Gry edukacyjne dla 4 i 5 latków – propozycje
Dzieci w wieku przedszkolnym, czyli takie, które mają około czterech czy pięciu lat intensywnie przyswajają wiedzę, zarówno na temat swojego środowiska i przebywania z rówieśnikami, jak i na temat całego świata. Pomagają im w tym liczne zabawy i gry, które prowadzone są przez wychowawców podczas zajęć w przedszkolu oraz takie, w które dzieci mogą grać ze swoimi rodzicami bądź samemu. Oto kilka ciekawych propozycji edukacyjnych gier i zabawek dla cztero- i pięciolatków.
Utrwalanie codziennych czynności
Edukacja najmłodszych dzieci polega na nie tylko na przyswajaniu faktów związanych z poznawaniem świata, lecz również na utrwalaniu codziennych obowiązków i zwyczajów oraz zajęć. Pomagają w tym ładnie zaprojektowane tablice edukacyjne, na których widnieją nazwy zaplanowanych czynności lub zajęć. Tablica taka jest w szczególności pomocna dla tych dzieci, które muszą nauczyć się lepiej pamiętać poszczególne etapy w ciągu dnia oraz dla tych, które dopiero przystosowują się do przebiegu dnia w przedszkolu i dokładnie wyznaczona kolejność zajęć daje im poczucie stabilności.
Nazywanie przedmiotów
Kreatywną i edukacyjną zabawą może być również naśladowanie kucharzy. Dzieci mogą to robić dzięki kolorowym warzywom i owocom wykonanym z drewna, które z łatwością można przekroić przeznaczonym do tego nożem, a potem złożyć do ponownej zabawy. Dziecko utrwala w ten sposób charakterystyczne dla danego zawodu czynności i ćwiczy wymowę, nazywając poszczególne warzywa i owoce. Zestaw produktów jest świetną zabawką zarówno dla jednej osoby, jak i dla grupy dzieci, dlatego sprawdzi się w domu oraz w przedszkolu.
Rozwój muzyczny
Jednymi ze stałych zajęć w przedszkolach są lekcje muzyki czy rytmiki, podczas których dzieci ćwiczą swój słuch, a także wykonują do dźwięków muzyki ćwiczenia, które wspomagają rozwój i reakcje na dane dźwięki. Ciekawą pomocą pedagogiczną może być wówczas ksylofon, w którym umieszczono cztery karty muzyczne z melodiami. Jest to urządzenie, które może być używane zarówno w przedszkolach, jak i na zajęciach logopedycznych. Ma ono za zadanie rozwijać wrażliwość muzyczną i pomóc dzieciom wyładowywać energię podczas ćwiczeń do muzyki, ma także właściwości terapeutyczne.
Zabawa z liczbami
Inną dziedziną, którą dzieci rozwijają na poziomie przedszkolnym, jest matematyka. Pomagają im w tym liczne gry, w których często trzeba rozwiązać jakąś zagadkę lub wykazać się logicznym myśleniem, a podczas tego wszystkiego dzieci przyswajają liczby i umiejętności liczenia. Taką grą jest układanka Liczymy, która zawiera elementy, które należy połączyć i w ten sposób otrzymuje się właściwy wynik. Podczas układania, dziecko ćwiczy również spostrzegawczość oraz pamięć, dlatego jest to gra bardzo wszechstronna.
Prawidłowe poruszanie się
Oprócz rozwoju mentalnego dzieci, bardzo ważne jest, aby również poruszanie się, koordynacja ruchów i postawa ciała była u nich prawidłowa. Do tego świetnymi materiałami są kształtki piankowe, które są pomocne podczas ćwiczeń mających na celu zniwelowanie niewłaściwych postaw ciała dzieci. Dla maluchów jest to jednocześnie doskonała zabawa, ponieważ piankowe elementy wzbudzają kreatywność i pozwalają na wymyślanie dodatkowych zabaw czy też na budowanie z nich konstrukcji. W ten sposób można zaproponować maluchom chwilę ćwiczeń z ich ulubionymi elementami piankowymi.
Kojarzenie i dopasowywanie
Maluchy w wieku przedszkolnym stopniowo uczą się ciekawostek na temat całego świata, dlatego potrzebują różnych typów gier edukacyjnych, aby zyskać rozległą wiedzę. Ciekawą propozycją dla dzieci jest gra „Wzory, kształty, kolory”, która zawiera komplety puzzli, które trzeba odpowiednio skojarzyć. Dziecko ćwiczy tutaj znajomość kolorów, wzorów i kształtów, oraz pracuje nad swoją koncentracją.
Inną ciekawą propozycją zabaw, które mają jednocześnie walory edukacyjne, są puzzle Logopedyczny detektyw w przedszkolu. Puzzle mają 30 elementów i przedstawiają pokój pełen zabawek i ciekawych przedmiotów. Na pudełku puzzli z kolei podano elementy, które dziecko musi na ułożonym obrazku odnaleźć. Puzzle mają za zadanie ćwiczyć wymowę i spostrzegawczość dzieci, ale także ich interakcję i odpowiedzi na pytania, które można dziecku zadać, pytając o rzeczy na obrazku. Puzzle z zadaniem dodatkowym to świetne połączenie kreatywnej zabawy z możliwością przećwiczenia zdolności malucha. Jest to zabawa dedykowana zarówno logopedom, jak i osobom prywatnym.
Dowiedz się więcej o grach edukacyjnych dla 4 i 5 latków na blogu sklepu Liger.