Kiedy najlepiej pić herbatę?

O ile w przypadku lubianej i popularnej kawy, pora dnia w zakresie jej spożywania ma duże znaczenie ze względu na kofeinę, o tyle herbatę można pić praktycznie cały czas. W zależności od rodzaju może nas bowiem pobudzić, zrelaksować lub nawet wspomóc w walce z nadwagą.

Na filiżankę herbaty zdecydować możemy się zarówno z samego rana, po południu, jak i wieczorem. Przyjrzyjmy się zatem jej rodzajom i porom dnia w których najlepiej jest ją zaparzać.

Herbata z rana, po południu i wieczorem

Większość ludzi z samego rana sięga po kubek kawy. Niewielu wie, że herbata ma jednak podobne działanie. Pobudza, dodaje energii i idealnie wprowadza w dzień. Zawarte w niej składniki mają bowiem silne działania pobudzające, a w przypadku kolejnego parzenia – relaksujące. Najlepiej sięgnąć po napar z herbaty zielonej lub białej. W celu osiągnięcia zastrzyku energii wystarczy napić się mieszanki uzyskanej po pierwszym parzeniu. By się zrelaksować, lepiej jest zaparzyć ją ponownie.

Po południu, gdy wydajność spada, a my czujemy się zmęczeni dobrze jest napić się herbaty czarnej. Większa koncentracja, kolejna dawka energii i pobudzenia – oto efekt, który możemy dzięki niej uzyskać. Po posiłku, kiedy czujemy się ociężali, by rozruszać organizm warto z kolei sięgnąć po herbatę czerwoną. Pobudza ona trawienie, oczyszcza nasze jelita i wspomaga w widoczny sposób przemianę materii. Co więcej, ma również działanie odchudzające i pomaga pozbyć się złego cholesterolu.

Z kolei wieczorem w ramach relaksu i odpoczynku najlepiej jest sięgnąć po filiżankę herbaty ziołowej lub owocowej. W razie problemów ze snem i zasypianiem dobrze jest zdecydować się na herbatę rumiankową lub melisę. Taki napar zalecany jest również w przypadku wspomagania leczenia stanów lękowych lub depresji. Naukowo udowodniony jest również fakt, że takie mieszanki mają działania antynowotworowe.

herbata ze sri lanki

Herbaty ze Sri Lanki

Najpopularniejsze i najbardziej rozchwytywane herbaty na świecie, to te ze Sri Lanki. Słyną ze swojego smaku, aromatu i przeróżnych właściwości. Docenione przez koneserów, specjalistów i smakoszy, uważane są za ideał w tym zakresie. Dostęp do nich, choć niełatwy, nie jest jednak niemożliwy. Możemy kupić je choćby w sklepie internetowym herbatyzcejlonu. Tam, do wyboru w zależności od potrzeb mamy między innymi te odchudzające, relaksujące czy pobudzające. Na całą ofertę składa się bowiem herbata z bergamotką, herbatka ajurwedyjska na odchudzanie, ziołowa herbata na odchudzanie, herbata ajurwedyjska czy herbata cejlońska liściasta.

Na szczególną uwagę spośród wyżej wymienionych zasługuje oczywiście pochodząca ze Sri Lanki herbata cejlońska. Uprawiana jest bowiem według ściśle określonych wytycznych, które w konsekwencji pomagają jej spełnić wymogi certyfikacji. Susze prosto z wyspy Cejlon cieszą się popularnością na całym świecie i uważane są na wzór czarnej herbaty. Głęboki kolor, niepowtarzalny smak i aromat, to cechy które ludziom z Europy czy Ameryki kojarzą się z prawdziwą herbatą. Właśnie tą pochodzącą ze Sri Lanki.

Ważna jest jakość

Wobec powyższych łatwo dojść do wniosku, że jeśli chcemy cieszyć się szerokimi właściwościami herbat, pitych o różnych porach dnia – najlepiej postawić na te jakościowo najlepsze. Nic nie da nam bowiem zwykła saszetka w której ilość prawidłowej mieszanki jest tak naprawdę znikoma. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie warto raz na jakiś czas zainwestować w jakość.