Jak obniżyć koszty paliwa w transporcie?

Szacuje się, że przeciętna ciężarówka spala ok. 30-35 litrów paliwa na 100 km, przy pokonywaniu ok. 120 tys. kilometrów na przestrzeni roku. Przy aktualnych cenach paliwa, oscylujących w okolicy 7-8 złotych za litr, może to oznaczać wydatek sięgający nawet do 960 tys. rocznie. Obecnie można znaleźć szacunki, według których wydatki związane z zakupem paliwa stanowią już nawet do 40% wszystkich kosztów w transporcie. Co zrobić, by obniżyć wydatki?

Zapoznaj kierowców z zasadami ekonomicznej jazdy

Większe wydatki na paliwo nie wiążą się tylko z koniecznością odbycia dłuższej drogi. Na większe zużycie benzyny wpływ ma również styl jazdy. Nadmierna prędkość, gwałtowne hamowanie – to tylko przykłady złych nawyków kierowców, jakie powodują większe zużycie paliwa. Aby temu zapobiec, staraj się na bieżąco uświadamiać swoich pracowników m.in. poprzez szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy, czy też planować trasy przewozów tak, aby zredukować do minimum liczbę pustych kilometrów. Możesz także wprowadzić specjalne programy lojalnościowe, dzięki którym kierowcy zyskają dodatkowe korzyści za stosowanie zasad ekonomicznej jazdy.

Zastosuj w pojazdach monitoring GPS

Jednym ze sposobów na kontrolowanie kosztów związanych z paliwem jest zamontowanie monitoringu GPS w każdym z pojazdów. Obecnie na rynku takich rozwiązań jest wiele, dzięki czemu możesz łatwo, w zdalny sposób, z dowolnego urządzenia śledzić przebieg trasy każdego z pojazdów i na bieżąco ją korygować poprzez wysłanie kierowcom informacji i wskazówek związanych m.in. ze zmianą trasy czy też ekonomicznym sposobem jazdy.

Kontroluj poziom paliwa

Bieżące kontrolowanie poziomu paliwa jest dzisiaj w pełni możliwe dzięki zamontowaniu specjalnych czujników w firmowej flocie pojazdów. Pozwoli to skutecznie zmniejszyć koszty w transporcie poprzez skuteczną na niemal 100% weryfikację rzeczywistego sposobu zużycia paliwa. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, czy nie dochodzi do kradzieży paliwa i oszacować, czy kierowcy stosują zasady bezpiecznej jazdy.

W połączeniu danych z tachografu i monitoringu GPS, zastosowanie czujnika paliwa pozwoli na pełną kontrolę przebiegu trasy i jej optymalizacji w praktyce.

Dokładnie poznaj trasę przejazdu

Na ilość spalanego paliwa wpływ ma również stan drogi, po jakiej porusza się kierowca. Dlatego też, o ile to możliwe, sprawdź jak będzie przebiegała trasa przejazdu, a także formę ukształtowania terenu. Na drodze pełnej wzniesień zużycie paliwa wzrasta w odczuwalny sposób, a do tego wydłuża się czas przejazdu, co zwiększa ryzyko otrzymania kary za opóźnienia. Do tego też postaraj się kontrolować to, czy na trasie nie pojawiają się puste kilometry, czyli te pokonane bez załadunku. Jeśli takie występują, warto zorientować się w możliwości przyjęcia zlecenia na przewóz towaru po drodze.

Dbaj o stan techniczny pojazdu

Regularna kontrola stanu technicznego pojazdów wykorzystywanych w firmie przewozowej również ma znaczenie, jeśli chodzi o zmniejszanie wydatków na paliwo. Przykładem czynnika zwiększającego zużycie jest zbyt niskie ciśnienie w oponach – zgodnie z przeprowadzonymi testami drogowymi, w wyniku zużycia ciśnienia w oponach o jedyne 0,6 bara przyczyniło się do zwiększenia zużycia paliwa aż o 4%.

Kolejnymi usterkami wpływającymi na większe zużycie paliwa są m.in. niesprawność:

  • przepływomierza,
  • czujnika temperatury dolotu,
  • MAP sensora.

Są to elementy mierzące parametry niezbędne do prawidłowego przetwarzania mieszanki powietrzno-paliwowej. Warto wspomnieć tutaj także awarię termostatu, czy też uszkodzone wtryski paliwa.

paliwo

Jak ważna jest optymalizacja kosztów paliwa w transporcie?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, aktualne szacowane koszty związane z zakupem paliwa już w tej chwili stanowią aż 40% łącznych kosztów związanych z prowadzeniem firmy transportowej. Biorąc pod uwagę obecne ceny paliw, a także ryzyko dalszej niestabilnej sytuacji w tym aspekcie, wdrażanie metod mających na celu zaoszczędzenie paliwa staje się rozwiązaniem na wagę złota.