Jak założyć tartak?

Drewno zdecydowanie należy do największych spośród polskich towarów eksportowych. Statystyki przeprowadzone przez ekspertów z tej dziedziny mówią jasno, że właśnie prawie siedemdziesiąt procent drewna z polskich tartaków trafia do obiorców zagranicznych.

Klient krajowy czy zagraniczny?

W związku, że osoby prowadzone w Polsce tartaki nastawieni są w większości na klienta zagranicznego ich zysk jest uzależniony od aktualnie obowiązujących kursów walut. Kursy walut w większości są nie do przewidzenia. Jeśli nie przewidzimy kursu walut nie będzie także w stanie poznać naszych przewidywalnych zysków. Wszystkich zainteresowanych otworzeniem tartaku należy jednak uspokoić ponieważ w Polsce działa kilka tysięcy tartaków i prawie wszystkie prosperują całkiem dobrze.

W związku z niepokojami na rynkach zagranicznych przedsiębiorcy mogą mieć kłopot z rozwijaniem swojej firmy, która na przykład są spowodowane zastojami w firmie. Jeśli chodzi o samo założenie tartaku sprawa wygląda dosyć prosto. Wystarczy nam jedynie używany trak. Takowy trak to koszt rzędu dziesięciu tysięcy złotych. Kolejny elementem, o który warto zadbać jest dobra lokalizacja. Idealnym miejscem na tartak jest miejsce przy dużym kompleksie leśnym.

Tym samym unikniemy problemów dotyczących dostawy drewna. Założenie tartaku jest tym bardziej łatwe ponieważ pozwala nam uruchomić firmę bez jakichkolwiek certyfikatów czy pozwoleń. Dla osób zdecydowanych na założenie tartaku znajdzie się z pewnością wiele dofinansowań w tej działalności.

Dotacje na rozkręcenie profesjonalnego tartaku

O dotacje można się starać w urzędach pracy czy dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu. By nasza praca przebiega komfortowo oraz aby klienci byli zadowoleni powinniśmy zainwestować pieniądze w odpowiednie wyposażenie swojej firmy. Mam tutaj na myśli obrabiarki do drewna oraz maszyny stolarskie. Gdy mamy zamiar otworzyć małą firmę świadczącą dane usługi powinniśmy posiadać jedno urządzenie, ponieważ wystarczy nam ono w całości.

Gdy decydujemy się na przecieranie większej ilości drewna powinniśmy zdecydowanie pomyśleć o większej ilości traków. Drewno wysokiej jakości ma zawsze zbyt. Korowarki oraz wszelkie reduktory napływowe korzeniowe także się nam przydadzą. Dzięki nim wszelkie kłody będą pozbawione w całości kory oraz będą ogłowione. Wpłynie to pozytywnie na mniejsze zużycie narzędzi przeznaczonych do wykorzystania przy przecieraniu. W dużych tartakach powinny znaleźć się także pojazdy szynowe.

dużo drewna w tartaku

Dzięki pojazdom szynowym będzie nam zdecydowanie lżej oraz łatwiej transportować tarcicę wewnątrz tartaku. Coraz lepiej widocznym procesem jest mechanizacja tartaków. By otworzyć mały tartak nie potrzebujemy przeznaczyć na jego otwarcie dużej ilości gotówki.

Gdy jednak zdecydujemy się na większe szaleństwo i zachce się nam otworzyć większy tartak będziemy musieli już na ten cel przeznaczyć. Większa ilość maszyn oraz osoby do pracy w tartaku są kosztowne.

Jednak gdy zaznajomimy się z możliwościami wszelkich dofinansowań będziemy mogli pozwolić sobie na większy rozwój danej firmy. Bardzo ważny jest także fakt, że nie potrzebujemy kierunkowe wykształcenia czy doświadczenia zawodowego, które pozwoli nam na otworzeniu tartaku.