Grill gazowy – jaka moc będzie najlepsza?

Lato zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że sezon grillowy działa już w pełni. Wiele osób, korzystając z pięknej, słonecznej pogody i czasu wolnego, organizuje spotkania towarzyskie, podczas których delektuje się pysznym jedzeniem z grilla.

Sklepy mają w swoich ofertach przeróżne urządzenia służące do grillowania. Każde z nich cechuje się wieloma zaletami, które przekonują do siebie rzesze miłośników grilla. Czym wyróżnia się spośród nich grill gazowy? Jaką moc mogą one mieć oraz jak zadecydować o wyborze konkretnego modelu? 

Grill gazowy – czym się wyróżnia?

Rynek obecnie oferuje cały przekrój urządzeń do grillowania. Dostępne są grille tradycyjne, elektryczne, a także gazowe, które ostatnimi czasy zyskują na popularności. Z czego to wynika? Z pewnością grille gazowe wyróżniają się na tle innych grilli ze względu na małe koszty użytkowania. Grill gazowy w gruncie rzeczy wykorzystuje niewielką ilość gazu, zatem koszty eksploatacji drastycznie się zmniejszają w perspektywie czasu, jeśli porównać je choćby z grillem elektrycznym, pobierającym duże zasoby prądu. 

Co więcej, grill gazowy znacznie szybciej się nagrzewa, w związku z czym nasze potrawy zostaną błyskawicznie przygotowane. Jest to szczególnie wygodne dla osób, które nie lubią stać przez długi czas przy grillu, pilnując, aby ogień nie przypalił jedzenia. Wystarczy przekręcić pokrętło, które uruchamia przepływ gazu do urządzenia i “rozpalenie” gotowe. Pokrętło to pozwala także na kontrolę temperatury, co oznacza, że w łatwy sposób możliwe jest ustalenie preferowanego dla swojego posiłku płomienia. Jeśli ogień jest według nas zbyt duży, bez problemu można go zmniejszyć i odpowiednio dostosować.

Dodatkowym atutem jest to, że grill gazowy nie dymi, dzięki czemu może być ustawiony nawet w zamkniętym pomieszczeniu np. w kuchni. Grill ten nie uwalnia do potraw ani powietrza szkodliwych substancji, co czyni go jednym z bezpieczniejszych urządzeń grillujących.

Jakie są dostępne moce grilli gazowych?

Grille gazowe różnią się między sobą mocą, jaką mogą osiągnąć. Każdy model oferuje nieco inną moc oraz temperaturę, zatem warto przemyśleć, jakie wartości w tym zakresie nas interesują. 

Aby przygotować dobry posiłek na grillu gazowym, wcale nie musi osiągać on niebotycznej mocy. Wysokość 2 czy 3 kilowatów jest na ten moment zupełnie wystarczająca w tych urządzeniach. Nie da się jednak ukryć, że obecnie rynek proponuje grille osiągające moc nawet 10 kilowatów. Im większa moc, tym szybciej jedzenie zostanie przygotowane, lecz kontrolowanie poziomu przypieczenia może być w tym wypadku nieco bardziej utrudnione. Ważne jest więc, aby określić na początku swoje potrzeby oraz oczekiwania co do mocy i działania grilla gazowego. 

Czym się sugerować przy wyborze konkretnego modelu?

Przed zakupem grilla gazowego, zaleca się przeanalizowanie kilku kwestii, które pomogą w ustaleniu idealnego modelu, dopasowanego do naszych potrzeb. 

Warto wziąć pod uwagę między innymi to, ile osób będzie korzystało z grilla. Jeśli ma on być tylko na użytek domowy, dla najbliższej rodziny – może to być mniejszy model z zaledwie jednym rusztem. Jeśli jednak szukamy sprzętu na towarzyskie spotkania, na które zaprosimy wielu znajomych – większy grill będzie w tej sytuacji bardziej wydajny. Niemniej ważny jest także materiał, z jakiego grill gazowy jest wykonany. Zaleca się, aby był on wysokiej jakości, zapewniający trwałość i wielosezonowe funkcjonowanie. Świetnie sprawdzi się tu chociażby stal nierdzewna, która pozwala na szybkie oczyszczanie powierzchni lub żeliwo, które pozwala zachować ciepło na dłuższy czas. 

grill

Nie bez wagi jest tu także liczba palników oraz rodzaj rusztu. Ich akuratne dopasowanie pozwala na bardziej efektywne korzystanie z grilla. Decydując się na zakup konkretnego modelu, dobrze jest także sprawdzić, jakie funkcje producent gwarantuje. Niezwykle przydatne i wygodna jest przykładowo możliwość odprowadzania tłuszczu czy obecność wbudowanego termometru lub lampy. Niektórzy lubią kroić warzywa lub mięso tuż przy samym grillu; zapewniają tę możliwość wbudowane blaty boczne.