Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pieca wolnostojącego typu koza?

Wiele osób marzy o kominku. W zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż usiąść w salonie pod kocem, z ciepłą herbatą i patrzeć na płomienie ogrzewające pokój. Nie każdego jednak stać na przebudowę domu tak, by mieć kominek. Często przeszkodą jest trudna instalacja. Rozwiązaniem dla takich osób jest piec wolnostojący powszechnie znany kozą.

Czym jest koza?

Koza to piec, który jest przenośny. Może on przypominać kominek lub piec kaflowy. Zdarzają się modele, które łączą cechy i jednego, i drugiego, mają bowiem szybę przy palenisku oraz ceramiczną obudowę. Jest to jednak instalacja, którą łatwo możemy przenieść lub usunąć kiedy nam się znudzi. Aby wstawić kozę potrzebujemy samego pieca i przewodu kominowego. Nie musimy budować cokołów pod wkład kominowy i obudowywać całości.

Dzięki temu w prosty sposób możemy uzyskać w salonie trzaskający wesoło ogień. Piec ogrzewa pomieszczenie całą swoją powierzchnią, więc szybko poczujemy ciepło. W zależności od produktu, tego, z czego jest wykonany, czas oddawania i kumulowania ciepła może być różny.

 

PIEC-WOLNOSTOJACY-KOZA-ANTARES

Na co zwrócić uwagę kupując piec wolno stojący?

Podstawową kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę to wylot spalin z pieca. Musi on być węższy niż przekrój przewodu kominowego w naszym domu. W wielu przypadkach to znacząco zawęża wybór.

Pamiętajmy także, by zwrócić uwagę na moc cieplną pieca. Wyraża się ją w kW i dobiera się w zależności do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy ustawić kozę. Przyjmuje się że 1kW mocy pieca może ogrzać około 10-12 m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 metra. Nie jest to jednak jednoznaczne. Istotna jest także izolacja. Im większe pomieszczenie i słabsza jego izolacja, tym mocniejszy powinien być piec. Na rynku możemy znaleźć kozy o mocy od 3kW do 17 kW. Jeżeli istotny jest dla nas tylko klimat jaki tworzy piec i jego walory estetyczne to możemy się zdecydować na słabszy model. Pamiętajmy, by nie kupić zbyt mocnego modelu do małego i już ogrzewanego pomieszczenia. Wtedy jego rozpalenie będzie sprawiało, że pokój zmieni się w saunę.piec kominkowy

 

Jeżeli piec wolnostojący ma wspierać ogrzewanie naszego domu to koniecznie sprawdźmy jaką ma on sprawność i czas spalania. Możemy wybierać spośród modeli o sprawności od 70 do 90 procent. W różnych produktach ta sama ilość drewna, czy brykietu, zapewni nam inną ilość ciepła. Czas spalania mówi nam o tym, jak długo będzie spalać się jedna porcja opału. Najlepiej wybrać model, który będziemy mogli uzupełniać co 7-8 godzin.

Kominek wolnostojący to bardzo widoczny element wystroju, więc zależy nam na tym, by wyglądał estetycznie. Zazwyczaj są one wykonywane ze stali lub żeliwa. Możemy zdecydować się na modele malowane proszkowo na różne kolory. Jeżeli chcemy, by piec zastąpił nam kominek to zakupmy model z przeszklonymi drzwiczkami z przodu. Jednak należy pamiętać, że modele ładowane od góry zazwyczaj umożliwiają umieszczenie jednorazowo większej ilości opału. Kozy są także często zdobione ceramiką. Może ona być gładka i nowoczesna lub stylizowana na stare kafle. Dzięki temu możemy wybrać wygląd pieca idealnie dopasowany do klimatu naszych wnętrz.

Jeżeli kupujemy kozę pomyślmy o zakupie odkurzacza do paleniska lub odpowiedniej końcówki do naszego obecnego sprzętu. Zastanówmy się także nad przechowywaniem opału.