Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa? Bezstresowe leczenie

Pierwsze wizyty dziecka u dentysty mogą być dla niego źródłem niemałego stresu, który w dorosłym życiu będzie skutkować strachem przed lekarzami ogólnie. Może się pojawić bagatelizowanie objawów, odkładanie wizyty w czasie i inne zachowania, jakich absolutnie nie można zaliczyć do dobrych praktyk dbania o swoje zdrowie. Jak zatem przygotować dziecko do wizyty?

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?

Zaleca się, aby wizyty z dzieckiem u stomatologa odbywały się średnio co 3-4 miesiące, jako że uzębienie dziecka wykazuje dużo niższy poziom mineralizacji, co sprawia, że jest ono dużo bardziej narażone na rozwój groźnych chorób. Ponadto regularne wizyty pomogą wyrobić w dziecku pozytywne nawyki dbania o zęby i uniknąć strachu przed wizytą. Spotkanie z dentystą nie będzie już traumą, dlatego że po pierwsze, maluch będzie wiedział czego się spodziewać, a po drugie, jeśli pojawi się problem, będzie on na wczesnym stadium i wyleczenie go będzie dużo mniej dokuczliwe. 

Jakie znaczenie mają wizyty u dentysty dla rodziców?

W zakresie pielęgnacji uzębienia dziecka nadal krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten zakładający, że nie trzeba przykładać większej wagi do dbania o zęby mleczne, jako że niedługo same wypadną. To ogromny błąd. 

Po pierwsze, zęby mleczne biorą niemały udział w ostatecznym ukształtowaniu kości szczęki i twarzy, dlatego też, aby uniknąć deformacji, musimy zadbać o to, aby zęby dziecka nie wypadały przedwcześnie. 

Po drugie, problemy, jakie pojawiły się na zębach mlecznych, np. próchnica, w przypadku braku leczenia mogą przenosić się na zęby stałe.

dentysta

Po trzecie, dziecko nabywa lekceważącego podejścia do pielęgnacji zębów, co podnosi ryzyko, że w dorosłym życiu na fotelu stomatologicznym pojawi się dopiero w przypadku poważnego i bardzo już bolącego problemu. Obniża to skuteczność leczenia, wydłuża czas jego trwania i podnosi niechęć do kolejnych wizyt.

Jak skutecznie przygotować dziecko do wizyty?

Nie wyolbrzymia

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest to, aby nie robić z wizyty wielkiego wydarzenia. Okazując nadmierne emocje w związku z wizytą, dasz dziecku mniej lub bardziej świadomie sygnał, że powinno ono mieć powody do niepokoju. Nawet jeśli bardzo stresujesz się pierwszą wizytą dziecka, postaraj się traktować ją jako jedną ze zwykłych, codziennych czynności. Dzięki temu dziecko w przyszłości również nie będzie widzieć niczego nadzwyczajnego w wizytach u lekarza i nie będzie się w związku z tym stresować. 

Unikaj zwrotów typu “nie będzie bolało”

Mówienie dziecku rzeczy w stylu “wszystko będzie dobrze” również nie wróży najlepiej. Jeśli mówimy takie rzeczy, to znaczy, że coś jest nie tak i nawet dzieci wyczuwają to bez problemu. 

Wyjaśnij dziecku, czego może się spodziewać

Postaraj się wyjaśnić, na czym polega praca dentysty, zrób udawany przegląd uzębienia misiom i lalkom lub pozwól obejrzeć zęby swoje i partnera. Możesz też opowiedzieć o przebiegu swojej wizyty kontrolnej.

Dobrze wybierz porę wizyty

O ile dorośli mają już do pewnego stopnia opanowane kontrolowanie emocji, o tyle dziecko potrafi jasno i wyraźnie okazać swoje niezadowolenie, kiedy jest bardzo głodne lub śpiące. Dlatego też postaraj się wybrać dzień, kiedy dziecko nie ma zaplanowanego nadmiaru innych rzeczy i będzie świeżo po drzemce.

Wybierz odpowiedniego specjalistę

Szukając odpowiedniego stomatologa dziecięcego we Wrocławiu, należy mieć na uwadze fakt, że nie wszyscy specjaliści podejmują się leczenia małych pacjentów. Jest to jak najbardziej zrozumiałe – dzieci są wyjątkowo trudne we współpracy, a część lekarzy zwyczajnie może nie mieć odpowiednich predyspozycji. Dlatego też szukając odpowiedniej osoby, nie zapomnij podpytać znajomych rodziców, poczytać opinię i zapytać o możliwość wizyty adaptacyjnej, podczas której dziecko lepiej poznaje lekarza i urządzenia stosowane w gabinecie.