Jakie są najczęstsze metody leczenia zaćmy?

Zaćma to schorzenie narządu wzroku, która nieleczona bardzo często prowadzi do jego utraty. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku wystąpienia pierwszych objawów zgłosić się do specjalisty i rozpocząć leczenie zaćmy. 

Zaćma jest uznana za jedną z najczęściej występujących chorób narządu wzroku na świecie. Na jej pojawienie się narażone są osoby starsze, u których z wiekiem soczewka zaczyna mętnieć, doprowadzając do pierwszych objawów zaćmy. Ze względu na swój charakter, zaćma stopniowo wpływa na pogarszanie się wzroku, dlatego też pacjenci nieświadomie zgłaszają się do okulisty dopiero wtedy, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. 

Zaćma jako choroba oczu – najczęstsze objawy 

Zaćma, a właściwie katarakta, to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Problemy z widzeniem, które są objawem zaćmy, mogą wystąpić z różnych powodu, prowadząc do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta oraz obniżenia komfortu jego życia. 

Jedną z przyczyn pojawienia się zaćmy jest wiek pacjentów. U osób starszych dochodzi do zaburzeń metabolicznych, których konsekwencją jest między innymi wystąpienie zmętnienie soczewki. W praktyce jednak na pojawienie się zaćmy narażone są również osoby młodsze, u których zdiagnozowano cukrzycę. Istnieje również grupa pacjentów, u których zaćma pojawiła się w wyniku przyjmowania leków na bazie kortykosteroidów bądź soczewka oka została mechanicznie uszkodzona. 

wzrok

Niezależnie jednak od przyczyny pojawienia się zaćmy, jej objawy są takie same, podobnie jak sposoby leczenia. 

Zaćma, zwłaszcza zaćma starcza, najczęściej pojawia się o ukończeniu przez pacjentów 50. roku życia. Zmiany jakie zachodzą mogą obejmować jedno lub dwoje oczu. Wszystko uzależnione jest jednak od kondycji pacjenta, a także charakteru choroby, z jaką się zmaga. Zaćma posiada jednak szereg objawów, które są podstawą dla okulisty do wdrożenia leczenia, a tym samym – skierowania na zabieg usuwania zaćmy. 

Do objawów katarakty zalicza się: 

  • silne zaburzenia widzenia, gdzie obraz jest zmętniony, 
  • niewyraźne widzenie, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, 
  • zmiana koloru źrenicy jeśli doszło do zmętnienia soczewki – z czarnego na szarobiały, 
  • wydłużony czas reakcji soczewki na światło. 

W celu potwierdzenia zaćmy, w specjalista w trakcie badania okulistycznego dokładnie sprawdza stan zaawansowania choroby. Na podstawie tego kieruje na operacje. 

W jaki sposób leczy się zaćmę? 

Pomimo postępu medycyny, zaćmę można wyleczyć tylko poprzez przeprowadzenie zabiegu jej usunięcia. Podczas zabiegu okulista usuwa zmętniałą soczewkę oka, zastępując ja nową. Jednocześnie sama operacja jest niezwykle bezpieczna i skuteczna. 

Operację zaćmy przeprowadza się metodą fakoemulsyfikacji. Metoda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe, aby precyzyjnie i bezpiecznie rozbić zmętniałe fragmenty soczewki. W efekcie możliwe jest jej skuteczne usunięcie z dba torebki soczewki. To właśnie torebka soczewki jest baza do umieszczenia nowej, dzięki której pacjent odzyska pełne widzenie. 

Usuwanie zaćmy w gabinecie okulistycznym 

Zabieg usunięcia zmętnionej soczewki przeprowadza się w znieczuleniu specjalnymi kroplami, po uprzedniej wizycie u okulisty i etapach przygotowania do zabiegu. Dlatego tak istotne jest, aby zaćmę leczyć jedynie w gabinetach okulistycznych, specjalizujących się w przeprowadzaniu operacji usunięcia zmętniało soczewki. Pozwoli to na szybki powrót do zdrowia i uniknięcie poważnych powikłań po zabiegu. 

Zalecenia po zabiegu usuwania zaćmy 

Operacja zaćmy jest zabiegiem, który trwa kilkadziesiąt minut, a pacjent tuż po wszczepieniu nowej soczewki może udać się do domu. Warto jednak pamiętać, że każdy dobry okulista daje zalecenia po operacji zaćmy, do których pacjent jest zobowiązany się stosować. Zaniedbanie oka po zabiegu może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych bądź pojawienia się zaćmy wtórnej. 

Pacjent po zabiegu usuwania zaćmy powinien: 

  • bezpośrednio po zabiegu, i dotarciu do miejsca odpoczynku, zdjąć opatrunek, a następnie zaaplikować krople do oczu. Następnie ponownie założyć opatrunek; 
  • nie dopuścić do operowanego oka wody ani substancji myjących, a w trakcie snu unikać spania po operowanej stronie; 
  • zabronione jest również podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz schylane się;
  • do pełnego zagojenia się oka unikać promieni słonecznych, w miarę możliwości nosić okulary przeciwsłoneczne; 
  • zgłosić się następnego dnia na wizytę kontrolną.