Najlepsze sposoby, aby bateria w laptopie długo trzymała

Laptopy to urządzenia, które w znaczący sposób zmieniły postrzeganie komputera przez ludzi i wprowadziły możliwość korzystania z niego w dowolnym miejscu bez potrzeby podłączenia go do źródła zasilania. Wszystko to jest możliwe dzięki temu, że laptopy działają na wbudowanej baterii, która pozwala na ich użytkowanie przez kilka lub nawet kilkanaście godzin. Jednak aby korzystanie z tego typu udogodnień, jakie zapewnia laptop, było możliwe, należy odpowiednio dbać o baterię, wiedzieć, jakie mogą być przyczyny jej gorszego działania i gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy bateria w laptopie rozładowuje się zbyt szybko?

Jak słaba bateria w laptopie wpływa na jego użytkowanie?

Laptop to urządzenie, które zostało stworzone specjalnie z myślą o mobilności i użytkowaniu poza domem bez potrzeby podłączania go do źródła zasilania i właśnie z myślą o takim użytkowaniu laptopy kupuje zdecydowana większość ich użytkowników. W sytuacji, gdy bateria w laptopie uległa uszkodzeniu lub nie działa w sposób odpowiedni, niemożliwe jest wykorzystanie pełnego potencjału laptopa, co sprawia, że komfort jego użytkowania znacząco się pogarsza. W konsekwencji laptop działa na baterii bardzo krótko, więc nie może on być wykorzystywany do zadań, jakie stawiają przed nim jego użytkownicy. Szybko rozładowująca się bateria może być więc sporym problemem, który znacząco wpływa na możliwości laptopa i wygodę jego użytkowania. Z tego względu warto wiedzieć, jak należy dbać o tę baterię i co może być przyczyną tego, że tak szybko się ona rozładowuje?

Jak należy dbać o baterię w laptopie?

Jeśli laptop działa na baterii tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt minut i po tym czasie się wyłącza, oznacza to, że bateria już jest w bardzo złym stanie i zapewne konieczne będzie jej wymiana. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto wiedzieć, co wpływa na żywotność baterii w laptopie i do jakich zasad należy się stosować, aby służyła ona jak najdłużej.

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, w jaki sposób rozładowujemy oraz ładujemy baterię w laptopie. Zarówno całkowite jej rozładowanie, jak i ładowanie baterii do pełna za każdym razem skuteczne skraca jej żywotność. Jest to powiązane z wysoką temperaturą, jaka generowana jest podczas ładowania i to właśnie ona często przyczynia się do znacznego przyspieszenia zużycia baterii w laptopie. Optymalnym rozwiązaniem jest ładowanie baterii pomiędzy 20% a 80% jej całkowitej pojemności. Taka wartość sprawia, że kondycja akumulatora utrzymana jest na dobrym poziomie, a jego zużycie postępuje znacznie wolniej.

Kolejną ważną sprawą jest to jakiej ładowarki używamy do ładowania baterii w laptopie. Ładowarka ta musi mieć odpowiednie parametry i wysoką jakość, aby gwarantowała stabilne zasilanie. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ładowarki dołączonej do danego laptopa. Tani zamiennik niskiej jakości może sprawić wiele problemów i narobić bardzo wiele szkód, dlatego nie warto oszczędzać na tym elemencie w przypadku, gdy oryginalna ładowarka ulegnie uszkodzeniu.

Czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na kondycję i żywotność baterii w laptopie, jest również wysoka temperatura. Z tego względu, jeśli widzimy, że nasz laptop się przegrzewa, warto jak najszybciej temu zaradzić. Trwałe wystawianie baterii w laptopie na wysoką temperaturę dużo szybciej doprowadzi do jej rozładowania, a także pogorszy jej właściwości i przyspieszy zużycie.

laptop

Gdzie szukać pomocy w przypadku szybko rozładowującej się baterii w laptopie we Wrocławiu?

W sytuacji, gdy zauważymy, że bateria w naszym laptopie rozładowuje się znacznie szybciej, niż było to na początku, warto oddać laptopa do profesjonalnego serwisu laptopów we Wrocławiu AID Serwies. To właśnie tam pracują wyspecjalizowani serwisanci, którzy doskonale znają się na sprzęcie komputerowym i z pewnością po dokładnej diagnostyce i analizie zaproponują najlepsze rozwiązania. W przypadku mocno zużytych baterii zazwyczaj konieczna będzie ich wymiana, jednak z tym również nie będzie większego problemu. Oddając laptop z uszkodzoną baterią do serwisu, już po niedługim czasie będzie można z niego korzystać.