Niezawodność na długich trasach – jaki rower wybrać?

Jazda na rowerze dla wielu osób jest czystą przyjemnością, jednak do długich i często wymagających trasach potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, który podoła podjętym przez nas wyzwaniom i dobrze się sprawdzi w określonych warunkach.

 

Niech porwie cię wiatr!

Długie trasy oznaczają często wolność. Nie taką, gdy człowiek zerwie kontakty z cywilizacją i zaszyje się w pustelni, ale taką, gdy po całym dniu, tygodniu, miesiącu pracy przychodzi czas, gdy można oderwać się od wszystkiego i udać się na długą przejażdżkę.

Coraz więcej ludzi oddaje się takim przyjemnościom i aktywnie spędza czas. Takie zajęcie ma dużo zalet, między innymi pomaga wyrzeźbić ciało i stracić zbędne kilogramy. Chcąc jednak pokonywać długie trasy, trzeba mieć odpowiedni sprzęt, uważajmy jednak na oczywiste błędy i nie mylmy roweru górskiego z trekkingowym. Jaka jest różnica? Przede wszystkim taka, że rower trekkingowy jest połączeniem roweru górskiego i szosowego, ogniskiem pomiędzy nimi dzięki czemu sprawdza się i w jednych i w drugich warunkach. Dodatkowo pokonanie na nim wielu kilometrów nie powinno sprawić większych problemów, nie trzeba się też martwić wytrzymałością, ponieważ jest ona wystarczająca.

 

Idealny do długich tras?

Rower trekkingowy dzięki swojej geometrycznej ramie pozwala kierowcy utrzymać wyprostowaną postawę podczas jazdy, co sprawia, że nie czujemy dyskomfortu i zmęczenia, przez które musielibyśmy zrobić sobie dodatkową przerwę. Oprócz tego jest on przystosowany do pokonywania długich odległości na nawierzchni nieutwardzonej i utwardzonej. Nie jest on jednak odpowiedni jedynie na długie dystanse, z powodzeniem sprawdzi się jako rower wykorzystywany do dojeżdżania do pracy lub szkoły.

Na perfekcyjne dostosowanie do warunków i wymagań długich tras, składa się kilka czynników. Między innymi możemy dostosować niektóre elementy roweru do swoich potrzeb, dzięki czemu będzie on spełniał wszystkie nasze wymagania. Sekret wyjątkowości tego roweru kryje się jednak w pozornie zwyczajnych elementach, takich jak kierownica, siodełko rama, opony czy hamulce.

Zdrętwiałe i obtarte ręce nie są dobrym znakiem, dlatego kierownica powinna być odpowiednio dobrana w zależności od zastosowania. Rower trekkingowy ma zazwyczaj rogi lub kierownicę w kształcie motyla, umożliwiają one wygodę, a także zmianę pozycji z pochylonej na wyprostowaną.

Oprócz tego zaopatrzony jest w siodełko, które jest wygodne zarówno na początku trasy, jak i po przebyciu wielu kilometrów. Nie bez znaczenia jest także geometryczna rama, pozwalająca na wyprostowanie się podczas jazdy oraz opony, które dostosowują się do podłoża i umożliwiają jazdę po każdym rodzaju nawierzchni. Można zauważyć, że są one stosunkowo wąskie i gładkie, co umożliwia szybką jazdę bez potrzeby nadmiernego wysiłku.

Kross Trans 2018
Jednym z najbardziej ciekawy modeli roku 2018, jest Kross Trans. Model bardzo zaawansowany, przystosowany do zmiennych warunków nawierzchni. Zamówisz go tutaj: https://www.pmbike.pl/rowery-trekkingowe

Nie zapominajmy też o hamulcach, wystarczające w tych rowerach są hamulce typu v-brake, jednak jeżeli ktoś planuje jeździć w trudnych warunkach, może je bez problemu zmienić na tarczowe, które zapewnią bezpieczeństwo i niezawodność. Bardzo przydatna jest także możliwość zamontowania dodatkowego sprzętu. Planując długie trasy trzeba wziąć pod uwagę bagaż, na który będziemy potrzebowali bagażnika lub sakwy, zmieszczą się w nich wszystkie niezbędne rzeczy, nawet na kilkudniową wycieczkę.

Takie dodatki można bez problemu zamontować, ponieważ jest na to wystarczająco dużo miejsca, mało tego, rowery trekkingowe posiadają na ramie specjalne miejsce, gdzie można zamontować pompkę. Ta możliwość powinna ucieszyć każdego rowerzystę, ponieważ czasami na długich trasach zdarza się, że trzeba ponownie napompować opony, a w szczerym polu nikt nam przecież nie użyczy swojej pompki.