Lepiej urządzić mieszkanie samodzielnie czy skorzystać z pomocy architekta?

Niemal każdy, kto decyduje się na remont mieszkania musi liczyć się z tym, że w pewnym momencie zajmie się jego aranżacją. Wbrew pozorom to wcale nie jest tak proste zadanie jak wiele osób sądzi. Wybór mebli, a następnie ich funkcjonalne ustawienie to tylko jeden z licznych problemów, z jakimi zmierzą się osoby samodzielnie urządzające mieszkanie. Można również skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który z pewnością pomoże w realizacji wszystkich planów.

Samodzielne urządzenie mieszkania nierzadko spędza wielu osobom sen z powiek. Dodatkowo czas poświęcony na znalezienie najbardziej funkcjonalnych, a jednocześnie popularnych i estetycznych rozwiązań uznawany jest za stracony. Brak wizji czy środków finansowych skutecznie zniechęcają do tego, aby urządzić na nowo swoje mieszkanie. Z racji tego, że każdy marzy o tym, aby jego mieszkanie było urządzone ze smakiem, warto zwrócić się do architekta, który z pewnością pomoże przy tym projekcie.

Zatrudnienie architekta wnętrz do aranżacji mieszkania oprócz samych zalet, posiada również kilka minusów, które skutecznie zniechęcają do tego, aby skorzystać z jego usług. Lepiej zatem urządzić mieszkanie samodzielnie czy zlecić to specjaliście?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Skorzystanie z usług architekta wnętrz, który przygotuje projekt nowego, urządzonego już mieszkania to znaczne ułatwienie w końcowej fazie remontu. To jednocześnie sposób na zaoszczędzenie czasu, a w niektórych przypadkach również pieniędzy. Stąd też coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Pomoc doświadczonego architekta wnętrz umożliwi zaprojektowanie funkcjonalnej, estetycznej, a jednocześnie ergonomicznej przestrzeni w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo zastosowane rozwiązania będą uniwersalne, co pozwoli cieszyć się modnym wnętrzem przez wiele lat bez konieczności przeprowadzania ponownego remontu.

Projektant wnętrz swoją pracę wykonuje na podstawie sugestii klienta, starając się znaleźć takie rozwiązania, które z dużym prawdopodobieństwem mu się spodobają. W ten sposób wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru, a po zakończonym remoncie znacznie przyjemniej będzie spędzać w nim czas.

Dodatkowo projektant wnętrz zawsze będzie trzymał się ustalonego wcześniej budżetu na meble oraz dekoracje, przez co urządzanie mieszkania nie będzie tak kosztowne, jak samodzielne podejmowanie decyzji.

Co jednak interesujące w przypadku takiej współpracy to możliwość stworzenia wizualizacji architektonicznej gotowego mieszkania.

Wizualizacja wnętrza – na czym polega?

Wizualizacja architektoniczna od wielu lat jest niezwykle popularnym i często wykorzystywanym przez projektantów wnętrz narzędziem. Nic w tym dziwnego, dzięki specjalnym programom komputerowym mogą powstać profesjonalne, a jednocześnie realistyczne wizualizacje wnętrz. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności przy remontach i aranżacji mieszkań, gdy osoba zlecająca wykonanie projektu pragnie zobaczyć efekt po zakończeniu prac.

Wizualizacja architektoniczna daje pewne wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Sam projekt jest tworzony na podstawie konsultacji z klientem, dzięki czemu wiele elementów, które w późniejszym czasie pojawią się w mieszkaniu, jest wybranych przez mieszkające w nim osoby.

Wizualizacja to doskonałe narzędzie, które oddaje możliwości pracy projektanta. Dodatkowo przedstawienie aranżacji całego mieszkania, z uwzględnieniem naturalnego światła, pełnego rozkładu pomieszczeń pozwala na stworzenie niepowtarzalnego projektu aranżacji wnętrza.

Wizualizacja architektoniczna wnętrza daje także możliwość rozplanowania funkcjonalnego ustawienia mebli i dekoracji, nawet w najbardziej problematycznych pomieszczeniach.

Wady współpracy z projektantem wnętrz

Współpraca z projektantem wnętrz ma jednak swoje wady, które zniechęcają potencjalnych klientów do podjęcia decyzji o zleceniu urządzenia mieszkania. Jednym z minusów jest konieczność zapłacenia za projekt architektoniczny nierzadko wysokiej kwoty. Wszyscy wiedzą jak dużo kosztuje remont, dlatego dodatkowe wydatki mogą sprawić, iż ktoś będzie chciał urządzić wnętrza na własną rękę. Warto jednak przy tym pamiętać o tym, że współpraca z projektantem wnętrz pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na rozwiązania, które mogą nie sprawdzić się w mieszkaniu. Projektant trzyma się ustalonego budżetu i nie zamawia zbędnych dekoracji czy mebli.

Współpraca z projektantem wnętrz oznacza również, iż jest większa szansa na to, nie każdy będzie zadowolony z końcowego efektu – m.in. dzięki wcześniejszej wizualizacji architektonicznej. Wciąż jednak wiele osób rezygnuje z usług projektantów, starając się stworzyć modną i estetyczną przestrzeń na własną rękę.