Obcisła czy luźna bielizna termoaktywna – jak ją dobrze dobrać?

Wybór właściwej odzieży ma zasadnicze znaczenie podczas wykonywania aktywności fizycznej. Niezwykle istotnym elementem ubioru jest bielizna, które ma bezpośredni kontakt z ciałem, dlatego powinna zapewniać komfort użytkowania.W skład bielizny termoaktywnej wchodzą między innymi: kalesony, legginsy trekkingowe, koszulki damskie i męskie, bokserki, slipy, figi, golfy oraz rozpinane koszulki z zamkiem. 

Jakie znaczenie ma bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu lub przegrzaniu organizmu, co jest szczególnie istotne podczas nie tylko aktywności fizycznej, ale również pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych w mrozie, deszczu, przy silnych wiatrach oraz w niskich temperaturach. Jest niezwykle ważna także dla osób przebywających w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka temperatura. Pełni wtedy rolę chłodzącą. Bielizna termoaktywna jest najważniejszą warstwą odzieży, ponieważ zastosowane do jej produkcji materiały takie jak wełna z merynosów i tkanina z jonami srebra zaspokajają najbardziej wymagające oczekiwania użytkowników tego rodzaju produktów. Aktywność outdoorowa, trekkingowa, wspinaczka górska, wędkowanie, polowanie, praca w trudnych warunkach atmosferycznych, bądź w wysokich temperaturach będzie zdecydowanie bardziej komfortowa wtedy, gdy użytkownik korzysta z bielizny termoaktywnej.

Jakie właściwości posiada bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna ze względu na efektywną termoregulację organizmu człowieka podczas wszelkiego rodzaju aktywności ma niezwykle istotne znaczenie dla komfortu jej podejmowania. Jej najważniejszym zadaniem jest ochrona organizmu nie tylko przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem, a także odprowadzenie wilgoci, co umożliwia człowiekowi utrzymanie właściwej temperatury ciała. Zastosowany do jej produkcji materiał zapewnia właściwą termoregulację. Niezwykle istotną zaletą tego rodzaju bielizny jest wygoda i komfort jej użytkowania ze względu na brak wszelkiego rodzaju ucisków, miękkość i elastyczność zastosowanych do jej produkcji materiałów. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do ciała, co chroni jej użytkownika przed otarciami, podrażnieniami, szczególnie w miejscach narażonych na takie urazy, czyli wszelkiego rodzaju zgięcia ciała. Sprężystość tkaniny pozwala na swobodę ruchów. Poza tym tego rodzaju produkty są przyjemne w dotyku

obcisła bielizna termoaktywna

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Rynek oferuje szeroki asortyment bielizny termoaktywnej zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Warto wybierać produkty renomowanych producentów, do których można zaliczyć: Fjallraven, RoyalRobbins, Geoff Anderson, Graff, Simms czy Deerhunter z powodu zastosowania w nich najwyższej jakości tkanin, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Doskonale sprawdzą się podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, a także w pracy. 

W jaki sposób wybrać bieliznę termoaktywną, aby spełniała swoje funkcje?

Bielizną termoaktywną można podzielić na ciepłą, średnią, przewiewną oraz odporną na przewianie. Wybierając taki produkt należy zwrócić uwagę nie tylko na właściwości tkaniny, z jakiej został wyprodukowany, ale również na właściwy rozmiar i krój. Producenci tego rodzaju odzieży oferują swoim klientom coraz nowsze produkty wykonane z doskonalszych tkanin, lepiej spełniających funkcję bielizny termoaktywnej. Wybór jej kroju jest uzależniony od preferencji użytkownika. Jeśli chodzi natomiast o rozmiar produktów, to powinny być raczej dopasowane do ciała, obcisłe, aby mogły skutecznie spełniać swoje funkcje. Luźna bielizna nie spełni oczekiwań, jakie przed nią się stawia, gdyż wilgoć nie będzie odpowiednio odprowadzana na zewnątrz, a pot zgromadzi się na skórze użytkownika wychładzając ciało. Wybierając modele obcisłe należy bezwzględnie zwrócić uwagę na szwy, które nie powinny być mocno wyczuwalne, gdyż w trakcie aktywności fizycznej mogą powodować obtarcia. Najlepszym wyborem będzie bielizna o płaskich szwach lub bezszwowa. Osoby o pełniejszych kształtach mogą czuć się niekomfortowo w obcisłej bieliźnie, dlatego powinny zdecydować się na nieco luźniejszą bieliznę, unikając rozejścia się materiału na szwach.