Jaka jest optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej ?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej ma przełożenie głównie na ilość wytwarzanej energii, którą panele przechwytują poprzez konwersję światła słonecznego. Ważne jest jednak aby plan całego systemu był spójny i dobrze dopasowany do budynku, na którym będzie zamontowany. Wydajność działania paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od ich wielkości, ale także rodzaju zamontowanych urządzeń.

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest ogólnie rzecz biorąc dosyć prosta. Zamontowane panele krzemowe absorbują światło słoneczne, które konwertowane jest kolejno w energię elektryczną. W urządzeniach dochodzi do rozbijania cząsteczek światła, wprawiania ich w ruch, a następnie są one przetwarzane przez szereg urządzeń na prąd. Warto wiedzieć, że każdy system instalacji fotowoltaicznej musi posiadać specjalistyczne konwertery oraz skrzynkę, w której znajdują się wszystkie elementy, dzięki którym można zarządzać całą instalacją.

Ciekawostką jest fakt, że instalacja fotowoltaiczna złożona z paneli krzemowych działa zupełnie inaczej aniżeli bardzo podobny system składający się ze zwykłych paneli słonecznych. Tego typu instalacja złożona z solariów pozwala tylko i wyłącznie na zagrzanie budynku bądź ciepłej wody.

Wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaicka-panele na poluPodczas podjęcia decyzji o inwestycji w system fotowoltaiki warto wziąć pod uwagę wszystkie za oraz przeciw dla tego przedsięwzięcia. Montaż dużej powierzchni paneli fotowoltaicznych będzie jednoznaczny z większymi nakładami na ich budowę oraz wolniejszym poziomem zwrotu. W tym przypadku zasada im więcej tym lepiej niekoniecznie się sprawdzi. Podczas wyboru wielkości instalacji warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość budynku oraz jego zapotrzebowanie energetyczne.

W ten sposób można łatwo obliczyć ile kW będzie musiała wytwarzać poszczególna jednostka paneli fotowoltaicznych aby uniezależnić nieruchomość od publicznej sieci energetycznej. Firmy najczęściej pomagają w obliczeniu optymalnej dla nas wielkości instalacji fotowoltaicznej dla domu.

Niewielka instalacja jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które pragną mieć własną, przydomową elektrownię, ale nie posiadają zbyt dużych środków pieniężnych lub powierzchni na dachu. Często nie zapewni to całkowitego pokrycia zapotrzebowania na energię w budynku, ale pozwoli znacznie obniżyć koszty związane z poborem prądu. Dzięki temu opłacalność inwestycji utrzyma się na wysokim poziomie a jej poziom zwrotu zawęzi się do czasu kilku lat. Moc instalacji fotowoltaicznej przekłada się także na jej cenę, która zazwyczaj odgrywa największe znaczenie.

Według badań oraz prostych obliczeń matematycznych można wyciągnąć wnioski na temat tego, że nawet niewielkie instalacje fotowoltaiczne przynoszą znaczne zyski, które pozwalają obniżyć rachunki za prąd do niemalże minimum. Według specjalistów instalację można „przewymiarować” maksymalnie o 20%, ponieważ większa nie będzie mieć już sensu. Wytwarzanie większej ilości energii niż jest potrzebna wiąże się z przymusem montażu dodatkowych urządzeń, które będą ją przekazywać do sieci publicznej. Podczas montażu paneli fotowoltaicznych należy też wziąć pod uwagę lokalizację oraz kąt nachylenia w stosunku do padających promieni słonecznych. Im dłuższy czas naświetlania paneli w ciągu dnia tym lepsze efekty przyniesie działająca instalacja fotowoltaiczna.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Inwestycja w fotowoltaikę jest dobrym posunięciem dla każdego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów takich jak lokalizacja, kąt padania promieni słonecznych, ilość godzin słonecznych w ciągu dnia oraz przede wszystkim określić wielkość instalacji fotowoltaicznej w stosunku do zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. Jeżeli wszystkie powyższe aspekty zostaną wzięte pod uwagę to można mieć pewność, że zamontowana instalacja będzie przynosić zamierzone efekty oraz pokryje większą część zapotrzebowania energetycznego.

Warto wiedzieć, że można także liczyć na  pomoc finansową ze strony Państwa do budowy takowych rozwiązań. Ma to na celu zachęcić właścicieli budynków do inwestycji w odnawialne źródła energii, które są przyjazne dla środowiska, a więc nie wytwarzają zbędnych i niebezpiecznych substancji tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych elektrowni.

Budowa instalacji fotowoltaicznej jest inwestycją długofalową, która przy dynamicznie rosnących cenach zwróci się w przeciągu kilku lat. Natomiast warto interesować się tego typu rozwiązaniami choćby ze względu na fakt ratowania środowiska naturalnego od zanieczyszczeń oraz chęci zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, która jest potrzebna w dzisiejszych czasach niemalże w każdym budynku mieszkalnym oraz usługowym.