Najciekawsze zajęcia sportowe dla dzieci

Zajęcia sportowe przynoszą wiele korzyści dzieciom. Oprócz oczywistych zalet dla zdrowia uczą, jak pożytecznie spędzać czas. Młodsze dzieci są bardziej skłonne do podejmowania aktywności fizycznej. Najchętniej czynią to przedszkolaki, gdyż zaspokajają w ten sposób naturalną potrzebę ruchu. Natomiast starsi uczniowie szkół podstawowych wolą spędzać czas przed komputerem. Zazwyczaj aktywność fizyczna kojarzy im się z przykrym obowiązkiem wykonywania ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego. Ze względu na wiele korzyści dla organizmu dziecka warto od najmłodszych lat nakłaniać je do aktywności fizycznej w celu wyrobienia nawyku i pokazania alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego. 

Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach sportowych?

Korzyści płynące z uprawiania sportów są nie do przecenienia. Wyrobienie nawyków już we wczesnym okresie przyniesie wymierne korzyści w dorosłym życiu dziecka. Zalet uprawiania sportów jest wiele, między innymi:

  • Wzmocnienie organizmu, a w szczególności mięśni, które pozwalają utrzymać odpowiednia postawę ciała, co zapobiega wszelkim nieprawidłowościom, urazom lub przeciążeniom. Aktywność fizyczna podejmowana na świeżym powietrzu podnosi odporność dziecka, która chroni je przed bakteriami i wirusami. Poza tym organizm poddawany regularnym ćwiczeniom fizycznym uczy się szybkiej regeneracji, co ma ogromne znaczenie w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek choroby.
  • Zachowanie prawidłowej postawy ciała. Problemem współczesnych dzieci jest nadwaga spowodowana brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwą dietą. W celu pozbycia się energii wynikającej z nadmiaru pokarmu dostarczanego organizmowi konieczny jest ruch. 
  • Pozbycie się nadmiaru energii. Dzieci rozpiera energia, dlatego regularne uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej pozwala spożytkować ją w pożyteczny i kontrolowany sposób. Dzięki ruchowi dziecko pozbywa się nadmiaru energii w bezpieczny sposób i jest zdecydowanie spokojniejsze. 
  • Kształtowanie charakteru. Uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej uczy dyscypliny, stosowania się do reguł w niej obowiązujących, zdrowej rywalizacji i godzenia się z porażką. Kształtuje takie cechy jak wytrwałość, konsekwencję w dążeniu do celu, szacunek do przeciwnika oraz umiejętność współpracy, szczególnie w sportach zespołowych. 
  • Podniesienie samooceny. Sukcesy odniesione w sporcie przekładają się na wyższą samoocenę dziecka. Pochwała trenera, czy sukces w zawodach dają poczucie bycia dobrym zawodnikiem, cenionym przez otoczenie.  
  • Dobre samopoczucie. Podczas aktywności fizycznej w organizmie człowieka wytwarzają się endorfiny, określane hormonami szczęścia, dlatego dziecko uprawiając sport czuje się szczęśliwe. 

Jakie zajęcia sportowe najchętniej wybierają dzieci?

Polskie dzieci najczęściej uprawiają w kolejności  piłkę nożną, pływanie, taniec i sporty walki. Znaczenie dyscyplin sportowych docenia niemal 84% Polaków, dlaczego pragną, aby ich dzieci podejmowały aktywność fizyczną. Piłka nożna jest najczęściej wybieraną dyscypliną sportu przez chłopców, natomiast dziewczynki uprawiają taniec lub balet, gimnastykę albo pływanie. Chętnie uprawianym sportem zarówno przez chłopców, jak i przez dziewczynki jest pływanie.

dzieci

Jak zachęcić dziecko do zajęć sportowych?

Zachęcenie dziecka do aktywnego spędzania czasu i uprawiania dyscyplin sportowych odbywa się poprzez dawanie dobrego przykładu. Wspólne aktywne spędzanie czasu najlepiej skłoni dziecko do ruchu. Pozwoli to również wybrać tę dyscyplinę sportu, która najbardziej maluchowi przypadnie do gustu. Rodzic, spędzający swój wolny czas na kanapie przed telewizorem, nie jest najlepszym przykładem. Należy pamiętać o wybraniu przez dziecko tej dyscypliny, która najbardziej mu odpowiada i sprawia najwięcej radości, czy to będzie piłka nożna, karate, czy gimnastyka. Warto w ramach wspierania malucha w tym wyborze zakupić niezbędne do uprawiania danej dyscypliny sportu akcesoria, takie jak: piłki do gry w futbol, szarfy gimnastyczne niezbędne do uprawiania gimnastyki artystycznej lub akrobatyki, kask i ochraniacze na kolana oraz łokcie do jazdy na rolkach lub rowerze, czepek na basen, sprzęt do uprawiania narciarstwa, buty i stroje do tańca. Wspólne zakupy w sklepie sportowym niezbędnych akcesoriów są świetną zachętą do uprawiania różnych dyscyplin. Umożliwią dziecku samodzielny wybór sprzętu pod względem estetyki, kolorów, rozmiarów. Każdy maluch będzie chciał jak najszybciej sprawdzić przydatność podczas ćwiczeń swojego wymarzonego ekwipunku. Kolejnym sposobem na zachęcenie dziecka do uprawiania sportów jest udział w próbnych treningach po to, aby miało okazję zobaczyć, jak one przebiegają, jaką rolę pełni trener, jak radzą sobie z ćwiczeniami inne dzieci. Kluczową sprawą w utrzymaniu zainteresowania sportem jest wierne kibicowanie rodziców i wspieranie na każdym etapie uprawiania danej dyscypliny, przede wszystkim wtedy, gdy pojawiają się porażki.