Jak wybrać właściwe wypełnienie i rodzaj kołdry?

Wybór odpowiedniego rodzaju kołdry może znacząco wpłynąć na jakość i komfort Twojego snu. Z pozoru podobne do siebie nakrycia różnią się wypełnieniem, klasą cieplną czy rodzajem materiału zewnętrznego i każdy z nich wpływa ostatecznie na wygodę korzystania z kołdry o każdej porze roku. Jak wybrać właściwe wypełnienie i rodzaj kołdry i czym kierować się podczas zakupów?

Rodzaje wypełnienia kołder

Wypełnienie kołdry odpowiada w największym stopniu za jej właściwości cieplne, lekkość i przystosowanie do określonej pory roku. To właśnie rodzaj wypełnienia powinien więc zwracać największą uwagę podczas wyboru najlepszych kołder gwarantujących komfort snu niezależnie od pogody czy indywidualnych preferencji. Ze względu na rodzaj wypełnienia, producenci kołder wyróżniają obecnie:

Kołdry puchowe:

Wypełnione lekkim puchem o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Ostateczna jakość kołdry zależy tu od grubości i ilości zastosowanego puchu, stąd też można spotkać się z określeniami „kołdra puchowa zimowa”, „kołdra puchowa letnia” czy „kołdra całoroczna”. Zdecydowanie największą popularnością, a zarazem najlepszą jakością cieszą się obecnie kołdry z puchu gęsiego, który jest bardziej wytrzymały na zużycie niż puch kaczy. Dobrej jakości puch nie zbija się, przez co kołdra pozostaje lekka i ciepła na długo, a dzięki zastosowaniu puchu nie przyciągającego kurzu, kołdry puchowe są określane jako bezpieczne dla alergików.

duża kołdra zapewniająca zdrowy i spokojny sen

Kołdry pópuchowe

To nieco inny wariant kołder puchowych, łączący w sobie właściwości termiczne ptasich piór i puchu. Po raz kolejny najlepszą jakość oferują kołdry z pierza gęsiego, choć warto zauważyć że kołdra wypełniona piórami jest nieco cięższa niż kołdra puchowa. Najczęściej więc kołdra z pierza gęsiego wybierana jest przez osoby preferujące dobrze dociążone, przylegające do ciała kołdry.

Kołdry wełniane

Nie są dziś spotykane tak często, jak kołdry puchowe i z pierza, jednak wśród alergików wciąż cieszą się dużą popularnością. Dzięki zastosowaniu wełny owczej, kołdry tego typu dobrze utrzymują ciepło, ale jednocześnie przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Co jednak najważniejsze, nie uczulają i zapewniają na tyle ciepła, by swobodnie spać pod nimi w trudnych zimowych warunkach.

Kołdry syntetyczne

Kołdry z wypełnieniem sztucznym są najtańsze spośród wszystkich wariantów kołder na rynku. W ramach wypełnienia wykorzystywane są tu włókna poliestrowe lub silikonowe, które zapewniają dużą elastyczność i lekkość kołdry, ale nie gwarantują tak wysokiej skuteczności cieplnej jak kołdry puchowe czy wełniane. Z reguły więc kołdry z wypełnieniem sztucznym doskonale sprawdzają się jako kołdry na lato oraz kołdry całoroczne w przypadku dobrze ogrzewanych mieszkań i domów.

Czym jest klasa ciepła kołdry?

Przeglądając oferty kołder puchowych, z pierza czy syntetycznych warto zwrócić uwagę na oznaczenie ich klasy ciepła. Tą określa się za pomocą gramatury kołdry, kierując się jedną z trzech stosowanych skali. Skala TOG (od 3 do 16,5) określa lekkość kołdry, przy czym 3 to kołdry ultralekkie i cienkie, a 16,5 kołdry bardzo ciepłe.

Częściej spotykaną skalą jest tzw. skala sezonowa, w ramach której na kołdrach pojawiają się oznaczenia „kołdra letnia”, „kołdra zimowa”. Rozwiązanie to jest w Polsce szczególnie popularne i zwykle dość dokładnie oszacowuje rodzaj kołdry odpowiedni dla danej pory roku. Ostatecznie producent może zdecydować się też na wykorzystanie skali liczbowej, w której 1 oznacza kołdry chłodne, a 6 kołdry najcieplejsze.

ocieplana kołdra na cztery pory roku

Zależnie od producenta, oznaczenia klasy ciepła kołdry mogą różnić się na poszczególnych modelach nawet w obrębie oferty jednego sklepu. Stosowne skale są dość logiczne – najmniejsza wartość klasy ciepła zawsze oznacza kołdrę chłodną, idealną na cieplejsze miesiące.

Wybierając kołdrę dla siebie warto jednak nie zwracać uwagi wyłącznie na sugestię producenta. Jeśli lubisz spać w chłodniejszych pomieszczeniach i cieplejsze kołdry nie gwarantują Ci komfortowego snu, kołdra letnia z powodzeniem sprawdzi się też zimą, szczególnie w mieszkaniach dobrze ocieplonych o stosunkowo stałej temperaturze pomieszczenia przez cały rok.

Jak dobrać kołdrę do pory roku?

Zarówno rodzaj wypełnienia jak i podana przez producenta klasa ciepła będą miały znaczenie, ale przy wyborze kołdry na cztery pory roku dużą uwagę należy zwrócić też na poszycie kołdry i pościel, jaką na nią nałożymy. Kołdry z pokryciem bawełnianym są niezwykle higieniczne, ale przykryta pościelą z frotte czy mikrowłókien nie będzie doskonale oddychać i sprawi, że nawet latem będzie pod nią zbyt ciepło.

Ostatecznie liczy się jednak własne przyzwyczajenie – niektórzy lubią ciężkie kołdry latem, inni nawet zimą nie wyobrażają sobie spania pod kołdrą z pierza gęsiego czy wypełnieniem wełnianym.