Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Prawidłowe odżywianie jest jednym z podstawowych elementów decydujących o stanie zdrowia człowieka.

Potrzeby żywieniowe poszczególnych osób różnią się w zależności od wielu czynników, między innymi trybu życia oraz posiadanych chorób. Różne jest przez to także dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? 

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oznacza ilość energii w postaci kalorii, jaka potrzebna jest danej osobie do utrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu, pomnożona przez aktywność fizyczną wykonywaną przez tę osobę w ciągu doby. Poza poziomem aktywności fizycznej na wartość dziennego zapotrzebowania kalorycznego wpływ mają również następujące czynniki:

  • wzrost,
  • wiek,
  • płeć,
  • masa ciała,
  • ilość snu,
  • stan zdrowia,
  • przyjmowane leki,
  • zróżnicowane czynniki środowiskowe.

Znaczną większość, bo aż do 70% dziennego zapotrzebowania kalorycznego zużywają organy wewnętrzne, od 20 do 40% energii spalana jest w trakcie wysiłku fizycznego, z kolei 10% jest wykorzystywana do termoregulacji. W sytuacji, w której organizm otrzymuje dokładnie tyle energii, ile wynosi jego zapotrzebowanie kaloryczne, waga ciała będzie utrzymywać się na tym samym poziomie.

Dlaczego warto obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego stanowi klucz do uzyskania wymarzonej sylwetki. Pomaga określić, ile kalorii dziennie z przyjmowanego pożywienia należy odjąć, by skutecznie zredukować masę ciała. Dzięki znajomości dziennego zapotrzebowania kalorycznego można również obliczyć ilość kalorii, które należy dodać w ramach posiłków w celu zbudowania masy mięśniowej. Informacja na temat dziennego zapotrzebowania organizmu na energię jest przydatna także dla osób, którym zależy na utrzymaniu masy ciała i zachowaniu obecnej sylwetki.

Sposób obliczania dziennego zapotrzebowania kalorycznego

Wiele osób usiłuje określić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne „na oko” lub opierając się o powielane w mediach stereotypy. Najlepszym sposobem na poprawne wyliczenie zapotrzebowania energetycznego jest kalkulator BMR, czyli Basal Metabolic Rate, tłumaczone na język polski z angielskiego jako Podstawowa Przemiana Materii, w skrócie PPM.

Urządzenie korzysta ze specjalistycznych wzorów i algorytmów pozwalających wskazać minimalną ilość kalorii, które dana osoba powinna spożywać w ciągu dnia. W celu obliczenia indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego kalkulator BMR wykorzystuje podstawowe informacje na temat organizmu danej osoby. Są to wzrost, waga, płeć i poziom aktywności fizycznej.

Czy do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego konieczna jest wizyta u dietetyka?

Obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego można dokonać samodzielnie, używając do tego kalkulatora BMR lub wzoru Harrisa-Benedicta, jednak uzyskany wynik będzie wyłącznie wartością przybliżoną. W celu uzyskania rzetelnych danych najlepiej udać się do specjalisty w postaci polecanego dietetyka z Jeleniej Góry, który wskaże właściwą ilość kalorii do spożycia w ciągu jednego dnia.

Ustali on przy tym odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę uwzględniającą dzienne zapotrzebowanie energetyczne i dającą możliwość osiągnięcia celu względem sylwetki – redukcji, zwiększenia lub utrzymania masy ciała.

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Skorzystanie z porady dietetyka jest wskazane w sytuacji, gdy dana osoba decyduje się na dokonanie zmian w swoim sposobie odżywiania, szczególnie, kiedy chce zwiększyć lub zmniejszyć swoją masę ciała. Właściwe ustalenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego oraz dobranie odpowiednio zbilansowanej diety pomoże szybciej osiągnąć wymarzone rezultaty oraz nie dopuścić do utraty zdrowia w wyniku niewłaściwego odżywienia organizmu. Do dietetyka powinny udać się również osoby cierpiące z powodu takich schorzeń, jak między innymi:

  • cukrzyca (typu I i II),
  • anemia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • wrzody żołądka,
  • refluks,
  • choroba Crohna,
  • zespół jelita drażliwego,
  • alergie pokarmowe,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • choroby trzustki, wątroby oraz nerek.

dietetykGdzie skorzystać z usług dietetyka?

Osoby chcące fachowo obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a także pacjenci poszukujący innego typu porad z zakresu odżywiania, zachęca się do skorzystania z usług dietetyka przyjmującego choćby w ich Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W tego typu placówce specjalista udziela konsultacji dietetycznych w celu rozpoznania problemu żywieniowego, pomaga w postawieniu celu żywieniowego i jego realizacji, a także ustala indywidualną dietę opartą na informacjach zdobytych w trakcie wywiadu z pacjentem.