Jak pić Matchę? Czy wymaga to szczególnych rytuałów?

Herbata Matcha jest napojem parzonym ze zmielonych liści zielonej herbaty. Sekretem napoju jest dobór odpowiednich listków – muszą one być młode, ponieważ wtedy zawierają najwięcej aminokwasów. Taka herbata zawiera dość dużą dawkę kofeiny, jak również aminokwasów i polifenoli, wpływających na hamowanie procesów starzenia w organizmie. Napar Matchy można nazwać koncentratem herbacianym, ponieważ zawiera on dużą dawkę dobroczynnych substancji.

Przygotowanie Matchy

Oryginalna receptura parzenia Matchy polega na ubijaniu proszku i mieszaniu go z niewielką ilością gorącej wody, używając do tego tzw. mątewki wykonanej z bambusa. Gorącą wodę można zastąpić sokami, zimną wodą lub mlekiem. Dziś procesu spieniania dokonuje się za pomocą shakera lub blendera.

Japoński rytuał picia herbaty

Zdaniem Japończyków odpowiedni sposób parzenia herbaty powoduje, że jej smak staje się lepszy, bardziej intensywny i wyraźny, a dobroczynne właściwości napoju znacznie szybciej wpłyną korzystnie na organizm. Owa ceremonia nosi nazwę cha – no – yu (lub sado). W dawnych czasach herbatę w trakcie ceremonii podawano w naczyniach tenmoku – chawan. Rytuał picia herbaty odbywał się w pomieszczeniach, gdzie przechowywano cenne przedmioty i pamiątki. Co do członków ceremonii – ówcześnie byli nimi przedstawiciele ekstrawagancji, czyli tzw. basara. Dziś jest to znacznie mniej wystawna i skomplikowana ceremonia. Ma ona raczej charakter spotkania towarzyskiego, w trakcie którego spożywa się przekąski i rozmawia. Drogocenne przedmioty będące świadkami dawnych ceremonii, dziś chętnie zastępuje się dekoracjami chabana i kakemono. Do prekursorów dzisiejszego sposobu picia Matchy, należą między innymi Joo Takeno oraz Shuko Murata.

herbata Matcha

Przebieg ceremonii picia Matchy krok po kroku

Najczęściej ceremonia odbywa się w pawilonie w ogrodzie. Nadal jest to podniosła uroczystość. Na wstępie gospodarz wita przybyłych gości, którzy mają kilka chwil na to, by podziwiać ogród. Wodą zaczerpniętą ze specjalnego źródełka goście mają płukać swoje usta i obmywać ręce. Podobno wówczas zostają oczyszczone zarówno dusza, jak i ciało. Samo wejście do pawilonu nazywane jest nijiri-guchi, natomiast pawilon nosi nazwę chashitsu. Na ścianie w pomieszczeniu, gdzie spożywa się herbatę, wiesza się tzw. kakemono, czyli obraz z kaligrafią. W specjalnej wnęce – tokoma – układane są wazy na kwiaty. Goście siadają na tatami, czyli często spotykanych na ilustracjach i zdjęciach poduszkach na podłodze. W tak zaaranżowanym pomieszczeniu, podczas ceremonii parzenia herbaty, rozmawia się tylko na ten temat.

Jak parzyć Matchę w domowych warunkach?

Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, parzenie Matchy w domowych warunkach nie należy do najtrudniejszych zadań. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu do tego celu. Wystarczy czarka lub miseczka i coś, czym możemy rozdrobnić listki w wodzie. Możemy zaopatrzyć się w specjalną bambusową miotełkę zwaną Chasen – mieszając nią herbatę ruchami przypominającymi literę W, bez problemu uzyskamy pożądaną konsystencję kremu. Napój przecedzamy przez sitko – w ten sposób unikniemy nieestetycznych grudek podczas przelewaniu naparu do wody i uzyskamy charakterystyczną piankę. Dla wydobycia idealnego smaku zielonej herbaty możemy zaopatrzyć się w cały zestaw naczyń do jej klasycznego przygotowywania, np. w sklepie Fresh & Green, który jest dystrybutorem herbaty Matcha japońskiej marki Aiya.
Głównym zadaniem japońskiej ceremonii jest przywrócenie spokoju ducha jej uczestników. Cały rytuał i zaaranżowane specjalnie pomieszczenie, pozwalają oderwać się od codzienności. Możemy spróbować zaaranżować w domu specjalne miejsce do picia herbaty – wówczas stworzymy namiastkę nastroju rodem z kraju kwitnącej wiśni i z pewnością znajdziemy nowe ulubione miejsce do wypoczynku i relaksu w naszym domu. Wystarczy mata, poduszka na podłogę, niewielki stolik oraz kwiaty, które w Japonii są nieodzownym elementem dekoracyjnym.