laptopów na ogół są bardzo zróżnicowane i wahają się od zaledwie 1000 złotych do nawet 6-7 tysięcy. Najtańsze laptopy pozwalają na oglądanie filmów w średniej rozdzielczości, przeglądanie Internetu czy pracę z podstawowymi programami biurowymi, drogi sprzęt to prawdziwy multimedialny kombajn, który jednocześnie może obsługiwać nawet kilka renderowanych właśnie zaawansowanych grafik w programach takich jak PhotoShop, Corel czy Illustrator.