Jakie narzędzie wybrać do organizacji i przeprowadzania szkoleń w Internecie

W ostatnim czasie edukacja zdalna przeżywa swój rozkwit, a na rynku pojawiło się bardzo dużo nowych narzędzi o rozmaitych funkcjonalnościach umożliwiających przeprowadzanie szkoleń online.

Programy i narzędzia umożliwiające przeprowadzenie szkoleń online

Szkolenia online wymagają dobrej organizacji merytorycznej, jak i technicznej. Nowoczesny metody prowadzenia szkoleń są oparte na wybraniu odpowiedniego narzędzia, za pomocą którego możliwe będzie połączenie się z uczestnikami szkolenia. O to kilka z najbardziej cenionych programów przeznaczonych do edukacji online:

  1. Google Meet: darmowa aplikacja, z której skorzystamy, posiadając konto Google. Działa ona niezależnie od systemu operacyjnego czy przeglądarki. Za pomocą platformy udostępnimy również dźwięk i nasz ekran oraz możemy skorzystać z tablicy oraz czatu.
  2. Zoom: podstawową zaletą Zooma jest możliwość zorganizowania spotkania dla bardzo dużej grupy osób oraz dzielenia uczestników na grupy (breakout rooms), a także tablica oraz czat.  Uczestnicy mogą brać udział w dyskusji np. w trakcie webinaru, robić notatki. Niestety, nie jest dostępna wersja w języku polskim. Inną wadą Zooma jest konieczność instalowania programu na dysku twardym komputera.
  3. Microsoft Teams: nie jest narzędziem wideokonferencyjnym jak każde inne. Teams to stała przestrzeń robocza online, w której nauczyciele i uczniowie współpracują i komunikują się na co dzień za pomocą czatu, gdzie mogą również zapisywać i udostępniać pliki. Podstawowe funkcjonalności platformy to: udostępnianie ekranu komputera, tablica, możliwość sterowania pulpitem ucznia,  dzielenie na pokoje, choć konfiguracja nie jest tak automatyczna i łatwa jak w Zoom.
  4. Click Meeting: jest to narzędzie płatne. Za jego pomocą możemy stworzyć formularz zapisu na webinar, nagrać go, transmitować life na Facebooku lub Youtube. Click Meeting umożliwia nam współdzielenie ekranu, ingerencję w pulpit ze strony uczestników, wgrywanie różnych plików multimedialnych, a także wykorzystywania ich w trakcie webinaru. To tylko niektóre z całego wachlarza funkcjonalności. Idealne narzędzie do tworzenia płatnych webinarów. Dostępna w polskiej wersji językowej.
  5. GetResponse: narzędzie płatne. Posiada czat, tablicę, możliwość współdzielenia ekranu, zrobienie ankiety, transmitowanie na żywo na YouTube lub Facebooku, dodawanie filmów z YouTube, wgrywanie różnych plików multimedialnych, a następnie ich wykorzystywanie. Ma polską wersję językową.
  6. LiveWebinar: platforma płatna, która posiada bardzo dużo funkcjonalności takich jak: dzielone pokoje, możliwość tworzenia formularzy rejestracji, współdzielenie ekranu, tablica, , testy,  ankiety, czat,  wgrywanie różnych plików multimedialnych oraz wykorzystywanie ich w trakcie webinaru. Webiinary mogą być nagrywane, transmitowane life na Facebooku, YouTube, a także Vimeo. Platforma posiada różne wzory pokoi webinarowych, polską wersję językową suport oraz zaawansowane API.
  7. WebEx: wersja bezpłatna posiada ograniczenia czasowe oraz ze względu na ilość osób (do 50 uczestników). Ma stosunkową jakość dźwięku oraz obrazu, ale atutem platformy jest system mailingowy oraz narzędzia służące zapisom uczestników.
  8. MyOwnConference: niewątpliwym atutem platformy jest zestaw szablonów do tworzenia landing pages oraz do formularzy zapisu. MyOwnConference pozwala także udostępnić ekran.
  9. Expertise.tv: posiada zarówno wersję płatną, jak i okrojoną wersję bezpłatną. Jest to narzędzie dla doświadczonych specjalistów do tworzenia webinarów, gdzie możemy zarazem budować społeczność i sprzedawać produkty.

narzędzia szkoleniowe

Trudny wybór

Spośród wielu narzędzi do przeprowadzania szkoleń w Internecie, trudno wydać to jedno jedyne, idealne. Każde z wyżej wspomnianych ma swoje plusy i minusy, inne funkcjonalności. Przy wyborze tego typu narzędzia powinniśmy się kierować grupą docelową, rodzajem i typem samego szkolenia (jakie funkcjonalności będą dla nas niezbędne), bezpieczeństwem przekazywanych informacji oraz gromadzonych danych oraz również ceną. Wybór należy do nas, a nie ulega wątpliwości, że, co tyczy się narzędzi do komunikacji online, mamy z czego wybierać.