Kiedy i komu przysługuje zwrot podatku z UK?

Wielka Brytania, mimo niepewnej sytuacji ekonomicznej dla Polaków, nadal stanowi jedno z najczęściej wybieranych miejsc do pracy zarobkowej. Mało jednak naszych rodaków wie, że pracując legalnie w UK może starać się o zwrot podatku – nie tylko za aktualny rok podatkowy, ale nawet do kilku lat wstecz.

Nie każda osoba pracująca w Wielkiej Brytanii może otrzymać zwrot podatku. Nie wystarczy złożyć odpowiednich dokumentów w lokalnym urzędzie skarbowym, a następnie poczekać aż pieniądze wpłynął na nasze konto. Podobnie jak w Polsce muszą zostać spełnione wymagania stawiane przez prawo podatkowe.

Komu przysługuje zwrot podatku z Wielkiej Brytanii?

Tax-Pol - zwrot podatku angliaW UK każdy ma obowiązek rozliczyć się ze swoich dochodów. Koniecznie muszą to zrobić osoby prowadzące własną działalność, które wykazują w zeznaniu podatkowych ile dokładnie zarobili w konkretnym okresie podatkowym.  Rozliczenia podatkowego powinny dokonać także osoby pracujące na umowie czy osoby, które nie posiadają żadnego dochodu. Warto tego pilnować, ponieważ w perspektywie lat można narobić sobie kłopotów. Inną kwestią jest fakt, że zwrot podatku w UK często jest bardzo wysoki, więc szkoda nie odzyskać swoich pieniędzy. Kto jednak może starać się o pozyskanie zwrotu podatku w Wielkiej Brytanii?

Zwrot nadpłaconego podatku przysługuje każdemu, nawet obcokrajowcowi, który pracował legalnie i systematycznie odprowadzał podatki na rzecz Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej. Zazwyczaj to pracodawca od kwoty zarobku odlicza określoną przez ustawę zaliczkę na poczet podatku. W większości przypadków jest ona za wysoka, stąd można postarać się o zwrot tej nadpłaconej części.

Kiedy można starać się o zwrot podatku z UK?

Proces pozyskiwania zwrotu podatku w Wielkiej Brytanii różni się od polskiego. O pieniądze można starać się nawet w trakcie roku podatkowego, trwającego w UK od 6 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku. Jeśli chcemy otrzymać zwrot podatku w tym terminie, nie można będzie podjąć żadnej pracy w tym okresie podatkowym. To ciekawe rozwiązanie dla Polaków wracających na stałe lub na dłuższy urlop do kraju. Innym rozwiązaniem jest złożenie deklaracji podatkowym dopiero po 5 kwietnia, dzięki czemu bez problemu można kontynuować pracę.

Wymagane dokumenty należy złożyć w brytyjskim urzędzie skarbowym i można zrobić to aż do 4 lat wstecz.

Zwrot podatku dla osób samozatrudnionych – czy jest możliwy?

 

O ile osoby zatrudnione przez innych, często bezproblemowo otrzymują zwrot podatku, o tyle inaczej wygląda sytuacja prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Te osoby muszą same rozliczyć podatek dochody i nie mogą zapomnieć o złożeniu zeznania podatkowego. W niektórych sytuacjach również mogą liczyć na zwrot podatku. Podobnie wygląda sytuacja pracowników budowlanych, posiadających karty CIS, którzy nie tylko płacą wysoki podatek, ale także nie mogą skorzystać z ulg podatkowych. W trudnych sytuacjach warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która doradzi w jaki sposób można nie tylko złożyć dobrze wypełnione zeznanie podatkowe, ale również podpowie czy można starać się o zwrot podatku w danym roku.

Zwrot podatku z wielkiej brytanii

Zwrot podatku – jak się rozliczyć?

Proces starania się o zwrot podatku jest trudny i żmudny dla osoby, która nie zna prawa podatkowego. Nietrudno o pomyłkę przy wypełnieniu dokumentów, przez co okres pozyskiwania nadpłaconego podatku znacznie się wydłuża. Oczywiście można zrobić to samemu, ale znacznie łatwiej będzie skorzystać z usług autoryzowanej firmy Tax-Pol z Wrocławia. Jej pracownicy doskonale wiedzą, jakie dokumenty będą potrzebne od pracodawcy w konkretnym przypadku, a także pomogą w wypełnieniu wszystkich wniosków. Również po ich stronie leży ewentualny kontakt z pracodawcą lub urzędem skarbowym. Dzięki ich pomocy można otrzymać wyższy zwrot, w krótszym terminie.

Zwrot podatku w UK – łatwy do pozyskania?

Zwrot podatku w UK jest możliwy niemal dla każdego. Podobnie jak w Polsce, aby go otrzymać trzeba spełnić szereg wymagań i złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym. Dla osób starających się o zwrot po raz pierwszy to trudne zadanie, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, aby uniknąć problemów.


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

zwrot podatku z UK
zasiłek Child Benefit
Zwrot podatku z Anglii
Co jest potrzebne do wykonania zwrotu podatku z UK? Komu przysługuje zasiłek na dziecko child benefit? Jak skutecznie ubiegać się o zwrot podatku z Anglii?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu