Gdzie można wykorzystać lut Ag 106?

Lutowanie twarde, to technika, która wykorzystywana jest w bardzo wielu branżach. Swoją uniwersalność zawdzięcza ona w dużej mierze sporemu wyborowi spoiw, które bez problemu można dobrać do rodzaju materiału, z jakiego wytworzone są lutowane materiały oraz do ich zastosowania. Z pewnością jednym z popularniejszych spoiw wykorzystywanych w lutowaniu twardym są luty srebrne. Mają one różną temperaturę topnienia w zależności od rodzaju, a oprócz tego bardzo dobrze przewodzą energię elektryczną, są odporne na korodujące działanie wielu kwasów i zasad, charakteryzują się dobrą obrabialnością, zwilżalnością większości metalów i stopów oraz wieloma innymi cennymi wartościami. Jednym z popularniejszych spoiw srebrnych jest lut Ag 106, który obecnie wykorzystywany jest bardzo często podczas stosowania techniki lutowania twardego.

Czym jest lut Ag 106?

Luty srebrne to z pewnością jedne z bardziej uniwersalnych spoiw wykorzystywanych podczas lutowania twardego. Mają bardzo dobre właściwości i wiele cech, które sprawiają, że z powodzeniem można je wykorzystywać w wielu pracach. Luty srebrne występują w różnych wersjach, które różnią się od siebie składem spoiwa, a w związku z tym także jego właściwości i zastosowaniem. Lut Ag 106 to spoiwo, które oznaczane jest także jako LS34Sn. W jego składzie można znaleźć srebro (33 – 35 %), miedź (35 – 37 %), cynk (25,5 – 29,5 %), oraz cynę (2 – 3 %). Taki skład lutu sprawia, że jego temperatura wynosi od 630 (solidus) do 730 (likwidus) stopni Celsjusza. Lut ten wykorzystywany jest najczęściej do łączenie elementów wykonanych ze stali, miedzi, niklu oraz stopów tych metali. Najczęściej występuje on w wersji nieotulonej, co oznacza, że podczas lutowania konieczne jest stosowanie odpowiedniego topnika, dopasowanego do rodzaju spoiwa oraz materiału, z jakiego utworzone są lutowane elementy. Dzięki temu utworzone podczas lutowania twardego połączenie będzie znacznie trwalsze, szczelniejsze, wytrzymalsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrze. Oczywiście lut ten można zakupić także w wersji otulonej, co pozwala uniknąć zakupu topnika.

Jakie właściwości ma lut Ag 106?

Luty srebrne Ag 106 wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami lutowniczymi, wykazują dobrą wytrzymałość na ściskanie, zmęczenie materiału czy też wysoką udarność. Są bardzo odporne na różnego rodzaju kwasy i zasady, a ponadto znakomicie przewodzą energię elektryczną, przez co idealnie sprawdzą się podczas lutowania różnego rodzaju instalacji elektrycznych. Lut Ag 106 charakteryzuje się także dobrą zwilżalnością, co umożliwia łączenie większości metali i stopów takich jak stal, miedź, nikiel itd. Utworzone za pomocą tego spoiwa połączenie jest bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne czy uszkodzenia oraz bardzo szczelnie. To wszystko sprawia, że lut Ag 106 to bardzo dobre spoiwo, które często wykorzystuje się, stosując metodę lutowania twardego.

Zastosowanie lutu Ag 106

Lut Ag 106 to spoiwo o dość szerokim zastosowaniu, z racji tego, że ma uniwersalną temperaturę topnienie i może być wykorzystywane w celu łączenia bardzo wielu różnych materiałów, co sprawia, że lut ten stosuje się podczas lutowania twardego w bardzo wielu różnych branżach. Jednym z najczęstszych zastosowań lutu Ag 106 jest bez wątpienia lutowanie cienkowarstwowych rur w instalacjach wodnych, gazowych i centralnego ogrzewania. Dzięki temu, że lut ten można wykorzystywać do łączenia elementów wykonanych ze stali, miedzi, niklu oraz ich stopów, sprawia, że w takich zastosowaniach spisuje się on idealnie. Sporą zaletą jest także to, że utworzone przy pomocy tego spoiwa połączenie jest bardzo szczelne, trwałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne w tym także wysoką temperaturę.

Dlaczego warto wykorzystać lut Ag 106?

Lut Ag 106 jest spoiwem wykorzystywanym podczas lutowania twardego różnego rodzaju materiałów. Jest on bardzo uniwersalny i posiada znakomite właściwości lutownicze, co sprawia, że warto wybrać to spoiwo, chcąc mieć pewność, że utworzone za jego pomocą połączenie będzie trwałe, wytrzymałe, szczelnie i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, a także kwasy czy też zasady.