Wyjątkowe, ekskluzywne, wyszukane - tak najłatwiej można określić produkty i usługi luksusowe. Wychodząc na przeciw potrzebom współczesnego rynku i coraz większej ilości klientów nastawionych na luksus prezentujemy portal zajmujący się przedstawianiem życia na najwyższym poziomie. Recenzje produktów i usług, opinie i komentarze - to wszystko znajdą Państwo w jednym miejscu. Interesuje nas to co piękne, drogie i elitarne. To wyjątkowy portal o wyjątkowej tematyce stworzony dla miłośników luksusu.

Jak niskie temperatury wpływają na ludzki organizm?

Jak niskie temperatury wpływają na ludzki organizm?

Zimno kojarzy się niemal wszystkim z czymś nieprzyjemnym, a wręcz bolesnym. Okazuje się jednak, że chłód ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Dlaczego nie warto bać zimna? Czemu służy zimno w lecznictwie? Sprawdź dlaczego terapia zimnem jest korzystna dla naszego zdrowia!

Trudno nie słyszeć o terapii zimnem, gdyż od dłuższego czasu jest to jedna z najskuteczniejszych metod na poprawę zdrowia. Zalety krioterapii są ogromne, dlatego też z powodzeniem wykorzystuje się ją do przeprowadzania leczenia oraz rehabilitacji po zabiegach i kontuzjach. Jak zatem niskie temperatury wpływają na nasze zdrowie? Czym właściwie jest krioterapia i dlaczego warto się jej poddać?

Zimno a jego wpływ na ludzki organizm

Niskie temperatury niekoniecznie muszą kojarzyć się z czymś negatywnym. Przebywanie w zimnych pomieszczeniach, zwłaszcza w warunkach kontrolowanych, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się bowiem, że niska temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, doprowadzając do jej zaczerwienienia.

Cały proces uznaje się za uruchomienie w naszym organizmie reakcji obronnej, która zaczyna chronić ciało przed nadmierną utratą ciepła. W efekcie znajdująca się w naczyniach krwionośnych krew jest kierowana do organów wewnętrznych, doprowadzając tym samym większą ilość tlenu. W praktyce, wystawienie organizmu na niskie temperatury ma pozytywny wpływ na proces regeneracji, na przykład mięśni.

Krioterapia – czym jest terapia zimnem?

Krioterapia, a właściwie zabieg leczenia zimnem, ze względu na swoje zalety zyskuje coraz więcej zwolenników. Sama krioterapia jest dosyć starą metodą leczenia, która polega na obniżeniu temperatury ciała, aby w organizmie zaczęły zachodzić konkretne procesy zdrowotne.

Krioterapia może być stosowana miejscowo, jak i w specjalnej kabinie na całe ciało. Krioterapia jest bardzo korzystna dla całego organizmu. Zamknięte w kriokomorze ciało poddawane jest chodzeniu ciekłym azotem. Całość trwa maksymalnie 2-3 minut, z czego co kilkanaście sekund w komorze spada temperatura. W efekcie zimno doprowadza do zwężenia się naczyń krwionośnych w tkance podskórnej i w skórze.

Terapia zimnem nie jest procesem naturalnym dla ludzkiego ciała, stąd pojawienie się reakcji obronnych organizmu. Zwężone naczynia krwionośne powodują spowolnienie pracy większości organów. Pozytywną reakcję organizmu można zaobserwować już chwilę po opuszczeniu kriokomory, kiedy naczynia krwionośne ulegają nagłemu rozszerzeniu, zwiększając tym samym przepływ krwi w organizmie. Szybki przepływ krwi w ciele przyspiesza wszystkie procesy regeneracyjne, dlatego terapia zimnem jest uznawana za jedną z form rehabilitacji.

Skuteczność krioterapii w leczeniu

Bardzo niska temperatura ułatwia regenerację mięśni, dlatego też jest ona często stosowana w procesie rehabilitacji. Krioterapia skutecznie obniża napięcie mięśniowe, również po wysiłku fizycznym, a zimno działa w tym czasie w wieloraki sposób na organizm.

Krioterapia w leczeniu zmniejsza ból, towarzyszący osobom podczas rekonwalescencji. Oprócz tego terapia zimnem pozytywnie wpływa na stany zapalne w organizmie, neutralizując je poprzez zablokowanie uwalnianych do tej pory mediatorów zapalnych.

W medycynie krioterapia może znaleźć również zastosowanie w leczeniu obrzęków czy opuchlizny. W gabinetach kosmetologicznych krioterapia, a dokładnie kriopoliza, jest wykorzystywana do zabiegów ujędrniających.

krioterapia

Urządzenia do krioterapii

Coraz częściej krioterapię stosuje się również miejscowo, do neutralizowania zmian skórnych czy stanów zapalanych. Przydatne do tego mogą być dedykowane urządzenia do krioterapii. Obecnie wyróżniamy 3 typy sprzętu, służącego do przeprowadzania terapii zimnem:

  • aparat do krioterapii ciekłym azotem,
  • urządzenie do krioterapii dwutlenkiem węgla,
  • urządzenie do krioterapii zimnym powietrzem.

Sprzęt do przeprowadzania terapii zimnem jest uznawany za jeden z najbardziej niezbędnych, a jednocześnie profesjonalnych urządzeń medycznych. Kompletując wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego, warto postawić na sprawdzone aparaty do krioterapii, wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Urządzenia do krioterapii najbezpieczniej jest kupować jedynie w sprawdzonych sklepach, specjalizujących się w sprzedaży profesjonalnego wyposażenia medycznego. Dzięki temu urządzenie może być wykorzystywane w specjalistycznych gabinetach rehabilitacyjnych, fizjoterapeutycznych, a także zabiegowych.

Sprzęt medyczny, również urządzenia do terapii zimnem, zamawiane od sprawdzonych producentów posiadają długoletnią gwarancję.