Formy leczenia depresji

Wahania nastroju i spadek formy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej zdarza się każdemu, od czasu do czasu. Problem może się jednak jawić już wtedy, gdy do tego dochodzi brak koncentracji, problemy ze snem, a nawet myśli samobójcze.

Tym bardziej, gdy stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas, jest to znak, że możemy mieć do czynienia z depresją. Oczywiście od ostatecznej oceny jest lekarz specjalista, bowiem form depresji jest wiele, a ponadto powyższe objawy nie zawsze muszą sugerować akurat ten stan chorobowy.

Metody leczenia depresji, które są skuteczne

Depresja przede wszystkim leczona jest z pomocą farmakoterapii. Na rynku dostępnych jest kilkanaście preparatów antydepresyjnych, które zaczynają działać dopiero po około 2-4 tygodniach stosowania. Przez ten czas pacjenci mogą nawet odczuwać pogorszenie się samopoczucia, dlatego tak ważna jest specjalistyczna opieka, a przede wszystkim cierpliwość. Wsparcie bliskich, okazanie zrozumienia i profesjonalna pomoc, między innymi psychoterapeutów. Podobnie rzecz się ma z odstawianiem antydepresantów. Nie można tego robić nagle, z dnia na dzień, a jedynie stopniowo. Nadto, zaleca się ich stosowanie jeszcze przez jakiś czas po zakończonej, owocnej terapii.

Społeczeństwo ma złe przeświadczenie na temat tego, że leczenie farmakologiczne nie jest w stanie poprawić ich samopoczucia. Ponadto pacjenci boją się stosowanie takich środków, ze względu na skutki uboczne i uzależnienie. Przekonania te jednak są błędne, ponieważ obecnie dostępne farmaceutyki, stosowane w odpowiedniej dawce dobranej pod leczenie każdego pacjenta indywidualnie, nie powodują uzależnienia, a ewentualne skutki uboczne zostają zredukowane do minimum.

Długotrwały plan leczenia dla depresji

Do tego bieżąca opieka medyczna pozwala modyfikować plan leczenia, gdy pacjent źle reaguje bądź w ogóle nie poddaje się leczeniu wybranym pierwotnie farmaceutykiem. Farmakologia jest zatem podstawową formą leczenia depresji – warto dowiedzieć się na ten temat wie.

leczymy depresję
Jednocześnie, jako uzupełnienie warto stosować psychoterapię, choć nie jest ona konieczna. Przy głębszych zaburzeniach sprawdza się u wielu pacjentów, a ponadto zalecana jest także najbliższym i rodzinie, która musi umieć odpowiednio wesprzeć chorą osobę. Co najważniejsze jednak, depresja jest możliwa do wyleczenia. Wymaga odpowiedniej współpracy pomiędzy pacjentem, a lekarzem, ale nawet z najgorszego stanu pacjent jest w stanie wyjść o własnych siłach, z pomocą środków antydepresyjnych oraz indywidualnie dobranej formy psychoterapii.

Ośrodki, w których leczenie są pacjenci stawiają na atmosferę i podejście do pacjenta, która da poczucie, iż nie znajduje się on w szpitalu. Najlepsze ośrodki dają przede wszystkim miejsce i czas na wyciszenie się, regenerację, odzyskanie sił. Bazują zatem na połączeniu farmakoterapii, z psychoterapią, terapią indywidualną oraz grupową, wspólnymi rozmowami, wyjściami i poświęcanym sobie czasem. Rodzina zaś jest edukowana w taki sposób, by wiedzieć, jak skutecznie pomagać, czego unikać i kiedy wykazać się zrozumieniem, a których zachowań nie akceptować. Także, które z nich mogą wskazywać na pogorszenie, zaostrzenie staniu bądź wycofywanie się schorzenia.


Pomoc można otrzymać w Gabinetcie psychiatryczno – psychoterapeutycznym Apropos.