Wyjątkowe, ekskluzywne, wyszukane - tak najłatwiej można określić produkty i usługi luksusowe. Wychodząc na przeciw potrzebom współczesnego rynku i coraz większej ilości klientów nastawionych na luksus prezentujemy portal zajmujący się przedstawianiem życia na najwyższym poziomie. Recenzje produktów i usług, opinie i komentarze - to wszystko znajdą Państwo w jednym miejscu. Interesuje nas to co piękne, drogie i elitarne. To wyjątkowy portal o wyjątkowej tematyce stworzony dla miłośników luksusu.

Kiedy wykonać USG bioderek? Profilaktyka zdrowotna niemowląt

Kiedy wykonać USG bioderek? Profilaktyka zdrowotna niemowląt

Jeżeli spodziewasz się dziecka, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak pracochłonne bywają oczekiwania na narodziny maluszka.

Młodzi rodzice muszą przygotować domową przestrzeń i wyprawkę dla noworodka i zaplanować wszystkie formalności medyczne jak np. szczepienia ochronne. W napięty kalendarz po narodzinach warto jednak wpisać jeszcze USG bioderek. To zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne badanie może uratować Wasze dziecko przed poważnymi schorzeniami.

Dlaczego warto zdecydować się na USG bioderek?

USB bioderek u niemowląt wykonuje się w celu wczesnego wykrycia dysplazji stawów biodrowych, czyli innymi słowy niedorozwoju tych ważnych struktur. Dysplazja bioder jest jedną z najczęstszych ortopedycznych wad wrodzonych stwierdzanych u niemowląt w Polsce. Nierozpoznana może prowadzić do podwichnięcia lub nawet zwichnięcia bioder, które z kolei skutkują bólem i poważnym utrudnieniami w chodzeniu.

Wszystko może potoczyć się jednak zupełnie inaczej, jeżeli dysplazja zostanie zdiagnozowana w pierwszych miesiącach życia maluszka. Młode tkanki kostne i więzadła są na tyle elastyczne, że odpowiednio dobrana korekcja przywróci je na ścieżkę prawidłowego wzrostu i ochroni dziecko przed schorzeniami.

Na wystąpienie dysplazji stawów biodrowych bardziej narażone są dziewczynki. Innymi czynnikami podnoszącymi omawiane ryzyko są: duża masa urodzeniowa, położenie miednicowe podczas porodu, ciąża mnoga i nieprawidłowe praktyki pielęgnacyjne jak na przykład owijanie noworodka chustą lub becikiem w pozycji z wyprostowanymi nogami.

Szczególne wskazania do wykonania USG bioderek

Specjaliści upatrują się przyczyn powstawania dysplazji stawów biodrowych głównie w podłożu genetycznym. Jeżeli w Waszej najbliższej rodzinie występowało to schorzenie, nie powinniście zwlekać z decyzją o przeprowadzeniu USG bioderek maleństwa.

Jako niepokojące sygnały ponaglające do przeprowadzenia USG bioderek powinniśmy potraktować:

  • Asymetrię ułożenia lub długości kończyn dolnych dziecka;
  • Opór napotykany podczas poruszania nóżkami niemowlęcia;
  • Objaw Barlowa, czyli sytuacja, w której wyczuwamy pod palcami, że głowa kości udowej przemieszcza się poza panewkę stawu. Objaw Barlowa może mieć miejsce, gdy dziecko znajduje się w pozycji leżącej na plecach a my, przytrzymując nóżkę, wykonujemy rotację biodra na zewnątrz.

Kiedy wykonać USG bioderek i jak wygląda to badanie?

USG bioderek powinno zostać wykonane około szóstego tygodnia życia dziecka a na pewno nie później niż w dwunastym tygodniu po urodzeniu. Jeżeli u dziecka występuje jedno ze szczególnych wskazań do przeprowadzenia badania, powinniśmy je przyspieszyć. Eksperci przyznają jednak, że wyniki USG wykonanego wcześniej niż w trzecim tygodniu życia noworodka mogą nie być wystarczająco czytelne.

Podczas badania USG wykorzystanie ultradźwięków pozwala na szybką obrazową ocenę jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich oraz ułożenia głowy kości udowej względem panewki. USG trwa tylko 10 do 15 minut a rodzicie od razu poznają wyniki badania i ich interpretację. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Jeżeli lekarz przeprowadzający USG bioderek zauważy coś niepokojącego, zaplanuje kolejne spotkanie za 6 tygodni, by sprawdzić, czy nastąpi samoczynna poprawa.

niemowlęta

Jak wygląda leczenie dysplazji stawów biodrowych u niemowląt?

A na co należy być gotowym, jeśli lekarz stwierdzi dysplazję stawów biodrowych u naszego maleństwa? Jak wspomnieliśmy już wyżej, wczesne wykrycie tej wady daje ogromne szanse na jej wyleczenie, dlatego w takiej sytuacji nie powinniśmy się zamartwiać. Specjalista dokładnie wytłumaczy nam kolejne działania. Niekiedy dla prawidłowego rozwoju układu kostnego wystarczy poprawna profilaktyka układania, noszenia i pieluchowania niemowlęcia.

Sprawdzonymi sposobami na leczenie dysplazji stawów biodrowych u niemowląt są szelki Pavlika i poduszka Frejki. To wygodne dla dziecka aparaty trzymające kończyny dolne w terapeutycznym zgięciu z odwiedzeniem bioderek na zewnątrz. Taka pozycja pozwala kości udowej wrócić na prawidłowe miejsce w panewce stawu i więcej z niej nie wyskakiwać.

Szukasz zaufanej placówki medycznej, która przeprowadzi USG bioderek u niemowląt w Gdańsku? Być może zainteresuje Cię oferta Centrum Spine. Centrum zostało stworzone przez lekarzy i fizjoterapeutów specjalizujących się w diagnozowaniu i rehabilitacji schorzeń układu ruchu a jego celem jest wspieranie pacjentów w każdym wieku. Wyposażenie Centrum Spine pozwala na jakościową pomoc nawet najmłodszym dzieciom.