Jak uzyskać od pracodawcy dofinansowanie do okularów?

Okulary korekcyjne dla osób pracujących na co dzień przed komputerem traktowane są w Kodeksie pracy jako element profilaktycznej opieki zdrowotnej i zabezpieczenie wzroku pracownika przed szkodliwym oddziaływaniem monitora na zdrowie jego oczu. Pracodawca ma w związku z tym obowiązek wypłacenia pracownikowi dofinansowania do okularów korekcyjnych, pod warunkiem że ten pracuje w oparciu o umowę o pracę, a zalecenie o konieczności noszenia okularów otrzymał od lekarza w ramach obowiązkowych badań w medycynie pracy. Jak uzyskać od pracodawcy dofinansowanie do okularów i na jaką wysokość wypłaty można liczyć?

Refundacja okularów korekcyjnych w Kodeksie pracy

Informacje o tym, że pracodawca ma obowiązek zrefundowania pracownikowi okularów w przypadku, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania zostały ujęte w Kodeksie pracy i obowiązują dla wszystkich pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Adnotacja o konieczności noszenia okularów tyczy się przede wszystkim pracowników zatrudnionych na stanowiskach z monitorami komputerowymi, dla których to podczas badań profilaktycznych przeprowadza się badanie wzroku pod kątem wad i ewentualnie wymaganej korekcji okularowej.

Obowiązek dofinansowania do okularów zawarty w Kodeksie pracy nie określa precyzyjnie wysokości refundacji, częstotliwości wypłat czy sposobu rozliczenia dofinansowania do okularów. Wszystkie powyższe sprawy powinny zostać uregulowane w dokumentach wewnętrznych firmy i być dostępne do wiadomości pracowników, zarówno już zatrudnionych, jak i nowo zatrudnianych. Pracownik ma prawo ubiegać się o okulary nawet wtedy, gdy podczas zatrudniania się badania nie wykazały konieczności ich stosowania – pracodawca powinien kierować swoich pracowników na badania profilaktyczne nie rzadziej niż co 5 lat i jeśli podczas badań pojawią się zmiany w stanie zdrowia wzroku pacjenta, dofinansowanie do okularów będzie jak najbardziej przysługiwało.

wybór okularów

Częstotliwość refundacji okularów i kwota dla pracownika

Nie tylko pracownicy, którzy dopiero po kilku latach pracy mogą doświadczać problemów ze wzrokiem i mogą zgłosić je do pracodawcy, który po wysłaniu pracownika na badania i uzyskaniu zaświadczenia o konieczności stosowania okularów będzie miał obowiązek je dofinansować. Również pracownicy, którzy otrzymali już dofinansowanie mogą starać się o nie ponownie, jeśli ich wzrok w trakcie zatrudnienia pogorszy się i będzie wymagał zmiany szkieł. Kodeks pracy nie określa tego jak często pracodawca powinien refundować okulary pracowników, ale jeśli podczas badań pracownika okaże się, że stare okulary nie zdają swojego zadania, dofinansowanie do nowych będzie konieczne.

W kwestii wysokości refundacji okularów przez pracowników, to pracodawca ustala wysokość przysługującą pracownikom wymagającym ich stosowania. Z reguły ceny ustala się zgodnie z cenami szkieł i oprawek dostępnych na rynku. Jeśli pracownik wybierze droższe okulary w wyższym standardzie, pracodawca może zgodzić się na ich dofinansowanie lub wypłacić podstawową kwotę refundacji i to pracownik pokryje pozostałe koszty zakupu okularów. Podobnie wygląda sprawa soczewek kontaktowych, w tym soczewek kontaktowych miesięcznych – pracodawca nie ma obowiązku ich refundować, ale może na to przystać w ramach substytutu okularów.

Jak uzyskać dofinansowanie do okularów od pracodawcy?

O dopłatę do okularów korekcyjnych wymaganych do pracy mogą ubiegać się pracownicy, którzy wykonują pracę przed komputerem, przez dłużej niż 4 godziny w ciągu całego dnia pracy, a konieczność noszenia okularów została im potwierdzona przez oświadczenie lekarskie podczas badań ze skierowania pracodawcy. W kontekście refundacji nie ma znaczenia, czy pracownik musi nosić okulary na stałe (także poza pracą), czy wyłącznie do pracy przed ekranem komputera. Po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza potwierdzającego konieczność stosowania okularów, pracownik powinien zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o dofinansowanie do okularów i dowiedzieć się w jakiej formie nastąpi refundacja kosztów ich zakupu.