Jak postępować po usunięciu gipsu?

Złamanie to uszkodzenie kości rozumiane jako ciągłe lub częściowe utracenie jej ciągłości. Można wyróżnić różne rodzaje złamań, w tym złamanie zamknięte, w którym nie dochodzi do naruszenia skóry, oraz złamanie zamknięte, podczas którego dochodzi do uszkodzenia tkanek, mięśni i naczyń krwionośnych. Najczęściej stosowaną metodą w leczeniu złamań jest założenie specjalnego opatrunku zwanego gipsem. Gips pozostaje na złamanej części ciała przez okres kilku tygodni, by następnie zostać usuniętym przez lekarza.

Kiedy ściąga się gips?

W następstwie złamania kości gips powinien być noszony przez okres od czterech do ośmiu tygodni, w zależności od rodzaju złamania, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Decyzję o tym, kiedy należy ściągnąć gips, podejmuje wykwalifikowany lekarz dermatolog. Zdjęcie opatrunku powinno być poprzedzone wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego uszkodzonej kości w celu określenia, czy złamanie uległo całkowitemu zagojeniu. Zdarzają się bowiem wypadki, iż dochodzi do tak zwanego zrostu opóźnionego, czyli zaburzenia gojenia kości, i mimo upływu przewidywanego przez lekarza czasu potrzebnego na zrośnięcie się złamania, kość wymaga dalszej rekonwalescencji i przedłużenia okresu unieruchomienia. W większości wypadków jednak badanie RTG potwierdza wcześniejsze przewidywania lekarza dermatologa i można bez przeszkód usunąć gips u pacjenta.

Jak wygląda zabieg ściągnięcia gipsu?

W przeszłości do ściągania gipsu używano specjalnych nożyc, co przy starym rodzaju opatrunków, wykonanych z grubego, mineralnego gipsu, stanowiło wyzwanie zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. Dzisiaj do zdejmowania gipsu wykorzystywana jest przeznaczona do tego celu piła oscylacyjna, pozwalająca na szybkie i dokładne rozcięcie twardej części opatrunku. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta, znajdująca się pod gipsem gruba warstwa waty fizelinowej nie jest przecinana przez piłę, lecz ulega przecięciu zwykłymi nożyczkami.

Zalecenia lekarzy po ściągnięciu gipsu

Gips pozostaje na ciele pacjenta przez okres od jednego do dwóch miesięcy. Przez ten czas znajdujące się pod opatrunkiem mięśnie ulegają wyraźnemu osłabieniu, a w niektórych wypadkach nawet całkowitemu zanikowi. W celu ich wzmocnienia konieczna jest rehabilitacja, przeprowadzana przede wszystkim w następstwie złamań kończyn górnych i dolnych. Jej celem jest doprowadzenie nogi lub ręki do sprawności sprzed złamania. W ramach rehabilitacji zalecanej w następstwie ściągnięcia gipsu po złamaniu kości wykonywane są takie zabiegi, jak:

  • zabiegi fizykalne, zwalczające tendencję do występowania obrzęków i skutecznie niwelujące dolegliwości bólowe stawów, do których zaliczają się między innymi masaż wirowy, krioterapia oraz magnetoterapia,
  • kinesiotaping, czyli wykorzystywanie specjalnych taśm, które może być pomocne w utrzymaniu efektów terapii,
  • mobilizacja manualna, polegająca na przywracaniu ruchomości stawów w sposób manualny,
  • masaż leczniczy,
  • przepisane przez fizjoterapeutę ćwiczenia wykonywane w trakcie sesji terapeutycznej w specjalistycznym ośrodku lub w warunkach domowych.

Metody terapeutyczne dobierane są do każdego przypadku z osobna, z uwzględnieniem takich czynników, jak kondycja kończyny po urazie i ogólna kondycja fizyczna pacjenta. Poza rehabilitacją lekarz ortopeda zaleca również oszczędzanie kończyny, z której zdjęto gips, gdyż zazwyczaj jest ona osłabiona i obolała. Niewskazane jest więc dźwiganie ciężarów, a także przesadne obciążanie, również na skutek częstych ćwiczeń i uprawiania sportów. Stosowanie się do zaleceń lekarza i uczestniczenie w fizjoterapii pozwala szybko przywrócić kończynę do poprzedniej sprawności. Zaniedbanie rehabilitacji może jednak skutkować trwałym zanikiem mięśni oraz występowaniem uporczywych obrzęków.

 

Gdzie udać się, żeby ściągnąć gips we Wrocławiu? Zarówno założenie, jak i ściągnięcie gipsu we Wrocławiu przeprowadzają lekarze specjaliści z poradni ortopedycznej działającej przy Centrum Medycznym Medus. Poradnia ta specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oraz urazów narządu ruchu. Prowadzi kompleksową opiekę pacjenta, oferując pomoc w złożeniu wniosków do NFZ w celu uzyskania dostępu do odpowiedniego, potrzebnego w procesie rehabilitacji sprzętu ortopedycznego. Centrum Medyczne Medus we Wrocławiu troszczy się o komfort pacjentów i zawsze stara się wyjść naprzeciw jego potrzebom, dlatego, korzystając z zaawansowanych rozwiązań sieciowych, daje możliwość umówienia się na wizytę bez konieczności wychodzenia z domu. Zachęcamy do zarejestrowania się na ściągnięcie gipsu w poradni ortopedycznej Centrum Medycznego Medus już dziś.