Jak zdiagnozować ślepotę zmierzchową?

Ślepota zmierzchowa uniemożliwia wyraźne widzenie w nocy lub przy słabym oświetleniu. Zanim będziemy w stanie rozpocząć leczenie, koniecznie musimy rozpoznać chorobę podstawową, która ją wywołuje. Jak zdiagnozować ślepotę zmierzchową? Czym się charakteryzuje?

Czym jest ślepota zmierzchowa?

Ślepota zmierzchowa nazywana jest też nyktalopią lub kurzą ślepotą. Występuje ona, kiedy oko nie jest w stanie przystosować się do warunków słabego oświetlenia. Nyktalopia powstaje na skutek istniejących problemów ze wzrokiem i często ma postępujący charakter. Ponieważ upośledzenie pogarsza się z czasem, nie powinniśmy ignorować pierwszych niepokojących symptomów. Warto jednak pamiętać, że prawidłowa diagnoza wymaga kompleksowego badania, które przeprowadza okulista.

Pogorszone widzenie w nocy może znacząco wpływać na jakość życia pacjentów. Ogranicza zdolność do prowadzenia pojazdów oraz pracy po zmroku. Co ważne, problemy te utrzymują się nawet przez kilka minut po wejściu do ciemnego pomieszczenia. Skąd wiadomo, że cierpimy na kurzą ślepotę? Jak ją rozpoznać?

Ślepota zmierzchowa – objawy

Głównym objawem ślepoty zmierzchowej są problemy z widzeniem w ciemności. Zdarza się to zawsze wtedy, kiedy przechodzimy ze stosunkowo jasnych miejsc do ciemniejszego, nieodpowiednio oświetlonego pomieszczenia. Niemożliwe wtedy staje się dostrzeżenie wszystkich przeszkód i rozróżnianie poszczególnych elementów wyposażenia. Trudności pojawiają się również podczas jazdy samochodem, kiedy jesteśmy wystawieni na działanie mijanych reflektorów lub świateł ulicznych. Niektórzy pacjenci skarżą się również na częste bóle głowy, niewyraźne lub mętne widzenie i wrażliwość na światło. Występowanie tych dolegliwości zależy jednak od przyczyn i charakteru wady.

Zanim zdecydujemy się na wizytę u okulisty, możemy zadać sobie kilka pytań pomocniczych. Konsultacje będą konieczne nawet wtedy, kiedy problem jeszcze wydaje się nam niewielki. Powodem do niepokoju może być udzielenie odpowiedzi twierdzących w następujących przypadkach:

  • Po przebywaniu na zewnątrz musi minąć sporo czasu, zanim będziemy dobrze widzieć w pokoju, który nie jest dostatecznie oświetlony? Ponowne przyzwyczajenie się do jasnego otoczenia również zajmuje nam dużo czasu?
  • Prowadzenie pojazdów nocą lub w późnych godzinach wieczornych wydaje się coraz trudniejsze?
  • Jeśli w środku jest ciemno, nie potrafimy swobodnie się poruszać lub rozróżniać twarzy pozostałych domowników?

Ślepota zmierzchowa – przyczyny

Ślepota zmierzchowa może być spowodowana różnymi czynnikami, zarówno dziedzicznymi, jak też nabytymi. Upośledzenie widzenia po zmierzchu często towarzyszy wrodzonym wadom wzroku, takim jak stacjonarna wrodzona ślepota nocna. Występuje również przy chorobach z grupy dystrofii siatkówki, takich jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Znacznie częściej rozwija się jednak w przypadku niedoboru witaminy A, której poziom należy uregulować suplementami.

okulary

Jakie jeszcze są przyczyny ślepoty zmierzchowej? Stan ten może być wynikiem poważnej krótkowzroczności. Pacjenci nie mogą wówczas dostrzec przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości nawet przy dobrym oświetleniu. W grupie ryzyka znajdują się również osoby z zaćmą i jaskrą. Chorobą oczu, która prowadzi do zniekształcenia obrazu zarówno w nocy, jak też w ciągu dnia, jest zwyrodnienie plamki żółtej. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach ślepota zmierzchowa należy do pierwszych objawów retinopatii cukrzycowej.

Jak leczyć ślepotę zmierzchową?

Nie można zapobiec upośledzeniu widzenia, które jest wynikiem chorób genetycznych lub wad wrodzonych. Zazwyczaj mają one niepostępujący charakter, czasami jednak mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Istnieją jednak skuteczne metody profilaktyki oraz leczenia ślepoty zmierzchowej, która rozwinęła się na skutek pozostałych dysfunkcji, takich jak zaćma. Na czym to polega?

Podczas pierwszej pacjenci muszą opowiedzieć o swojej historii medycznej oraz symptomach, które wywołały ich niepokój. Następnie okulista przeprowadza szereg testów, które pomogą zidentyfikować oznaki choroby oczu i stan widzenia. Czasami konieczne jest wykonanie badań krwi, które pomogą ustalić, czy źródłem problemów nie jest m.in. niedobór witaminy A.

Sposób postępowania będzie różnić się w zależności od stanu pacjenta. Przy krótkowzroczności zazwyczaj wykorzystuje się odpowiednie soczewki korekcyjne. W innym przypadku pomoże natomiast zmiana diety oraz suplementacja. Znacznie bardziej skomplikowane jest leczenie ślepoty zmierzchowej, która towarzyszy zaćmie lub jaskrze. Należy wtedy skoncentrować się na chorobie pierwotnej. Wymagać to może leczenia operacyjnego, po którym wszystkie przykre dolegliwości powinny ustąpić lub znacznie się zmniejszyć.

Zauważyłeś niepokojące objawy? Diagnozowaniem i leczeniem chorób u dzieci oraz dorosłych powinien zająć się sprawdzony okulista przyjmujący prywatnie w Jeleniej Górze.