Inteligentne systemy zarządzania użytkowaniem energii – dlaczego warto w nie inwestować?

We współczesnym świecie coraz większy nacisk kładzie się na odpowiedzialne i świadome podejście do kwestii dbania o środowisko. Takie działanie ma na celu nie tylko poprawę jego kondycji w krótkiej perspektywie, ale przede wszystkim przygotowanie środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. W tej kwestii to właśnie przedsiębiorstwa mają spore możliwości, aby ekologicznie i bezpiecznie prowadzić swoją działalność.

Duże znaczenie w ochronie środowiska ma inteligentne zarządzanie energią. W rezultacie przyjazne środowisku technologie i nowoczesne rozwiązania energetyczne są coraz bardziej popularne i chętniej wykorzystywane przez małe i duże firmy. W jaki sposób działają inteligentne systemy zarządzania energią i jak są wykorzystywane? Jak firmy mogą wprowadzić i zarządzać inteligentnymi systemami energii?

System zarządzania energią – na czym polega?

Efektywne zarządzanie energią to sposób na skuteczne podejmowanie właściwych kroków, aby usprawnić działanie przedsiębiorstw – zwłaszcza przemysłowych. Coraz więcej uwagi poświęca się polityce energetycznej, jaka jest prowadzona przez duże firmy. Konieczność oszczędzania energii, a także sposoby jej magazynowania sprawiły, że przedsiębiorcy chętniej korzystają z systemów zarządzania energią.

Inteligentne systemy zarządzania energią mają na celu monitorowanie i zarządzanie zużywanej w całym łańcuchu dostaw energii elektrycznej. System umożliwia komunikację, a także przetwarzania zgromadzonych danych, aby uzyskać jak najlepsze wyniki w oszczędzaniu energii. Należy wziąć pod uwagę, że wzrastające koszty pozyskiwania energii i większe zapotrzebowanie na nią w przypadku eksploatacji maszyn i urządzeń, doprowadziły do tego, że przedsiębiorcy szukają możliwie jak największego pola do oszczędności.

Wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania energią jest nie tylko spowodowane chęcią oszczędzania energii i cięcia kosztów przez przedsiębiorstwa, ale również wymogiem prawa unijnego i krajowego. Jest to efekt ograniczenia stopnia oddziaływania przedsiębiorstw, w głównej mierze produkcyjnych, na środowisko naturalne.

Jak działają i do czego służą inteligentne systemy zarządzania energią?

Zmieniająca się sytuacja klimatyczna zaczyna wymuszać zmiany w procesie konsumpcji energii elektrycznej. Wielu przedsiębiorców zakłada, że zużycie energii elektrycznej jest stałym kosztem, który muszą ponosić bez względu na to, czy jej ceny idą w górę. Okazuje się jednak, że zarządzanie energią jest możliwe i wbrew pozorom – nigdy nie było prostsze. Przedsiębiorcy mają duży wpływ na koszty zużycia energii, a sam proces wprowadzenia inteligentnych systemów zarządzania użytkowaniem energii wcale nie musi wiązać się z dużą inwestycją.

Odpowiednio przygotowane przedsiębiorstwo do wprowadzenia systemów zarządzania energią przyniesie przedsiębiorstwu spore zyski. W pierwszej kolejności zalety inwestycji w inteligentny system będzie widać w spadków kosztów operacyjnych nawet do 40 procent. Dodatkowo zauważalne będzie zmniejszenie konsumpcji energii, co będzie wiązało się ze znaczną redukcją gazów cieplarnianych jakie firma produkuje.

Zastosowanie polityki inteligentnych systemów zarządzania energią poprzez zakup energooszczędnych maszyn oraz doskonalenie zakładów produkcyjnych pod względem technicznym, bez wątpienia wpłynie także na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku. W efekcie wprowadzonych zmian widoczna będzie zmiana w zakresie zarządzania energią i większe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.

System zarządzania energią ISO 50001

Międzynarodowy standard ISO 50001 zawiera najbardziej korzystne w zakresie zarządzania energią wymogi. Korzyści jakie osiąga przedsiębiorstwo, które wprowadza do swojej organizacji zasady ISO 50001 sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na pełną certyfikację.

Zaletą certyfikacji ISO 50001 jest łatwość integracji normy z użytkowanymi już systemami zarządzania, we wszystkich typach organizacji, dzięki którym możliwe jest poprawienie wydajności energetycznej. Audyt 50001 umożliwia sprawdzenie wszystkich systemów zarządzania, co przyczyni się do bardziej efektywnej optymalizacji kosztów.

W celu wprowadzenia inteligentnych systemów zarządzania energią, konieczne jest przygotowanie przedsiębiorstwa do zmian. Jednostki certyfikujące normę ISO 50001 sprawdzają między innymi dotychczasowy sposób konsumpcji energii, a także prognozują jak ta kwestia będzie wyglądała w przyszłości. W efekcie możliwe jest znalezienie miejsca na oszczędności oraz sporządzania listy najważniejszych poziomów, gdzie będzie wykorzystywana energia.

Bez wątpienia inwestycja w inteligentne systemy zarządzania energią jest opłacalna dla przedsiębiorców. Zwłaszcza jeśli szukają optymalizacji kosztów operacyjnych oraz pragną prowadzić swoją działalność ekologiczną.