Jakie są pierwsze sygnały alkoholizmu?

W przestrzeni społecznej coraz częściej podnosi się dyskusję na temat alkoholizmu, tego, czym on właściwie jest, jak wpływa na ciało i psychikę ludzką, a także jakie funkcjonują mity na temat alkoholizmu. W poniższym tekście zajmiemy się odpowiedzią na wyjątkowo trudne pytanie – kiedy już można mówić o alkoholizmie?

Od kiedy można rozpoznać alkoholizm?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę czynnik taki, jak poziom tolerancji na alkohol, który jest kwestią indywidualną, a jednocześnie zależną od szeregu aspektów. Liczy się tutaj płeć (kobiety mają na ogół mniejszą masę ciała), wiek, stan zdrowia, częstotliwość spożywania alkoholu, a nawet poziom aktywności fizycznej. 

Bardziej precyzyjną odpowiedzią będzie nie tyle ilość spożywanego alkoholu, ile reakcja, gdy tego alkoholu z różnych powodów spożyć nie można. Osoba wykazująca pierwsze symptomy uzależnienia będzie coraz częściej samodzielnie szukać okazji do sięgnięcia po trunek, częściej inicjować toasty i angażować się w okazje, w których picie nie wzbudzi podejrzeń.

Ważnym sygnałem ostrzegawczym będą również wymówki, pretensje i agresja na zwrócenie uwagi na temat spożywanego alkoholu. Osoba, która nie ma z nim problemu, nie będzie czuła przymusu spożywania, ani potrzeby usprawiedliwiania się z potrzeby sięgnięcia po kieliszek, nie będzie miała również kłopotu z zachowaniem umiaru i odmową spożycia trunku.

Jakie są pierwsze sygnały uzależnienia?

O części z nich zdążyliśmy już wspomnieć, warto jednak dodać jeszcze kilka innych czynników. W początkowej fazie uzależnienia wzrasta poziom tolerancji na ilość spożytego alkoholu, co wynika z przyzwyczajenia się organizmu do jego obecności. Z czasem jednak, gdy uzależnienie się pogłębia, dochodzi do wyniszczenia organizmu, co powoduje, że tolerancja na alkohol spada nawet poniżej poziomu wyjściowego. 

Pośród innych symptomów uzależnienia można wyróżnić również wymienione poniżej sygnały.

  • Poczucie przymusu spożywania alkoholu.
  • Utrata kontroli nad zachowaniami popełnionymi pod wpływem używki.
  • Stosowanie tzw. “klina”, w celu złagodzenia dolegliwości pojawiających się na kacu. Warto jednak zwrócić uwagę również na fakt, że klin jest stosowany nierzadko z powodu zwyczajnej niewiedzy o braku rzeczywistej skuteczności, czasem może być doradzany nawet przez niektórych lekarzy lub “doświadczonych” osób z bliskiego otoczenia.
  • Uzależniony poświęca coraz mniej uwagi swojemu otoczeniu – rodzinie, pracy, zainteresowaniom. W centrum uwagi znajduje się alkohol i okazje związane z możliwością jego spożycia.
  • Znakiem ostrzegawczym jest również spożywanie alkoholu pomimo świadomości szkodliwych konsekwencji, jakie mogą później wystąpić. Jest to sygnał, że chory traktuje alkohol jako lekarstwo na problemy, jakie go spotykają. 

Kiedy należy rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć oczywista, niestety jednak trudna do zastosowania w praktyce, a brzmi ona: jak najszybciej! Alkohol nie tylko niszczy organizm i psychikę uzależnionego, lecz też krzywdzi osoby będące w najbliższym otoczeniu chorego.

Im szybsza reakcja na pierwsze symptomy uzależnienia, tym krótsze i skuteczniejsze będzie leczenie. Na początku wystarczająca może okazać się psychoterapia, która pomoże w uświadomieniu sobie przyczyn sięgania po alkohol. Kluczowe będzie tutaj również zadbanie o swoją dietę i zażywanie suplementów, jakie pomogą uzupełnić niedobory witaminowe, jakie zdążyły się pojawić podczas suto zakrapianych imprez. 

alkohol

Terapia alkoholowa we Wrocławiu – kiedy trzeba się na nią udać?

Alkoholizm jest poważną chorobą, z której nie da się wyjść samodzielnie, szczególnie jeśli chory nie ma odpowiedniego wsparcia. Wówczas konieczne będzie udanie się na terapię alkoholową. 

Poniżej wymieniamy główne założenia terapii alkoholowej.

  • Oczyszczenie organizmu z toksyn nagromadzonych w wyniku nadużywaniu alkoholu i oczywiście z samej substancji procentowej.
  • Uzupełnienie niedoborów witaminowych, jakie powstały na skutek picia poprzez suplementację i dietę.
  • Przeprowadzenie psychoterapii indywidualnej, pozwalającej odnaleźć sedno problemu.
  • Udział w zajęciach grupowych, w których uzależniony może znaleźć wsparcie.
  • Udział w różnego rodzaju warsztatach i pracach, pozwalających powrócić do społeczeństwa, znaleźć nowe zainteresowania i poczuć przynależność do grupy. 
  • Zastosowanie terapii dla współuzależnionych, podczas której zdobędą oni fachową wiedzę, nauczą się unikać powielania mitów i stereotypów na temat alkoholizmu i dowiedzą się, jak postępować z osobą wychodzącą z uzależnienia. 

Terapia alkoholowa pomaga w bezpieczny sposób pokonać chorobę i wyjść z niej bogatszym w lepsze zdrowie, większą wiedzę i poczucie wsparcia.